پنج شنبه 16 مرداد 1399
با تجلیل از برگزیدگان در حوزه هنری؛

آیین اختتامیه پویش «نامه‌ای به سردار آسمانی» برگزار شد

پویش سردار آسمانی
    -     کد خبر: 11475
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/18|14:20
پویش «نامه‌ای به سردار آسمانی» با معرفی برگزیدگان در روز ادبیات کودک و نوجوان به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیین اختتامیه پویش «نامه‌ای به سردار آسمانی»، صبح امروز با حضور حجت‌الله ناظری سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان، عباس محمدی مدیر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری سازمان تبلیغات و مجید مصلحی مدیرکل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری در تماشاخانه مهر حوزه هنری برپا شد.

حجت‌الله ناظری در ابتدای سخنان خود با اشاره به ۱۸ تیرماه روز جهانی کودک و نوجوان و مصادف با درگذشت مهدی آذر‌یزدی نویسنده داستان «قصه‌های خوب، برای بچه‌های خوب» گفت: باید قدر روزهای کودکی را دانست چرا که شاکله فکری و ذهنی انسان‌ها شکل می‌گیرد و رشد و توسعه آینده جامعه به آموزش کودکان امروز بستگی دارد.

وی افزود: مهدی آذر‌یزدی در زمان خود، به حق، این بار را از دوش جامعه و دولت برداشت و سبب رشد و اعتلای کودکان دیروز شد که ثمره آن را امروز هم می‌بینیم.

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان ادامه داد: پس از ترور ناجوانمردانه سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به دست دولت تروریست آمریکا، بلافاصله حوزه هنری تهران در راستای وظایف ذاتی خود اقدام به طراحی و اجرای پویش «نامه‌ای به سردار آسمانی» در گستره ملی و در قالب فراخوان دلنوشته‌های گروه‌های سنی کودک و نوجوان کرد که الحمدلله با استقبال خوب مخاطبان همراه شد.

ناظری با بیان این مطلب که از سراسر کشور دلنوشته‌ها و حرف‌های کودکان و نوجوانان خطاب به قهرمان بزرگ مقاومت اسلامی به دبیرخانه پویش ارسال شد، تصریح کرد: بیشترین آثار مربوط به کودکان استان‌های تهران، کرمان، تبریز و خراسان رضوی بود.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه‌های برگزارکنندگان این پویش رسیدن به آثاری بود که توسط مخاطب اصلی کودک و نوجوان نوشته شده باشد نه توسط والدین؛ تا طعم نوشتن دلنوشته‌های واقعی کودک و نوجوان چشیده شود. فلذا با حضور در مکان‌هایی که مخاطب کودک و نوجوان متناسب با شأن سردار دل‌ها وجود داشت دسترسی به دلنوشته‌های اصیل ایجاد شد.

سرپرست حوزه هنری کودک و نوجوان با اعلام این مطلب که دبیرخانه پویش تا پایان بهمن‌ماه ۱۳۹۸ اقدام به جمع آوری دلنوشته‌های کودکان و نوجوان کرد، گفت: پس از داوری مقدماتی ۶۳۸ اثر رسیده به پویش نامه‌ای به سردار آسمانی آغاز و ۷۷ اثر به بخش داوری نهایی راه پیدا کردند. این آثار ویژه گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال بود، ضمن اینکه نگارنده ۵۲ اثر دختران و ۲۵ اثر پسران بودند.

ناظری در پایان سخنان خود تأکید کرد: آثار و گزیده‌های این پویش در کتابی چاپ و منتشر خواهد شد.

عباس محمدی مدیر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری سازمان تبلیغات ملاک داوری آثار ارسالی را دارا بودن ساختار روایی، برخورداری از واژگان متنوع، بهره‌گیری از نثر زیبا، تصاویر بدیع و ابداعی، پرهیز از تعبیرهای زبانی کلیشه‌ای و برانگیختگی خواننده به ژرف‌اندیشی درباره شخصیت شهید قاسم سلیمانی عنوان کرد و گفت: از نکات مشترک در اکثر آثار ارسال شده، آفت سلطه زبان رسانه بر ادبیات نوشتاری شرکت‌کنندگان مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: زبان رسانه، زبان واقعی کودکان و نوجوانان نیست و با همین نگاه آثار برگزیده، آثاری هستند که نگاه رسانه‌ای در آن سلطه نداشته و به زبان کودکان و نوجوانان نوشته شده باشد.

به این ترتیب از میان ۷۷ اثر منتخب، ۴ اثر شایسته تقدیر و ارائه تندیس شدند که به شرح زیر است:

نفر اول:

«دنیا اسکندرزاده» از تهران دریافت لوح تقدیر، تندیس، مبلغ ۵ میلیون ریال و اشتراک یک ساله از انتشارات سوره مهر(مهرک)  

نفر دوم:

«زینب داودی» از تهران دریافت لوح تقدیر، تندیس، مبلغ ۵ میلیون ریال و اشتراک ۶ ماهه از انتشارات سوره مهر(مهرک)    

نفر سوم:

«مهسا باسو» از بروجرد و «رها قاهری‌بدر» از تبریز دریافت لوح تقدیر، تندیس، مبلغ ۵ میلیون ریال و اشتراک ۳ ماهه از انتشارات سوره مهر(مهرک)

گفتنی است؛ مصطفی رحماندوست شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌‌های کودک و نوجوان، عباس محمدی مدیر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری سازمان تبلیغات و زینب سلیمانی فرزند شهید حاج قاسم سلیمانی، داوری نهایی آثار را برعهده داشتند.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال