پنج شنبه 16 مرداد 1399
با حضور محمد سرشار؛

نقد و بررسی رمان «شکار هیولا» در قم

محمد سرشار
    -     کد خبر: 11489
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/21|16:52
سرویس : استانها
بیست و نهمین عصرانه‌های داستان با موضوع نقد و بررسی رمان «شکار هیولا» در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، بیست و نهمین عصرانه‌های داستان با موضوع نقد و بررسی رمان «شکار هیولا» با حضور سمیه عالمی داستان‌نویس و منتقد ادبی و محمد سرشار نویسنده رمان «شکار هیولا» و مدیر شبکه کودک سیما در قم برگزار شد.

سمیه عالمی در ابتدای این نشست که به همت حوزه هنری قم و همکاری دفتر نشر معارف برگزار شد، جمله‌بندی‌های کتاب «شکار هیولا» را مورد پسند قشر نوجوان دانست و گفت: رمان «شکار هیولا» علاوه بر فرم داستانی، یک سند تاریخی به حساب می‌آید که حفظ هویّت ایرانی در آن به وضوح دیده می‌شود. در آثار نویسندگان معاصر تقلید و تکرار زیاد دیده شده با این حال نویسنده این کتاب، شیوه‌ای متفاوت و مناسبِ مخاطب امروزی انتخاب کرده‌ است.

نویسنده رمان «مسافر جمعه» همچنین بیان کرد: نویسنده تلاش کرده به مخاطب انرژی ببخشد، روحیه او را بازیابی کند و او را امیدوار نگه دارد. باید بگویم بهتر بود مقدمه‌ای که در ابتدای کتاب آمده در پایان آن می‌آمد، چرا که این کار اگر بعد از داستان انجام می‌شد به اقناع مخاطب بیشتر کمک می‌کرد.

عالمی با اشاره به مطرح شدن مضامینی چون عزت نفس و اعتماد به نفس در کتاب «شکار هیولا» یادآور شد: این کتاب التیام بخشِ دردها و رنج‌های این روزهای مردم کشور است و موضوع کتاب می‌تواند به خوبی با قشر نوجوان ارتباط برقرار کند.

به دنبال این بودم که تصویرسازی جزئی‌تر و دقیق‌تری در ذهن مخاطب ایجاد کنم

در بخش دیگری از این محفل ادبی محمد سرشار با اشاره به آثارش گفت: در آثاری که تاکنون داشته‌ام، بیشتر به دنبال این بودم که تصویرسازی جزئی‌تر و دقیق‌تری در ذهن مخاطب ایجاد کنم. من در طول فعالیت ادبی‌ام کتاب‌های مختلفی نوشته‌ام، دلیل این امر، دغدغه‌های متفاوتی است که با من بوده و همین امر باعث شده دست روی سوژه‌های متنوعی بگذارم.

سرشار با اشاره به کتاب «شکار هیولا» گفت: در این اثر رده سنی نوجوان مدنظر بوده، اما این کتاب به شکلی نوشته شده که بزرگسالان هم بتوانند از خواندن آن لذّت ببرند. برای من از همان اول مهم بود که مخاطب نوجوان بداند داستانی که می‌خواند بر اساس یک اتفاق واقعی است.

وی در مورد مراحل خلق آثار داستانی‌اش تصریح کرد: برای نوشتن یک اثر، پس از تمام شدن نوشتار اولیه و طرح کلی داستان، از اول آن را مورد بازنگری، ویرایش و پرداختن به جزئیات، قرار می‌دهم. حقیقت این است که در سنین نوجوانی، یک آرمان‌گرایی در افراد به وجود می‌آید و ما باید این آرمان‌گرایی نوجوان‌ها را مهم بدانیم و به آن پروبال بدهیم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال