شنبه 18 مرداد 1399

کاردانی: «خیابان ۲۰۴»، یک فاجعه را روایت می‌کند

خیابان ۲۰۴
    -     کد خبر: 11521
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/28|16:39
زهرا کاردانی نویسنده کتاب «خیابان ۲۰۴» گفت: وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد، معمولاً ترجیح ما این است که روی حادثه خاک بپاشیم تا همه آن را فراموش کنند، در حالی که می‌توانیم با آسیب‌شناسی مانع تکرار این قبیل حوادث باشیم.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، زهرا کاردانی حادثه منا را به لحاظ عاطفی و حسی عمیقاً تأثیرگذار دانست و گفت: حادثه منا به لحاظ عاطفی و حسی تأثیرگذاری عمیقی بر من داشت. نوشتن کتاب را چهار سال پیش، همان زمانی که این اتفاق رخ داد، شروع کردم. از همان ابتدا با وجود برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مصاحبه با خانواده‌ها، با سؤالات متعددی مواجه شدم. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام دهم.

کاردانی کتاب «خیابان ۲۰۴» را حاصل تحقیق‌های گوناگونی دانست و تصریح کرد: در این مسیر با افرادی مانند گروه تفحص روبه‌رو شدم که ناگفته‌های بسیاری داشتند. حتی برخی از آن‌ها دچار آسیب‌های شدیدی شده بودند.

وی ادامه داد: وقتی حادثه‌ای رخ می‌دهد، معمولاً ترجیح ما این است که روی حادثه خاک بپاشیم تا همه آن را فراموش کنند، در حالی که می‌توانیم با آسیب‌شناسی مانع تکرار این قبیل حوادث باشیم.

نویسنده کتاب «خیابان ۲۰۴» مشکلات و موانع موجود در نوشتن این کار را ناشی از عدم روحیه اعتماد نسبت به تحقیقات بیان کرد و تصریح کرد: در ابتدای کار، دوستان حج و زیارت که در حوزه تفحص شهدا کار کرده بودند، به من اعتمادی نداشتند و صحبت نمی‌کردند. شاید فکر می‌کردند که این صحبت‌ها مورد سوء استفاده قرار گیرد.

کاردانی ادامه داد: در خلال یکی از مصاحبه‌ها تصویر یکی از شهدا را دیدم. دیدن عکس آن‌قدر تأثیرگذار بود که تا چند روز آرامش نداشتم. سخت‌ترین قسمت مصاحبه‌ها هم همین قسمت بود. احتیاج به زمان داشتم تا تصاویر را فراموش کنم.

وی «خیابان ۲۰۴» را کتابی با موضوعی ملی مطرح کرد و گفت: برداشت آدم‌ها از هر حادثه‌ای متفاوت است. راویان کتاب، هر یک از موضوعات را از منظر خود تعریف کرده‌اند. بهترین کار این است که تمام روایت‌ها با وجود تفاوت‌هایی که دارند، در کنار هم قرار گیرند و قضاوت در اختیار مخاطب باشد. او با در نظر گرفتن همه این روایت‌ها، به یک نتیجه برسد.

این نویسنده روایت حادثه منا را از دید آدم‌های مختلفی که به نوعی با این ماجرا درگیر شده بودند، عنوان کرد و تصریح کرد: برای نگارش این کتاب با ۴۰ نفر مصاحبه کردم، اما آن‌هایی که به شکل‌گیری این پازل کمک کردند، در مجموع ۳۰ نفر بودند. برای مصاحبه با هرکدام از این افراد به شهرهای مختلف مانند نیشابور، بروجرد، تهران، مشهد، گنبد کاووس، اصفهان و... سفر کردم.

نویسنده کتاب «زن آقا» در پایان گفت: ترجمه این اثر برعهده انتشارات سوره مهر است. امیدوارم شرایطی ایجاد شود تا بتوانیم قبل از اینکه رسانه‌های خارجی به اتفاقاتی همچون حادثه منا بپردازند، خود در مورد حوادث ملی صحبت کنیم. ایجاد یک فضای باز فرهنگی و گفت‌وگو درباره مسائل این‌چنینی، موضوعات را بهتر تشریح، و از انتشار روایت‌های کذب جلوگیری می‌کند.

گفتنی است؛ فاجعه منا در مهر ۹۴ رخ داد و منجر به کشته شدن بیش از هزاران زائر بیت‌الله الحرام در عید قربان شد. در این میان ایران بیشترین آمار را در بین شهدا داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال