یکشنبه 19 مرداد 1399

حسینی: مسئولینِ دارای جایگاه و سمت باید پاسخ‌گو باشند

سیدمحمدرضا حسینی
    -     کد خبر: 11596
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/11|13:13
سرویس : استانها
کارگردان مستند «ایران ۱۴۰۴» معتقد است: جوانان انقلابی کشور باید به‌صورت خودجوش حق و حقوق هم‌نسل‌های خود و جامعه را از مسئولین مطالبه کنند تا اتفاقات مثبتی رقم بخورد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سیدمحمدرضا حسینی کارگردان مستند «ایران ۱۴۰۴» است. این مستند توسط حوزه هنری استان البرز تولید شده است. گفت‌وگوی با او را درخصوص ناکامی‌ها و عدم اجرای کامل سند چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ در ادامه می‌خوانید:

خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه رشته‌ای فعالیت می‌کنید و از چند سالگی وارد این حرفه شدید؟

سید محمدرضا حسینی، متولد سال ۱۳۷۵ هستم. از ۱۴ سالگی وارد حرفه فیلم‌سازی و برنامه‌سازی شدم و هشت سال است که به‌صورت حرفه‌ای و تخصصی در این عرصه فعالیت می‌کنم. چندین برنامه تلویزیونی برای شبکه افق، یک مجموعه مستند داستانی برای شبکه مستند و چند برنامه برای شبکه‌های سراسری یک و دو ساخته‌ام.

چگونه ساخت مستند ایران ۱۴۰۴ به شما پیشنهاد شد؟

سال گذشته طی جلسه‌ای با رئیس حوزه هنری استان البرز و به دلیل اعتمادشان به جوانان در حوزه هنر و سوابق کاری بنده، ساخت مستند «ایران ۱۴۰۴» به من پیشنهاد شد؛ تحقیق و پژوهش‌های مربوط به این پروژه حدود هشت ماه به طول انجامید و در حال حاضر ۸۰ درصد از پروژه انجام شده است.

این مستند از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

این مستند یک کار چالشی است که بسیاری از سران کشور و افرادی که در تنظیم و تدوین سند توسعه ۲۰ ساله ایران اسلامی دخیل بودند و نیز کارشناسان سیاسی و اجتماعی ملی و بین‌المللی در آن حضور دارند و قرار است برخی مسائل به صورت شفاف و بی‌پرده در این مستند به تصویر کشیده شده و به مردم انتقال داده شود.

برای ساخت مستند چشم‌انداز ایران آینده ابتدا تمام بندهای سند ۱۴۰۴ بررسی شد تا دریابیم که قرار بود هر بند از کجا آغاز و به کجا ختم شود و چه امکاناتی را در اختیار مردم قرار دهد. علل عدم اجرای این سند بررسی و ریشه‌یابی شد و بسیاری از مسئولین ضعف مسئولیت خود را در مقابل دوربین پذیرفتند.

گفت‌وگو با مسئولین دست‌اندرکار این سند چشم‌انداز از بخش‌های مستند ایران ۱۴۰۴ است؛ آن‌ها علت و هدف تنظیم این سند و دلایل عدم اجرای بسیاری از بندهای آن طی چندین دوره فعالیت دولت‌ها را تشریح می‌کنند و در واقع این موضوع کارشناسی و به چالش کشیده می‌شود.

در گفت‌وگو با این افراد، پس از انجام ۸۰ درصد مصاحبه، مسائلی که اوایل گفت‌وگو به‌صورت کامل به آن‌ها پرداخته نشده مجدداً مطالبه و به‌صورت ریشه‌ای به آن‌ها پرداخته می‌شود؛ این امر موجب می‌شود فکر آن‌ها درگیر شود و بسیاری از مطالب و نکات کلیدی که بیان نشده را مطرح می‌کنند.

استفاده از آرشیو تصاویر سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ که این سند در آن سال‌ها ابلاغ شده بود دیگر بخش مستند مذکور است و بسیاری از مسائل و نامه‌ها و درخواست‌های آن زمان نیز به‌صورت نریشن بر روی تصاویر آرشیوی اجرا خواهد شد.

ساخت مستند ایران ۱۴۰۴ با چه هدفی آغاز شد؟

ساخت این مستند بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر مطالبه‌گری جوانان از مسئولین مربوطه از طریق هنر آغاز شد. هدف اصلی ساخت این مستند آگاه‌سازی مردم نسبت به رویدادهایی است که باید به‌صورت ریشه‌ای در کشور به‌وقوع بپیوندد.

جوانان انقلابی کشور باید به‌صورت خودجوش حق و حقوق هم‌نسل‌های خود و جامعه را از مسئولین مطالبه کنند تا اتفاقات مثبتی رقم بخورد؛ مسئولینِ دارای جایگاه و سمت باید پاسخ‌گو باشند. مردم نیز باید نسبت به ایران آینده احساس مسئولیت کنند و گام‌های مثبتی را در این زمینه بردارند.

بنده جوانی هستم که علاوه بر فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر تحت عنوان برنامه‌سازی و کارگردانی یک فعال اجتماعی و مطالبه‌گر نیز محسوب می‌شوم و اعتقاد دارم که باید طبق فرمایش مقام معظم رهبری، مطالبه‌گری از مسئولین صورت گیرد و آن‌ها نیز باید پاسخ‌گو باشند.

سند ایران ۱۴۰۴ در زمان مسئولیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جایگاه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم شد. وی ایران آینده‌ای را در ذهن خود تصور کرده بود که در سال ۱۴۰۴ بتواند ژاپن اسلامی را در ایران پیاده‌سازی کند که در این راستا سند ۱۴۰۴ تنظیم شد و مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت. اما متأسفانه توجه زیادی به این سند صورت نگرفت و رها شد، زیرا دولت‌هایی با نگرش‌های مختلف روی کار می‌آیند که دولت‌های قبلی را قبول ندارند و برای ثابت کردن صحت فعالیت خود اقدامات دوره‌های قبل را رها می‌کنند.

پس از تنظیم این سند، چهار دوره دولت روی کار آمده، ابتدا فعالیت خود را با عنایت به آن آغاز کردند و بخش‌هایی از این سند را انجام دادند، اما پس از مدتی اذعان کردند که قسمت‌هایی از آن را قبول ندارند و با بی‌اعتنایی آن را رها کردند و برنامه‌ریزی چهارساله‌ای برای تحقق آن صورت ندادند.

فرمایشات رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم موجب شد این سند به‌صورت مجدد به جریان بیفتد و برای تحقق آن تلاش شود و به بسیاری از جایگاه‌ها و امکانات به‌ویژه در حوزه ارتباطات و الکترونیک دست یابیم. حتی در دوره‌ای ایران در حوزه علمی ۱۶اُمین کشور جهان بود، اما متأسفانه یک پله به عقب بازگشت و در جایگاه ۱۷اُم قرار گرفت.

به نظر شما چه مقدار از مسائل مطرح شده در سند چشم‌انداز ایران اسلامی تحقق یافته‌اند؟

شاید از میان تمام مسائل مطرح شده در این سند تنها به تحقق مباحث مربوط به تکنولوژی و ارتباطات، الکترونیک و نظامی نزدیک هستیم و به سایر مسائل اصلا دست پیدا نکرده‌ایم که کم‌کاری دولت‌های روی کار آمده را می‌توان یکی از علل این موضوع دانست.

ابتدای ابلاغ سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران باید آگاهی‌بخشی لازم به مردم صورت می‌گرفت که چه اتفاقاتی در سطح کشور در حال وقوع است، اما این امر صورت نگرفت. در حال حاضر ۲۰ الی ۳۰ درصد از این سند اجرا شده است، در حالی که اکنون باید به ایستگاه پایانی اجرای آن نزدیک بودیم.

تا تحقق کامل این سند چقدر فاصله داریم؟

بسیاری از بندهای این سند چشم‌انداز گنگ بوده و اصلا به آن‌ها پرداخته نشده است، بنابراین تا اجرای کامل این سند فاصله زیادی داریم. به نظر من اگر دولت بعدی کارآمد و انقلابی باشد شاید تا پایان دوره اول بیش از نیمی از این سند تحقق یابد که این امر مستلزم همت جهادی نیروهای انقلابی است که دغدغه انقلاب و پیشرفت و آسایش مردم را داشته باشند.

بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده در خصوص سندهای دیگر کشورها مانند هند، مالزی و قطر، بسیاری از سندها به صورت ۱۰۰ درصدی تحقق نیافته‌اند اما به این مرحله نزدیک شده‌اند. اگر این سند به صورت ۱۰۰ درصد در کشور ما محقق نشده نباید ناامید شویم و کار را رها کنیم.

به طور مثال، سند توسعه ۲۵ ساله مالزی به‌صورت کامل تحقق نیافت، اما مورد بی اعتنایی نیز واقع نشد، نقاط ضعف و قوت آن بررسی و سندی تنظیم شد که باگ‌ها و خطاهای قبلی را نداشته باشد تا بتوانند از طریق آن به نتیجه مدنظر و اهدافشان دست پیدا کنند.

ساخت این مستند چه تأثیری در جامعه خواهد داشت؟

این مستند درسی برای مردم و مسئولینی که برای آینده ایران برنامه‌ریزی می‌کنند محسوب می‌شود تا بتوانند تصمیمات درستی را اتخاذ کرده و به موقع برنامه‌ریزی کنند. ساخت این کار نیز موجب می‌شود تأثیر نقش هنر و جوانان در آینده ایران دیده شود و جوانان بتوانند مسئولیت‌ها و جایگاه‌هایی را عهده‌دار شوند.

به نظر من مستند ایران ۱۴۰۴ به مردم جامعه تلنگری می‌زند تا احساس مسئولیت بیشتری نسبت به جامعه ایرانی اسلامی داشته باشند که این اتفاق رقم خواهد خورد، اما باید تداوم یابد زیرا به یک مستند ایران ۱۴۰۴ نمی‌توان اکتفا کرد و باید ضمن استفاده از اِلمان‌های هنری، باز هم مستندهای ایران آینده تولید و برنامه‌های تلویزیونی نیز در راستای ایران آینده ساخته شود.

گاهی تلویزیون برنامه‌هایی را تولید می‌کند، اما از افراد در جایگاه‌های مناسب استفاده نمی‌شود. در صورتی که کار را باید به کاردان سپرد. امور هنری باید به افراد متخصص واگذار شود تا خروجی مطلوبی داشته باشد و اتفاقات خاصی را رقم بزند و بتواند مخاطبان بسیاری را جذب کند.

یکی از ریسک‌های بزرگی که حوزه هنری انجام داد، اعتماد به هنرمندان جوان و یک فیلم‌ساز جوان برای ساخت مستند ایران ۱۴۰۴ بود که این امر قابل ستایش است و قطعاً جوانان نیز مانند سال‌های گذشته این اعتماد را به خوبی پاسخ خواهند داد.

این اقدام موجب شد به عنوان یک کارگردان جوان دهه هفتادی زوایای مختلف یک رویداد ملی را در قالب یک مستند از مسئولین مطالبه کنم. به‌دلیل فعالیت اجتماعی من جوان در حوزه جوانان در سطح کشور و بعد رسانه‌ای، اگر قرار بر یک درصد پنهان‌کاری نیز باشد، طبق فرمایش مقام معظم رهبری در مطالبه‌گری از سلاح رسانه استفاده و مسائل را مطرح می‌کنم پس به نفع آن‌هاست که مسائل را شفاف‌سازی کنند.

در خصوص عوامل و تجهیزات استفاده شده در این مستند و پخش آن نیز توضیح دهید.

عوامل این مستند، افراد حرفه‌ای و باتجربه سینما و تلویزیون ایران هستند و من به عنوان کارگردان کار، کم سن‌ترین فرد هستم و سایر عوامل بیش از ۳۵ سال دارند. از تجهیزات به‌روز و پیشرفته‌ای نیز در این مستند استفاده شده و تصاویر ضبط شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

مقرر شده خروجی مستند ایران ۱۴۰۴ در سینماهای حوزه هنری اکران و پس از مدتی در رسانه ملی پخش شود تا مخاطبانی که به سینما دسترسی ندارند نیز بتوانند در جریان این مستند قرار گیرند، به‌همین دلیل تجهیزات و نوع تدوین، سینمایی است. این مستند یک اثر جدید با نگاه سینمایی در قالب مستند است که موجب نمی‌شود مخاطب، صندلی سینما را ترک کند.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال