یکشنبه 19 مرداد 1399

طرح مطالعاتی «بررسی فرصت‌ها و آسیب‌های کرونا ویروس بر عملکرد مراکز استانی حوزه هنری» منتشر می‌شود

مجید مصلحی
    -     کد خبر: 11545
    -     تاريخ انتشار : 1399/5/1|11:08
سرویس : استانها
مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری از انتشار گزارش بررسی فرصت‌ها و آسیب‌های کرونا ویروس بر عملکرد مراکز استانی حوزه هنری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجید مصلحی مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری گفت: در اردیبهشت‌ماه سال جاری بر آن شدیم تا با در نظرگرفتن تأثیرات غیرقابل اغماض کووید-۱۹ بر حوزه‌ فرهنگ و هنر کشور و مراکز استانی حوزه هنری، تحقیقاتی میدانی پیرامون این تأثیرات انجام دهیم. بر این اساس طرحی تهیه و پرسش‌نامه‌های مربوطه به حوزه‌های هنری مراکز استانی ارسال شد.

وی ادامه داد: در دستورالعمل اجرایی این طرح مقرر شده تا پیرامون وضعیت کاری هنرمندان و راهکارهای برون‌رفت از شرایط تحمیل‌شده ناشی از شیوع ویروس کرونا، به کمک هنرمندان گرایش‌های مختلف هنری استان‌های کشور، اطلاعاتی به‌صورت حضوری یا تلفنی جمع‌آوری شود.

مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری سه هدف عمده این طرح را به شرح زیر اعلام کرد:

۱. نظرسنجی از مدیران مراکز استانی، نویسندگان، هنرمندان و خبرگان فرهنگی هنری استان‌ها در مورد تهدیدات و فرصت‌های کرونا برای حوزه هنر؛

۲. مطالعه، بررسی و تهیه گزارش میدانی از مخاطرات و مشکلات احتمالی ناشی از استمرار کرونا در مراکز استانی حوزه هنری؛

۳. گردآوری نظرات مدیران مراکز استانی، نویسندگان و هنرمندان استان‌ها و خبرگان فرهنگی هنری استان‌ها در مورد راهکارهای مؤثر تولید و توزیع خدمات و تولیدات هنری در شرایط کرونایی کشور.

وی افزود: از ۱۴۵ هنرمند استانی که در این نظرسنجی مشارکت کرده‌اند، ۱۱۵ نفر (۷۹ درصد) را مردان و ۳۰ نفر (۲۱ درصد) را زنان تشکیل می‌دهند. تعداد هنرمندان پاسخ‌گو به تفکیک گرایش‌های مختلف هنری به شرح زیر است:

گرایش‌های مختلف تجسمی ۴۱ نفر (۲۸ درصد مشارکت‌کنندگان):

خوش‌نویس ۹ نفر (۶ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

گرافیست و طراح ۹ نفر (۶ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

نقاش ۱۱ نفر (۸ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

کارتونیست ۶ نفر (۴ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

عکاس ۴ نفر (۳ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

نگارگر و تذهیب‌کار ۲ نفر (۱ درصد مشارکت‌کنندگان).

هنرهای تصویری ۱۸ نفر (۱۲ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

هنرهای نمایشی ۲۵ نفر (۱۷ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

هنر موسیقی ۱۵ نفر (۱۰ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

هنرهای ادبی ۴۱ نفر (۲۹ درصد مشارکت‌کنندگان):

شاعر ۲۰ نفر (۱۴ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

داستان‌نویس ۱۳ نفر (۹ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

نویسنده ادبیات پایداری ۸ نفر (۶ درصد مشارکت‌کنندگان)؛

سایر افراد (مجری مراسم، مجری رادیو و تلویزیون و برنامه‌ها، پژوهشگر و ...) ۵ نفر (۴ درصد مشارکت‌کنندگان).

مصلحی در تشریح داده‌ها گفت: حدود ۸۸ درصد پاسخ‌گویان در بررسی موضوع تأثیرات کرونا بر شغل و حرفه خود، بر تأثیرات منفی این پدیده تأکید و تعطیلی فعالیت‌های هنری و مشکلات اقتصادی ناشی از آن را به عنوان اصلی‌ترین تأثیر این پدیده معرفی کرده‌اند. حدود ۶۰ درصد پاسخ‌گویان از مدت زمانی که ممکن است همه‌گیری کرونا ادامه داشته باشد، اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند و در این میان پاسخ «هیچ‌کس جواب این سوال را دقیق نمی‌داند./ نمی‌دانم. نمی‌توان پیش‌بینی کرد.» با ۳۶ درصد بیش از مقولات دیگر از زبان پاسخ‌گویان شنیده شده است. حدود ۳۴ درصد پاسخ‌ها مدت زمانی بین دو ماه تا دو سال را برای تداوم دوره همه‌گیری کرونا پیش‌بینی کرده‌ و تخمین زده‌اند.

وی در پاسخ به پرسش «چه تصوری از سال ۹۹ در حیطه کارتان دارید؟» گفت: ۷۵ درصد پاسخ‌ها تصویر نسبتاً مشخصی از سوی هنرمندان نسبت به وضعیت ماه‌های آتی ارائه شده است. در همین حال، حدود ۳۰ درصد پاسخ‌گویان تصویری از وضعیت نامشخص و بلاتکلیفی از ماه‌های آتی داشتند.

مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در پاسخ به پرسش «فکر می‌کنید چند نفر در استان شرایط زندگی و کارشان نظیر شماست» تشریح کرد: حدود ۹۰ درصد مشارکت‌کنندگان وضعیت خود و اغلب هنرمندان همکار خود را نامطلوب ارزیابی کرده‌اند و در این میان هنرمندان رشته‌های هنری نمایش، سینما و موسیقی، به‌ویژه در بخش اجرا، بیش از گرایش‌های دیگر هنری از وضعیت کاری خود گله کرده‌اند.

مصلحی گفت: هنرمندان در پاسخ به پرسش «اگر شرایط کرونایی مثلاً تا یک سال دیگر ادامه پیدا کند، چه تمهیدی برای کار و حرفه خود خواهید اندیشید؟» سه رویکرد نشان داده‌اند. بیش از ۷۰ درصد پاسخ‌های مشارکت‌کنندگان بر این نکته تأکید کرده که به‌رغم شرایط پیچیده و دشوار به وجود آمده، می‌توانند با تغییر در روش‌های اجرا راه‌حلی برای ادامه کار خود پیدا کنند و به نحوی از انحا، حرفه خود را ادامه دهند. ۱۳ درصد پاسخ‌های ارائه‌شده حاکی از استیصال مشارکت‌کنندگان است. این گروه تغییر شغل و پناه‌بردن به مشاغلی چون کارگری و مسافرکشی را تمهیدی بر وضعیت موجود دانسته‌اند. گروه سوم (۹.۵ درصد پاسخ‌گویان به این پرسش) کسانی هستند که معتقدند بدون همراهی مسئولان دولتی، گذر از این شرایط غیرممکن است.

مصلحی در تشریح بخش دیگری از نتایج این مطالعه افزود: پاسخ‌گویان در مواجهه با پرسش «اگر مجبور شوید فرم و شیوه کارتان را تغییر دهید، به نظرتان چه اقداماتی می‌شود انجام داد؟» نیز سه رویکرد متفاوت را برگزیده‌اند. ۷۲ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند که با مطابقت‌دادن خود با شرایط جدید، راهکارهایی برای ادامه کار پیدا کرده‌اند. ۱۰ درصد پاسخ‌گویان، که عمدتاً مربیان هنر، هنرمندان تجسمی و شاعران و نویسندگان و خاطره‌نویسان ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی هستند، بر این باور هستند که نیازی به تغییر فرم و شیوه کار خود ندارند و ترجیح می‌دهند فعالیت‌های هنری خود را حداکثر با رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی ادامه دهند. گروه سوم (۹ درصد پاسخ‌گویان) هنرمندانی هستند که در مواجهه با پرسش بالا خود را در بن‌بست مطلق تصور کرده، بر این باورند که در صورت تن دادن اجباری به تغییر شیوه کار، به‌طور کامل رشته کار را از دست داده و برای رفع نیازهای زندگی مجبور به فروش خانه یا تغییر شغل خواهند شد.

وی مشکلات و موانع کار در شرایط کرونایی هنرمندان را مرتبط با کار در فضای مجازی عنوان کرد و گفت: مشارکت‌کنندگان مشکلات مرتبط با کار در فضای مجازی، از جمله نامناسب‌بودن زیرساخت‌های فضای مجازی (۴۵ درصد)؛ پایین‌بودن سرعت ایتنرنت، کم‌بودن پهنای باند و قطع و وصل شدن مکرر ارتباط‌های اینترنتی (۲۵ درصد)؛ گرانی اینترنت، فیلتربودن برخی سایت‌ها (۳ درصد) و... را به عنوان مشکلات اصلی خود بر شمرده‌اند.

مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری افزود: مشارکت‌کنندگان در پاسخ به تمهیدات مورد نظر برای رفع مشکلات بر سر راه کار و حرفه خود عمدتاً بر کمک‌های دولتی حساب ویژه باز کرده و در این راستا به رفع مشکلات مربوط به فضای مجازی (۳۲.۵ درصد)؛ ارائه بسته حمایتی دولتی نظیر اعطای وام‌های بلند مدت یا بلاعوض، خرید اثر، تأمین بیمه بیکاری و... (۲۰ درصد) اشاره کرده‌اند، اگرچه ۲۸.۵ درصد مشارکت‌کنندگان پیشنهادها راه‌حل‌های شخصیِ مستقل از دولت را توصیه کردند.

این مدیر فرهنگی در ادامه اظهار داشت: پاسخ‌گویان در مواجهه با پرسش فرصت‌های احتمالی کرونا دو رویکرد متفاوت اتخاذ کرده‌اند: حدود ۷۵ درصد پاسخ‌ها بر این ایده تأکید داشت که کرونا به نحوی از انحا فرصت‌هایی چون مطالعه و اندیشیدن بیشتر (۱۸ درصد)؛ استفاده مطلوب از فضای مجازی و رسانه‌های نو (۱۲ درصد)؛ فرصت تولید ایده و طرح خلاقانه (۱۰ درصد)؛ فرصت تمرکز در خود و بازنگری در کارها (۶ درصد) و ... را فراهم کرده است. بیست درصد پاسخ‌ها به این نکته اشاره داشت که کرونا نه تنها فرصتی برای آن‌ها به وجود نیاورده که باعث خسرانشان نیز شده است. توقع دریافت کمک‌های مالی مستقیم (کمک مالی یا اعطای وام) یا کمک‌های مالی غیرمستقیم (خرید اثر یا سفارش تولید اثر، تأمین هزینه چاپ و نشر آثار نویسندگان و شاعران و...؛ حمایت‌های معنوی و غیرمالی، نظیر فراهم‌آوردن شرایط و امکانات برگزاری آموزش مجازی، تهیه محتوا و ابزار مناسب این شیوه؛ حمایت از هنرمندان در امور سخت‌افزاری، از جمله در اختیار قراردادن سالن و استودیوی ضبط صدا، امکانات تصویربرداری و تدوین و... مهمترین انتظارات پاسخ‌گویان از حوزه هنری را شکل می‌دهند.

وی ادامه داد: بیست و یک درصد مشارکت‌کنندگان بر این باور هستند که حوزه هنری زیرساخت‌های لازم برای پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی و هنری کشور را در شرایط فعلی دارد. ۱۶ درصد پاسخ‌گویان به صراحت بر فقدان زیرساخت‌ها تأکید کرده‌اند و ۶۳ درصد به تلویح بر این فقدان صحه گذاشته‌اند.

مصلحی در پایان افزود: مشارکت‌کنندگان نکات مختلفی را به عنوان سخن پایانی مطرح کرده‌اند از جمله: برخی مشارکت‌کنندگان به طرق مختلف بر ضرورت حمایت دولت از هنرمندان تأکید کرده‌اند؛ برخی خواستار توجه برابر به همه هنرمندان شده‌اند؛ گروهی دیگر خواهان آزادی عمل بیشتر شده‌اند و خواستار حذف مقررات دست و پا گیر بودند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال