دوشنبه 31 شهریور 1399

ماندگاری گویش اصیل همدانی در دانشنامه همدان

 دانشنامه همدان
    -     کد خبر: 11559
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/4|14:41
سرویس : استانها
جلد دوم کتاب «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» تألیف محمدعلی نوریون از مجموعه دانشنامه استان همدان به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» مجموعه‌ای ۴ جلدی و حاصل تحقیق‌های میدانی گسترده است، گفت: هدف از تدوین این اثر، جمع‌آوری اصطلاحات، امثال، کنایات و لطایفی است که در گویش همدانی به کار می‌رفته و بیانگر بخشی از فرهنگ، عقاید، سنن و هنجارهای اجتماعی مردم این سرزمین کهن است.

تیمور آقامحمدی با اشاره به اینکه تاکنون اثر مکتوبی از زبان گفتاری مردم این شهر در سده پیشین، علی‌رغم وجود ادیبان، دانشمندان و مورخان بزرگ در استان همدان بر جای نمانده است، افزود: این اثر و آثار مشابه آن در سایر گویش‌ها، می‌تواند در آینده به‌صورت فرهنگی جامع درآید.

وی با بیان اینکه متأسفانه از گویش اصیل همدانی در سطح شهر همدان چندان اثری باقی نمانده گفت: مهمترین عامل زوال گویش همدانی مهاجرت ترک‌ها، لرها، کردها و ... به استان همدان و غلبه بافت جمعیت مهاجر بر همدانی‌ها است که گویش مردم این دیار را تحت تأثیر قرار داده است.

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری همدان با بیان اینکه «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» در چهار جلد پیش‌بینی شده تصریح کرد: جلد اول این مجموعه در برگیرنده حروف از «الف» تا «ت» است که در زمستان ۱۳۹۵ به چاپ رسید و در تلاشیم تا جلد سوم این مجموعه را نیز تا اواخر سال ۱۳۹۹ به چاپ برسانیم.

وی «فرهنگ اصطلاحات عامیانه همدانی» جلد دوم را در برگیرنده حروف «ج» تا «ش» اعلام کرد و افزود: این مجلد به همت پژوهشگر پرتلاش همدانی «محمدعلی نوریون» در ۷۶۱ صفحه، قطع رحلی و در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه روانه بازار کتاب شده است.

دانشنامه استان همدان مجموعه است که با گردآوری و طبقه‌بندی اسناد، با زبانی ساده به شناخت و معرفی پیشینه و چهره فرهنگی، تاریخی و تمدنی استان همدان کمک می‌کند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال