پنج شنبه 16 مرداد 1399

ویراست جدید رمان ۱۲۰ ساله «تاریخ غیرت»/ روایت مهرِ یار و بوی باروت

رمان تاریخ غیرت
    -     کد خبر: 11488
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/21|16:43
سرویس : استانها
نسخه‌خوانی جدید رمان عاشقانه-تاریخی «تاریخ غیرت»، نوشته آقا شیخ موسی دستجردی از پیوست دوم دانشنامه استان همدان منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری استان همدان از استقبال غیر قابل پیش‌بینی فروش چاپ اول این کتاب خبر داد و گفت: در ویراست دوم رمان «تاریخ غیرت» تمامی افتادگی‌ها، افزودگی‌ها، بدخوانی‌ها و کلمات ناخوانا از روی نسخه خطی اصلی اثر تصحیح و با ویرایش فنی، پاراگراف‌بندی‌ها و دیالوگ‌ها اصلاح شده است.

مصطفی قهرمانی‌ارشد با اشاره به اینکه نسخه خطی رمان «تاریخ غیرت» مربوط به سال ۱۲۷۶ ه‍.ش(۱۳۱۵ه‍.ق) است، افزود: ادبیات و دیالوگ‌های نسخه اصلی مربوط به ۱۲۳ سال گذشته است که در ویراست دوم این کتاب، خوانش داستان برای خوانندگان معاصر آسان‌تر شده است.

وی سبک نگارش داستان این رمان را که  به سده گذشته باز می‌گردد، نادر و بدیع دانست و تصریح کرد: رمان «تاریخ غیرت» در دوره‌ای نوشته شده که داستان‌نویسی و رمان‌نویسی به معنا و مفهوم فعلی آن وجود نداشته و سبک نگارش داستانی آن با ادبیات زمان مردم خود نیز فاصله داشته است.

قهرمانی‌ارشد با بیان اینکه ویراست دوم کتاب با ویراستاری و نسخه‌خوانی خود او و با کوشش مهدی به‌خیال،  در دوازده فصل، ۲۷۷ صفحه و در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه به چاپ رسیده است، گفت: وقایع رمان مربوط به سال ۱۱۳۶هـ.ق. یعنی زمانی که لشکر عظیم عثمانی به رهبری احمدپاشا از بغداد به‌طرف غرب ایران هجوم آورد و گروه وسیعی از مردم بی‌دفاع همدان را قتل‌عام کردند؛ در حالی که مردم دلیر این شهر با شجاعت و دلاوری که کمتر دیده شده، سعی کردند جلو اعمال وحشیانه آنان را بگیرند.

علاقه‌مندان به تهیه کتاب می‌توانند به حوزه هنری استان همدان مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال