پنج شنبه 16 مرداد 1399

دومین شماره مجله تصویری «خط به خط» منتشر شد

محمد غفاری
    -     کد خبر: 11455
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/15|14:28
سرویس : استانها
دومین شماره از مجله تصویری «خط به خط» که به نقد و بررسی کتاب‌های منتشر شده شاعران قم اختصاص دارد، هم‌زمان با روز قلم در صفحه آپارات حوزه هنری قم منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دومین شماره از مجله تصویری «خط به خط» که به نقد و بررسی کتاب‌های منتشر شده شاعران قم اختصاص دارد، شنبه 14 تیرماه هم‌زمان با روز قلم در صفحه آپارات حوزه هنری قم منتشر شد. برای آشنایی با این اتفاق ادبی گفت‌وگویی با محمد غفاری مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری قم داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

کمی درباره این برنامه توضیح دهید

برنامه «خط به خط» رویکرد تازه‌ای است که در آن سعی داریم دامنه مخاطبین خود را گسترش دهیم و بهره‌وری آن را از یک نشست ادبی برای جمع محدودی از شاعران شهر قم فراتر ببریم. با چنین رویکردی علاوه بر معرفی بهتر آثار شاعران قم، می‌توانیم از قید زمان و مکان عبور کنیم تا هرکسی علاقه‌مند به ادبیات است در هر نقطه و هر زمان ممکن بتواند از نقد و بررسی یک مجموعه شعر بهره‌مند شود. از طرفی با توجه به شرایط پیش‌آمده و گسترش ویروس کرونا تولید محصولالت ویدئویی راهکار مناسبی برای حفظ ارتباط با مخاطبین است.

چه کتاب‌هایی در این برنامه بررسی می‌شود؟

بنا داریم در انتخاب مجموعه اشعار برای نقد و بررسی، به چند نکته بپردازیم. چنانکه کتاب انتخابی حتما از آثار شاعران جوان قم باشد یا اینکه  از مجموعه‌های تازه منتشر شده‌ است. البته تازه منتشر شده نه به معنای چند هفته و چندماه، بلکه به معنای کتاب‌هایی که در حال و هوای دوران جدید شعر قم منتشر شده‌ است. دیگر اینکه سعی داریم علاوه بر اینکه به سراغ کتاب‌های با استاندارد بالا و شاخص‌تر می‌رویم، تنوع در موضوع، قالب، ژانر، نوع نگاه شاعر و ملاک‌های اینچنینی نیز در انتخاب کتاب‌ها مد نظر داریم ‌تا بتوان برای هر سلیقه ادبی تولید داشت.

منتقدین این برنامه چه کسانی هستند؟

کارشناس و مجری ثابت برنامه محمد میرزایی بازرگانی است که به نوعی سردبیر برنامه «خط به خط» هم هست. در هر شماره یک منتقد مهمان خواهیم داشت که تلاش می‌کنیم مهمان برنامه از شاعران نام‌آشنا و اهل دقت شهر قم باشد و حرف‌های علمی، تازه و متفاوتی برای مخاطب بیننده و شاعر صاحب اثر، داشته باشد.

الحمدالله شهر قم شاعران باسواد، فرهیخته و اهل نظر و گفت‌وگو بسیار دارد. این گنجینه بسیار گرانبهایی برای پیشبرد اهداف‌مان در برنامه «خط به خط» است و امیدواریم بتوانیم در هر نوبت از حضور آنان بهره‌مند شویم تا به دور از سلیقه و نگاه‌های شخصی و جریانی، قدمی در مسیر اعتلای ادبیات برداشته شود.

آیا زمان مشخصی برای پخش برنامه در نظر گرفته‌اید؟

در بهمن‌ماه سال 1398 ضبط اولین برنامه را با حضور خانم اعظم سعادتمند و درباره کتاب از «دوشنبه تا جمعه» سروده آقای حسن بیاتانی انجام دادیم و سعی داشتیم در هر ماه یک شماره از برنامه را منتشر کنیم، اما متأسفانه به علت شیوع کرونا در ضبط برنامه‌‌های بعدی با مشکل مواجه شدیم و عملاً از اسفندماه که اولین برنامه «خط به خط» پخش شد تا امروز که در هفته دوم تیرماه هستیم و  قراراست دومین برنامه پخش شود بیش از 4 ماه وقفه افتاد. اما امیدوارم که بتوانیم در ادامه به صورت ماهانه ضبط و پخش برنامه را ادامه دهیم.

پخش برنامه از چه طریقی خواهد بود؟

هدف اصلی ما در تولید این برنامه فضای مجازی است و سعی داریم برنامه در شبکه‌های اجتماعی مختلف دیده شود. برنامه در کانال و صفحات ادبیات قم و حوزه هنری قم در فضای آپارات، اینستاگرام، تلگرام و ایتا بارگذاری شده و سعی داریم این برنامه یک برنامه مخاطب‌محور و تعاملی باشد تا بتوانیم از نظرات دوستان بیننده استفاده کنیم و در شماره‌های بعد به کار ببندیم.

دومین برنامه «خط به خط» به چه کتابی اختصاص دارد؟

در دومین برنامه سراغ کتاب «کودتآه» میثم داودی از شاعران جوان و بسیار خوب قم رفتیم و محد میرزایی بازرگانی با میثم فروتن از دیگر شاعران خوب شهر درباره کتاب به گفت‌وگو پرداخته‌ است. البته کتاب کودتآه بهانه این گفت‌وگوست و منتقد و کارشناس برنامه به نقد جهانبینی و نگاه میثم داودی در طول سال‌ها فعالیت در زمینه شعر پرداخته که دعوت می‌کنم بیننده آن باشید.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال