شنبه 10 آیان 1399

برگزاری کارگاه عروسک‌گردانی و صداپیشگی در قم

 کارگاه عروسک‌گردانی و صداپیشگی در قم
    -     کد خبر: 11497
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/22|13:00
سرویس : استانها
کارگاه عروسک‌گردانی و صداپیشگی با حضور ‌زهره وکیلی مجری و صداپیشه، در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کارگاه «عروسک‌گردانی و صداپیشگی» با حضور ‌زهره وکیلی مجری و صداپیشه و حضور محدود اعضای باشگاه تئاتر تجربه در سالن آمفی تئاتر حوزه هنری استان قم برگزار شد.

در ابتدای این کارگاه ‌زهره وکیلی مجری و صداپیشه عروسک‌های متعددی از جمله عروسک‌های «چرا و چیه» با تأکید بر این نکته که صداپیشه‌ باید قابلیت‌های صدایش را بشناسد، تأکید کرد: کاراکترسازی، بخش مهمی از عروسک‌گردانی است، اما تیپ‌سازی برای عروسک، بسیار اشتباه است و عروسک‌گردان باید تلاش کند و برای عروسک شخصیت‌سازی کند. صداپیشه عروسک باید مانند یک بازیگر با توجه به در نظر گرفتن شناسنامه هر عروسک، به جای آن صحبت کند.

وکیلی در ادامه به چگونگی انتقال انرژی و ویژگی‌های شخصیتی یک عروسک توسط عروسک‌گردان و صداپیشه اشاره کرد و گفت: ویژگی‌های ظاهری عروسک در صداپیشگی آن، بسیار مهم است. ظاهر عروسک نشان می‌دهد که او آرام و مطیع است یا سرکش و پر جنب و جوش یا اینکه حدود سن او چقدر است.

وی متذکر شد: متأسفانه در خیلی از کارهای عروسکی، این اتفاق نمی‌افتد و گاه از عروسک‌های تلویزیونی، صداهای شنیده می‌شود که خام است. به‌همین دلیل هم مخاطب جذب آن شخصیت نمی‌شود و شخصیت عروسکی ماندگار نمی‌شود.

زهره وکیلی در ادامه از هنرجوهای حاضر در کارگاه تست صدا گرفت و به بررسی قابلیت صدای هر کدام از آن‌ها پرداخت.

این کارگاه به‌صورت هفتگی و با حضور اعضای کارگروه عروسک‌سازی باشگاه تئاتر تجربه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال