دوشنبه 31 شهریور 1399

کاوه: سرناد، اتفاق نادری در فضای ادبی قم است

صدرا کاوه
    -     کد خبر: 11610
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/13|15:06
سرویس : استانها
مسئول باشگاه ترانه حوزه هنری قم معتقد است: «سرناد» اتفاق نادری در فضای ادبی قم بود. به این علت که در ادبیات قم، بیشتر به شعر کلاسیک و آیینی پرداخته شده و وجود چنین دورهمی برای ترانه‌سرایان به کشف استعدادهای ترانه در میان شاعران کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، صدرا کاوه دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی است و از سال 1391 پا به عرصه ترانه گذاشته‌ است. او که حضور موفقی در جشنواره‌ها از جمله جشنواره شعر و داستان جوان سوره، جشنواره شعر نیاوران، جشنواره شعر کتاب و جایزه ترانه افشین یدالهی داشته، این روزها جلسات ترانه‌سرایان حوزه هنری قم با عنوان «سرناد» را مدیریت و برگزار می‌کند.گفت‌وگوی با او را در ادامه می‌خوانید:

به عنوان اولین سؤال بفرمایید تعریف ترانه چیست و شما چه کاری را ترانه می‌دانید؟

ترانه، کلامی است که به قصد تلفیق با موسیقی سروده می‌شود و طبعاً در این کلام نکات مربوط به موسیقی و مخاطب مد نظر قرار می‌گیرد. برخلاف شعر که به مناسبت‌های اجرا توجهی ندارد.

چه شد که به فکر برگزاری محفل «سرناد» افتادید؟

سال ۹۷ بود که پیشنهاد برگزاری جلسه ترانه از طرف حوزه هنری قم مطرح شد و به‌خاطر عدم وجود جلسه تخصصی ترانه در قم و اینکه همیشه جای خالی‌اش احساس می‌شد، این پیشنهاد را قبول کردم و با همراهی محمدجواد الهی‌پور ترانه‌سرای خوب شهر قم، برگزاری جلسات را آغاز کردیم. حالا هم که به‌خاطر بیماری کرونا مجبوریم به‌صورت مجازی جلسات را ادامه دهیم.

برگزاری محفل «سرناد» به‌صورت مجازی چه مزایایی داشته‌ است؟

با انتشار صوتی جلسات سرناد، ارتباط و دیدار حضوری با دوستان ترانه‌سرای قم را از دست دادیم، اما این مدل برگزاری محفل فرصتی شد که در بستر فضای مجازی از حضور ترانه‌سرایان شهرهای دیگر استفاده کنیم. فرصتی که در شکل حضوری سخت‌تر به دست می‌آمد. ما برای اولین جلسه صوتی از حضور محمد نویری ترانه‌سرای باتجربه اهواز استفاده کردیم و در جلسه دوم از ترانه‌سرایان جوان شهر اصفهان.

این مدل برگزاری برنامه را بیشتر می‌پسندید یا برگزاری حضوری را؟

قطعاً برگزاری جلسه‌ به‌صورت حضوری بهتر است، چرا که در جلسات مجازی ما قسمت کارگاهی جلسات را از دست داده‌ایم و سرناد مجازی صرفا یک جلسه‌ی شعرخوانی شده‌ است، در حالی که کارکرد اصلی آن نقد و بررسی ترانه دوستان شهر قم است.

آیا برگزاری محفل «سرناد» کمکی به رشد ترانه‌سرایان قم کرده‌ است؟

«سرناد» اتفاق نادری در فضای ادبی قم بود. به این علت که در ادبیات قم، بیشتر به شعر کلاسیک و آیینی پرداخته شده و وجود چنین دورهمی برای ترانه‌سرایان به کشف استعدادهای ترانه در میان شاعران کمک می‌کند. افرادی که در دیگر جلسات قم حضور ندارند. علاوه بر این، فضایی که بتوانیم در آن صرفاً به ترانه بپردازیم و بتوانیم از ترانه‌سرایانی که در مارکت فعالیت می‌کنند، دعوت کنیم، قطعاً به دوستان کمک می‌کند و این مسئله از رضایت دوستان حاضر در محفل سرناد، مشخص است.

حوزه هنری قم به جز «سرناد»، چه اقدام دیگری در حوزه ترانه در برنامه‌های آتی خودش دارد؟

علاوه بر جلسات ماهانه «سرناد» یک کارگاه ترانه هم داشتیم که دو ترم از آن برگزار شد و در آینده ترم بعدی هم برگزار خواهد شد.

جایگاه ترانه‌سرایان قم چگونه است؟

چیزی که تا به حال در فضای ادبی قم دیده‌ام این است که تعداد افرادی که در این شهر، در حوزه ترانه فعالیت می‌کنند، کمتر از ترانه‌سرایان دیگر شهرهاست و افرادی هم که در قم، ترانه می‌نویسند، معمولا افرادی هستند که شعر کلاسیک برایشان اولویت دارد، اما از لحاظ کیفی می‌توانم بگویم فاصله خاصی با ترانه‌سرایان دیگر شهرها نداریم.

ضعف جامعه‌ترانه‌سرایان قم را چه می‌دانید؟

دوستان ترانه‌‎سرای قم به‌خاطر نبود مارکت موسیقی حرفه‌ای در قم، انگیزه فعالیت زیادی ندارد و به‌ندرت افرادی را می‌بینیم که جدی به ترانه بپردازند.

چه مدلی پیشنهاد می‌کنید تا ترانه‌سرایان قم بتوانند به خوانندگان وصل شوند و کارهایشان به مرحله اجرا برسد؟

در مرحله اول لازم است که کیفیت آثارشان را بالا ببرند و به نقطه‌ای برسند که بتوانند در ژانرهای مختلف اثر قابل دفاع تولید کنند. در مرحله بعد ترانه‌هایشان را به آهنگسازان پیشنهاد بدهند. در همکاری با آهنگساز می‌توانند آثارشان را به خواننده‌ها هم برسانند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال