سه شنبه 1 مرداد 1398
زارعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری:

تئاتر چیزی جز مکارم‌ اخلاق نیست/ ژست روشنفکرنمایانه ما را از اخلاق دور می کند

کوروش زارعی
    -     کد خبر: 1153
    -     تاريخ انتشار : 1396/4/18|10:46
کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، با توجه به شعار انتخاب شده با عنوان«اخلاق برای همه» در این دوره از جشنواره تئاتر سوره گفت: تمامی اولیا و انبیای الهی فقط برای یک مطلب به میان ما آمدند؛ آن هم اخلاق است و تئاتر، هنری است که تنها به انسان و ارزش‌های اخلاقی انسان می‌پردازد و مروج اخلاق در جامعه است. به همین دلیل ما شعار «اخلاق برای همه» را برای این جشنواره در نظر گرفتیم.

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، در مورد انتخاب شعار این دوره جشنواره تئاتر سوره به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: تئاتر چیزی جز مکارم‌ اخلاق نیست. چرا که تمامی اولیا و انبیای الهی فقط برای یک مطلب به میان ما آمدند؛ آن هم اخلاق است. پیامبر اعظم(ص) می‌فرمایند«من برای آن مبعوث شدم که مکارم‌ اخلاق را تمام کنم». خاتم الانبیا به همین معنا است. ایشان با بیان این مطلب می‌گوید که «من بعثت یافتم تا اخلاق را به عنوان آخرین پیامبر تمام کنم». در واقع تمامی پیامبران و اولیای الهی آمدند تا راه سعادت بشری را به ما نشان دهند. همچنین ارزش‌های اخلاقی و انسانی را در جامعه ترسیم کنند.

وی اضافه کرد: ما هم در حوزه هنری به عنوان یک ارگان انقلابی اسلامی باید برای ترویج اخلاق فعالیت کنیم. به‌ویژه این فعالیت‌ها باید در عرصه تئاتر کشور باشد. چرا که تئاتر، هنری است که تنها به انسان و ارزش‌های اخلاقی انسان می‌پردازد و مروج اخلاق در جامعه است. به همین دلیل ما شعار «اخلاق برای همه» را برای این جشنواره در نظر گرفتیم. تحقق ارزش‌های اخلاقی از طریق هنر تئاتر آن‌چنان که باید، انجام نشده است. در حالی که تلاش خود را کرده‌ایم. اما این نهایت تلاش ما نبوده و کافی نیست.

زارعی با ابراز تاسف از وضعیت فعلی تئاتر کشور گفت: تئاتر ما کمی ژست روشنفکری به خود گرفته است. این وضعیت که از دهه 40 تا کنون ادامه داشته است، به جای آنکه ما را به سمت‌وسوی ارزش‌های اخلاقی و انسانی سوق دهد، وارد فرم و محتوای تولیدات تئاتر کشور شده است. این ژست روشنفکرنمایانه، درشت گویی‌ها و حرف‌های سیاسی موجب دوری ما از اخلاق می‌شود. همچنین از مسائلی که در جامعه و پیرامون ما در حال اتفاق است دور و غافل می‌سازد. این امور به نابودی اخلاق و ارزش‌های آن منجر خواهد شد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ضمن تشکر ویژه از آقای سروری رئیس محترم حوزه هنری استان کرمانشاه و تمامی نیروهای ایشان گفت: حوزه هنری کرمانشاه با قدرت و تمام قد پای کار ایستاد و از هفته‌های قبل خود را برای برگزاری این جشنواره آماده کرد. در شرایط نامطلوب اقتصادی کشور حوزه هنری کرمانشاه قدم جلو نهاده و تا کنون به یاری خداوند و زحمات این دوستان همه چیز خوب پیش رفته است.

زارعی با بیان اینکه انتظار من از کیفیت آثار شرکت کننده در جشنواره کمی بالاتر از این بود، تاکید کرد: نمایش‌های اجرا شده در این منطقه  آن چیزی نبود که انتظارش را داشتم. امیدوارم در مناطق دیگر کیفیت بهتری از آثار را شاهد باشیم.

گفتنی است جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره ۱۶ الی ۱۸ تیرماه در کرمانشاه به عنوان منطقه یک در حال برگزاری است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال