شنبه 18 مرداد 1399

احمدی‌فر: «حماسه‌گویان» جشنواره‌ای برای روایت خاطرات انقلاب و دفاع مقدس

احمدی فر
    -     کد خبر: 11507
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/24|12:57
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری استان اصفهان از انتشار فراخوان جشنواره ملی حماسه‌گویان به عنوان یک جشنواره مجازی در سایت حوزه هنری استان اصفهان و فضای مجازی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، احمدی‌فر در خصوص این جشنواره گفت: حوزه هنری استان اصفهان جشنواره حماسه‌گویان (ویژه خاطره‌گویی راویان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم، مدافعین وطن و خاطره‌گویی دانش‌آموزی ) را برگزار می‌کند.

وی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که می‌فرمایند: «جنگ را شما روایت کنید که خودتان در جنگ بوده‌اید؛ اگر شما جنگ را روایت نکردید، دشمن شما جنگ را روایت خواهد کرد آن‌طور که دلش می‌خواهد» تصریح کرد: لزوم برگزاری چنین جشنواره‌ای با موضوع دفاع مقدس در این سخن مقام معظم رهبری نهفته است.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان هدف از برگزاری این جشنواره را ثبت و ضبط خاطرات دوران دفاع مقدس و آشنایی نسل جوان با ایثارگری‌های مدافعان اسلام و معرفی و ترویج کتاب‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس عنوان کرد.

وی با اشاره به آغاز زمان ارسال آثار به این جشنوازه از ۲۲ تیرماه افزود: علاقه‌مندان می‌توانند در دو قالب خاطره‌گویی بزرگسالان و خاطره‌گویی دانش‌آموزی آثار خود را تا ۱۰ شهریورماه به این جشنواره ارسال کنند.

احمدی‌فر ادامه داد: نتایج داوری مسابقات همزمان با هفته دفاع مقدس (از ۳۱ شهریورماه تا ۶ مهرماه) اعلام خواهد شد.

فراخوان جشنواره ملی حماسه‌گویان

هرچه امثال من درباره انقلاب بگوییم، نخواهیم توانست آن حقیقت عظیم را تشریح کنیم؛ مگر این که زبانِ هنر وارد میدان شود. زبانِ هنر است که می‌تواند حوادث عظیم را تبیین و تشریح کند.

جنگ را شما روایت کنید که خودتان در جنگ بوده‌اید؛ اگر شما جنگ را روایت نکردید، دشمن شما جنگ را روایت خواهد کرد آن‌طور که دلش می‌خواهد. (مقام معظم رهبری)

۱. حماسه‌گویی چیست؟

حماسه‌گویی، بیان خاطرات حماسی دلیر مردان و شیرزنان ایران با استفاده از شیوه‌های هنری، ادبی و نو جهت انتقال آن‌ها به نسل جدید است که بالطبع هنری است ارزشمند و با اهمیت. از آنجایی که حوزه هنری مبدع مكتب نوین خاطره‌نگاری کشور است و امروز شاهد استقبال گسترده‌ای از آن هستیم، لذا حوزه هنری استان اصفهان، جشنواره حماسه‌گویان (ویژه خاطره‌گویی راویان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم، مدافعین وطن و خاطره‌گویی دانش‌آموزی ) را برگزار می‌کند.

از جمله مواردی که می‌توانند موضوع حماسه‌گویی باشند، به موضوعات ذیل می‌توان اشاره کرد: خاطرات رزمندگان ارتش و سپاه، کادر پزشکی، بمباران، موشک باران، نیروی هوایی، جهاد و پشتیبانی مردمی، خبرنگاران، زنان ایثارگر، آزادگان، پشت جبهه، امداد و نجات، جنگ‌زدگان، تفحص، خاطرات طنز و ....  

این جشنواره به مثابه آزمونی فنی است که امکانی برای ارزیابی وضعیت کمی و کیفی روایت رزمندگان و راویان و تمام افراد دخیل در حماسه‌های نیم قرن اخیر، از زن و مرد را در کشور فراهم می‌کند.

حماسه‌هایی که از انقلاب اسلامی آغاز شدند و بعد از آن با هشت سال دفاع مقدس، نبردهای مدافعین حرم و نبردهای مدافعین وطن، تاکنون ادامه پیدا کرده‌اند. در واقع، رویداد جشنواره حماسه‌گویان، با توجه به قواعد و ضوابط خاص و روش‌های نوین خود، می‌تواند به عنوان یک جریان تأثیرگذار هنری در کشور، وارد عمل شود. جریانی که از سویی موجب ایجاد انگیزه‌ برای تلاش و تکاپوی بیشتر در میان پیشکسوتان حماسه‌آفرین کشور می‌شود و از سوی دیگر، با حضور اساتید رشته‌های مختلف هنری همچون فن بیان، نمایش، عکس و... و حضور فرماندهان نظامی، مجالی شایسته و ارجمند را برای ارزیابی سطح کیفی خاطرات فراهم می‌آورد. حماسه‌هایی که اگر به روش مناسب خود روایت شوند، به خوبی می‌توانند ادامه‌دهنده حماسه‌های اسطوره‌های باستانی و مذهبی ایران اسلامی باشند.

با توجه به شیوع بیماری کرونا، جشنواره مجازی حماسه‌گویان فرصت مغتنمی است برای ارائه هنر در عرصه‌های مجازی. چراکه از این طریق می‌توان راهی نو برای گردهمایی و خاطره‌گویی‌های گذشته رقم زد و خونی تازه در رگ هنر آیینی و باستانی روایت، به جریان انداخت.

۲. اهداف جشنواره
- بهره گرفتن از زبان هنر در تبیین و ترویج مبانی و ارزش‌های فرهنگ پایداری
- جمع‌آوری و نشر خاطرات شفاهی جنگ هشت ساله، نبردهای مدافعین حرم و وطن.
- زمینه‌سازی برای بروز و ظهور خلاقیت‌ها و شناسایی و معرفی استعدادها و ظرفیت‌های مطلوب نهفته
- زمینه‌سازی در جهت ایجاد پیوند فکری و هنری میان نسل‌ها
- القاء و انتقال رشادت‌ها و حماسه‌های رزمندگان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس به نسل جدید با بهترین زبان و ابزار که همان روایت‌گری است
- انتقال هنرمندانه و خلاقانه پیام انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و روحیه ایثارگری به نسل‌های جوان
- زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا به عنوان قهرمانان ملی و الگوسازی از آنان
- حفظ آرمان‌ها و اصول انقلاب اسلامی و آرمان‌های دفاع مقدس با تکیه بر ابزار هنر
- جلوگیری از تحریف و یا فراموشی میراث گران‌بهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
- ترویج کتاب‌خوانی در بین دانش آموزان

۳. قالب‌های جشنواره:

جشنواره ملی حماسه‌گویان در دو بخش حماسه‌گویی بزرگسالان و حماسه‌گویی دانش‌آموزی برگزار می‌‌شود و شرکت‌کنندگان باید خاطرات خود را در یکی از این دو قالب به حوزه هنری اصفهان ارائه دهند.

الف) بخش خاطره‌گویی بزرگسالان: راویان (خواهران و برادران) فیلم خاطره خود را (نهایتاً ۳ خاطره) با استفاده از دوربین تصویربرداری و یا تلفن همراه ضبط کرده و ارسال کنند. کامل بودن خاطره از نظر جزئیات وقایع و جذابیت و تأثیرگذاری آن، داشتن حافظه مناسب و فن بیان و قدرت کلام، استفاده از جلوه‌های ویژه سمعی و بصری (عکس، فیلم، نقشه، کالک، افکت‌های صوتی-تصویری، پاورپوینت و...) و خلاقیت‌های فردی در روایت حائز اهمیت و امتیاز ویژه است. مدت زمان روایت هر خاطره نهایتاً  ۱۰ دقیقه است. حجم فیلم ارسالی هر خاطره از طریق اینترنت می‌بایست نهایتاً ۱۰۰ مگابایت باشد. در صورت ارسال پستی بصورت دی وی دی، محدودیتی برای حجم وجود ندارد. تصویربرداری باید به صورت افقی و دارای کیفیت صوت و تصویر مناسب باشد.

ب) بخش خاطره‌گویی دانش‌آموزی: شرکت‌کنندگان می‌توانند نهایتا سه خاطره را از میان کتاب‌های منتشر شده از سوی حوزه هنری اصفهان، خاطرات منتشر شده انقلاب اسلامی و دفاع مقدس(از جمله انتشارات سوره مهر) و سایر کتاب‌ها، انتخاب و آن‌ها را در مقابل دوربین گوشی همراه یا دوربین تصویربرداری، روایت کرده و ارسال کنند. استفاده از جلوه‌های ویژه سمعی و بصری (عکس، فیلم، نقشه، کالک، افکت‌های صوتی-تصویری، پاورپوینت و...) و خلاقیت‌های فردی در روایت حائز اهمیت و امتیاز ویژه است. مدت زمان روایت هر خاطره نهایتاً ۱۰ دقیقه است. حجم فیلم ارسالی هر خاطره از طریق اینترنت می‌بایست نهایتاً ۱۰۰ مگابایت باشد. در صورت ارسال پستی بصورت دی وی دی، محدودیتی برای حجم وجود ندارد. تصویربرداری باید به صورت افقی و دارای کیفیت صوت و تصویر مناسب باشد.

۴. نحوه شرکت در جشنواره و ارسال آثار

این جشنواره به صورت ملی برگزار می‌شود و تمام مردان و بانوان اهل ذوق در سراسر کشور که از دوران انقلاب اسلامی هشت سال دفاع مقدس و یا نبردهای مدافعین حرم و مدافعین وطن خاطره‌ای دارند، می‌توانند در آن شرکت کنند. جزئیات جشنواره در پایگاه مجازی حوزه هنری اصفهان به آدرس http://www.artesfahan.ir تشریح شده است. فرم‌های ثبت‌نام در هر دو شاخه جشنواره نیز، در صفحه پایگاه مجازی حوزه هنری اصفهان بارگذاری شده اند. شرکت‌کنندگان باید بعد از دریافت و تکمیل فرم‌های ثبت نام، تصویر فرم پر شده را به همراه فایل تصویری خود، به آدرس‌های دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
شماره تلفن: 09131018982 به جهت دریافت فایل‌ها اختصاص یافته است. هم‌وطنان می‌توانند جهت اطلاع بیشتر از نحوه ارسال، در ساعات اداری، با شماره تلفن 32220056 (کد شهر 031) و داخلی 126 تماس بگیرند. همچنین آدرس inf@artesfahan.ir  جهت ارتباطات پست الکترونیک جشنواره اختصاص یافته است.

مهلت ارسال آثار و زمان اعلام نتایج و برندگان:

زمان ارسال آثار از روز ۲۲ تیرماه تا ۱۰ شهریورماه در نظر گرفته شده و نتایج داوری مسابقات همزمان با هفته دفاع مقدس (از ۳۱ شهریورماه تا ۶ مهرماه) اعلام خواهد شد. به برگزیدگان جشنواره، جوایز نفیس به همراه تقدیرنامه اهدا می‌شود.

امید است که جشنواره ملی حماسه‌گویان، مجالی نو برای شناسایی، جذب و پرورش استعدادهای درخشان و گمنام در حوزه ادبیات پایداری، تولید محصولات ناب، درخشان و اثرگذار در عرصه هنر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و ایجاد جریان اصولی و هدایتگر دائمی بر هنر و ادبیات روایت باشد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال