دوشنبه 31 شهریور 1399
در حاشیه بازدید از نمایشگاه «نمی‌توانم نفس بکشم»؛

باقری: حوزه هنری در واکنش سریع به اتفاقات روز بین‌المللی پیشرو است

نمیتوانم نفس بکشم
    -     کد خبر: 11590
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/8|17:36
علی باقری معاون امور بین‌الملل و رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه از نمایشگاه «نمی‌توانم نفس بکشم» دیدن کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، علی باقری معاون امور بین‌الملل و رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، از نمایشگاه حقوق بشر آمریکایی که 21 خردادماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری انقلاب اسلامی برپا شده بود، بازدید کرد.

علی باقری در حاشیه بازدید از نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «نمی‌توانم نفس بکشم» طی دیداری که با سید مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری داشت، با ابراز خرسندی از اینکه حوزه هنری با واکنش سریع خود نسبت به مسائل و اتفاقات بین‌المللی بی‌تفاوت عمل نمی‌کند، ابراز داشت: ما می‌توانیم از ظرفیت‌های حوزه هنری در زمینه تولید آثار مختلف هنری در خصوص اتفاقات روز بین‌المللی استفاده‌های مناسبی داشته باشیم، چرا که حوزه هنری به عنوان یک نهاد انقلابی ظرفیت‌های بالایی در تولید آثار هنری دارد.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: ملت ایران چند دهه است که با همه‌ وجود ماهیت ضدانسانی حقوق بشر آمریکایی را لمس کرده‌ است و به همین جهت شعار «مرگ بر آمریکا» فریاد ملت مظلومی است که زخم حقوق بشر آمریکایی بر اندام آن هویدا است؛ از کودتا در دهه‌ سی تا حمایت از اشغالگری و تروریسم در دهه‌ شصت و اکنون نیز تهدید و تحریم. این موارد جلوه‌های عینی حقوق بشر آمریکایی در ایران است.

معاون امور بین‌الملل، هنرمندان متعهد را «رزمندگان بدون مرز» انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: هنرمندان متعهد با شعار برخاسته از شعور انسانی، اسلامی و انقلابی، ملت‌ها را از افتادن در دام ظاهرسازی‌های فریبنده‌ متجاوزان و سلطه‌گران نجات می‌دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه هیچ نمایشگاهی توانایی نمایش عمق و ابعاد ضدانسانی رفتار رژیم آمریکا در قبال ملت‌ها را ندارد، یادآور شد: آزادگی هنر و هنرمند، ضامن استقلال و آزادی ملت است، به همین دلیل صیانت از حقوق ملت‌ها و ایستادگی در برابر تجاوز و زیاده‌خواهی قدرت‌ها که بسترساز تعالی جامعه و پیشرفت کشور است، رسالت اصلی هنر و هنرمند انقلاب اسلامی است.

باقری با اشاره به ناکامی آمریکایی‌ها در مواجهه با ملت ایران افزود: ملت ایران با اتخاذ «راهبرد مقاومت فعال» به آمریکایی‌ها فهماند که نه تنها تسلیم زیاده‌ خواهی‌های نامشروع آن‌ها نشده و نخواهد شد، بلکه با باور به نصرت الهی و اتکاء به ظرفیت‌های درونی، «ترفند نخ‌نمای تحریم برای تسلیم» را به «الگوی پیشرفت در سایه‌ تحریم» تبدیل خواهد کرد.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در پایان سخنانش با اشاره به اینکه «فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی، بهای سرپیچی ملت ایران از بردگی آمریکا است» خاطرنشان کرد: «مذاکره» فرش قرمز آمریکایی‌ها برای ورود ملت‌ها به «تالار تسلیم» است، به همین جهت آمریکایی‌ها پس از برجام هسته‌ای به‌ دنبال برجام موشکی و برجام منطقه‌ای بودند تا مؤلفه‌های قدرت ملت ایران را که ضامن صیانت از سربلندی و آزادگی این ملت است، سلب کنند، اما دفاع مقدس ملت ایران در پاسداری از هویت اسلامی و انقلابی و ملی خود آن‌ها را ناکام گذاشت.

لازم به ذکر است؛ طی این دیدار ظرفیت و فرصت‌های حوزه هنری در بازتاب و واکنش سریع به اتفاقات روز بین‌المللی تشریح شد و مقرر شد تا ارتباط و همکاری دو سویه بین این دو نهاد صورت بگیرد.

آثار این نمایشگاه توسط ۴۵ کارتونیست، در محکومیت رفتار ضدحقوق بشری و نژادپرستانه آمریکا خلق شده و در معرض دید عموم قرار گرفته و هنرمندانی از کشورهایی همچون بلژیک، فرانسه، آلمان، ترکیه، اندونزی، مکزیک، آرژانتین، برزیل، سوریه، مصر، مراکش و ۱۶ کشور دیگر آثار خود را به نمایشگاه ارسال کردند.

گفتنی‌ است؛ پویش «نمی‌توانم نفس بکشم» با ۷۲ اثر از ۲۷ کشور جهان از سوی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری برپا شده و تا به امروز ادامه دارد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال