پنج شنبه 16 مرداد 1399

برگزاری جشنواره فیلم کوتاه «نماز» با رویکرد تخصصی

جشنواره فیلم کوتاه «نماز» در اصفهان
    -     کد خبر: 11486
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/21|15:17
سرویس : استانها
نشست همکاری حوزه هنری اصفهان و ستاد اقامه نماز استان برای برگزاری تخصصی جشنواره ملی فیلم کوتاه «نماز» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این نشست با حضور حجت‌الاسلام ابراهیم رنجبر رئیس ستاد اقامه نماز استان اصفهان و جمعی از معاونین و مدیران دو مجموعه در دفتر ریاست حوزه هنری استان اصفهان برگزار شد.

در آغاز حجت‌الاسلام رنجبر با اشاره به لزوم برگزاری این جشنواره که برای نخستین بار توسط ستاد اقامه نماز برگزار می‌شود گفت: ستاد اقامه نماز استان اصفهان قصد دارد این جشنواره را با همکاری حوزه هنری استان اصفهان به صورت ملی برگزار کند.

وی افزود: قصد داریم از تخصص حوزه هنری استان اصفهان در زمینه برگزاری جشنواره‌های فیلم بهره‌مند شویم و یک فراخوان دقیق و حرفه‌ای ارائه دهیم.

رئیس ستاد اقامه نماز استان اصفهان همچنین با اشاره به شرایط پیش آمده از بیماری کرونا خاطرنشان کرد: نمایش و انتشار فیلم‌های این جشنواره با توجه به شرایط موجود، شاید به‌صورت مجازی برگزار شود و البته در نظر داریم فیلم‌های برگزیده را با کمک صدا و سیمای مرکز اصفهان پخش کنیم.

وی یکی از اهداف مهم این جشنواره را علاوه بر نشان دادن جایگاه والای نماز، حضور مخاطبان نوجوان و جوان و مشارکت خانواده‌ها در این جشنواره عنوان کرد.

در ادامه احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان گفت: وظیفه و رسالت اصلی حوزه هنری در زمینه فرهنگ و هنر است و طی سال‌ها فعالیت این سازمان سعی داشته تا به دیگر دستگاه‌های فرهنگی نیز در زمینه تولیدات هنری و بهره‌مندی از محصولات فرهنگی کمک کند.

وی با اشاره به همکاری‌های مشترکی که حوزه هنری با مجموعه‌های مختلف داشته است گفت: در سال جاری حوزه هنری برنامه‌های مختلفی را با همکاری و مشارکت ارگان‌ها و مجموعه‌های مختلف در حال انجام دارد و یا بعضاً به ثمر رسانده است.

وی خاطرنشان کرد: حوزه هنری استان اصفهان با موضوعات فرهنگی و مذهبی مانند عاشورا، اربعین، دهه کرامت، پیامبر رحمت، باغ بسم الله، اسماء حضرت علی (ع) و... برنامه‌های متعددی داشته است، اما با موضوع نماز کمتر به تولید اثر پرداخته است.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی و پیوست رسانه‌ای در برگزاری جشنواره‌ها تصریح کرد: ارزش اصلی کالاها و محصولات فرهنگی و هنری رساندن آن به دست مخاطب است که در این میان پیوست رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی جایگاه ویژه‌ای دارد. در کنار پیوست رسانه‌ای انتشار این فراخوان به صورت پویش مردمی در مشارکت همه جانبه اثرگذار خواهد بود.

در ادامه حسین خالقی‌پور معاون فرهنگی حوزه هنری استان اصفهان با اعلام اینکه باعث افتخار است که در زمینه نماز فعالیت کنیم گفت: اینکه بتوانیم ملزومات و واجبات دینی را در قالب آثار هنری ارائه دهیم بسیار مهم است و البته یکی از رسالت‌های حوزه هنری حمایت از هنرمندان متعهد است.

فرزان معظم، مدیر طرح و برنامه حوزه هنری استان اصفهان نیز ضمن توضیح در خصوص مراحل برگزاری جشنواره‌های فیلم خاطرنشان کرد: باید دید مخاطبان ما چه کسانی هستند و چه می خواهند، در واقع مخاطبان جشنواره فیلم دو دسته هستند، یکی مخاطبانی که برای ما فیلم می‌سازند و ارسال می‌کنند و یکی آن دسته از مخاطبان که آثار ساخته شده را می‌بینند.

وی با اشاره به فیلم سینمایی «سربه مهر» با موضوع نماز افزود: متأسفانه با این موضوع فیلم‌های کمتری ساخته شده است.

وی تأکید کرد: ضمن داشتن نگاه تخصصی به جشنواره و اعلام شرایط حضور در جشنواره‌ها و فرمت فیلم‌های شرکت‌کننده که با وجود کمیته‌های تخصصی و داوران این رشته محقق می‌شود، تأمین منابع مالی و نگاه هنری به این جشنواره نیز دارای اهمیت است.

در ادامه حجت‌الله یوسلیانی مدیر حراست حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به عدم اهمیت برخی از دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها به اختصاص مکان مناسب برای اقامه نماز گفت: متأسفانه در بسیاری از اماکن محل برگزاری نماز مناسب و شایسته این فریضه الهی نیست و آسیب‌شناسی در خصوص کم‌توجهی به نماز باید مورد توجه قرار گیرد و می‌تواند یکی از محورهای موضوعی این جشنواره باشد.

در پایان مقرر شد سریعاً تفاهم‌نامه‌ای فیمابین دو دستگاه مبادله و مراحل اجرایی برگزاری این جشنواره در اولین زمان ممکن آغاز شود.

رئیس حوزه هنری اظهار امیدواری کرد تا خدا برکت و طول عمر بدهد تا بتوانیم این جشنواره را به شایستگی برگزار کنیم.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال