شنبه 18 مرداد 1399

فراخوان جشنواره ملی «حماسه‌گویان» منتشر شد

جشنواره ملی «حماسه‌گویان»
    -     کد خبر: 11443
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/14|16:31
سرویس : استانها
حوزه هنری استان اصفهان، جشنواره حماسه‌گویان (ویژه خاطره‌گویی راویان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و خاطره‌گویی دانش‌آموزی) را برگزار می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، فراخوان نخستین جشنواره ملی حماسه‌گویان توسط دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان اصفهان منتشر شد.

در این فراخوان آمده است:

جنگ را شما روایت کنید که خودتان در جنگ بوده‌اید؛ اگر شما جنگ را روایت نکردید، دشمن شما جنگ را روایت خواهد کرد آن‌طور که دلش می‌خواهد.(مقام معظم رهبری)

بیان خاطرات دوران ۸ سال دفاع مقدس و استفاده از شیوه‌های هنری، ادبی و نو جهت انتقال آن‌ها به نسل جدید، كاری بسیار با ارزش و مهم است. بی‌شك حوزه هنری مبدع مكتب نوین خاطره‌نگاری است و امروز شاهد استقبال از آن هستیم. اینک با توجه به ضرورت اجرای برنامه‌های شب خاطره که مقام معظم رهبری، علاوه بر تأکید زیاد، آن را یک ثروت ملی می‌دانند، حوزه هنری استان اصفهان جشنواره حماسه‌گویان (ویژه خاطره‌گویی راویان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و خاطره‌گویی دانش‌آموزی) را برگزار می‌کند.

این جشنواره به مثابه آزمونی فنی است که امکانی برای ارزیابی وضعیت کمی و کیفی روایت رزمندگان و راویان دفاع مقدس را در کشور فراهم می‌کند. در واقع، این رویداد می‌تواند به عنوان جریانی تأثیرگذار، با توجه به قواعد و ضوابط خاص و با روش‌های نوین هنری در کشور اجرا شود. از سویی، موجب ایجاد انگیزه‌ برای تلاش و تکاپوی بیشتر در میان پیشکسوتان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می‌شود و از سوی دیگر، با حضور اساتید مختلف هنری همچون فن بیان، نمایش، عکس و... و حضور فرماندهان دفاع مقدس، مجالی شایسته و ارجمند برای ارزیابی سطح کیفی خاطرات را فراهم می‌آورد.

با توجه به شیوع بیماری‌های همه‌گیر از جمله کرونا، جشنواره مجازی حماسه‌گویان فرصت مغتنمی است برای ارائه هنر در عرصه‌های مجازی. چراکه از این طریق می‌توان راهی نو برای گردهم‌آیی و خاطره‌گویی‌های گذشته رقم زد و خونی تازه در رگ هنر باستانی روایت، به جریان انداخت.

از آنجا که این جشنواره به‌صورت ملی برگزار می‌شود و مختص استان اصفهان نیست، تمامی علاقه‌مندان اهل ذوق که از هشت سال دفاع مقدس و یا نبردهای مدافعین حرم خاطره دارند، می‌توانند شرکت کنند.

زیربناهای مجازی مربوط به بارگذاری و دریافت فایل‌های خاطره در پایگاه مجازی حوزه هنری اصفهان به آدرس http://www.artesfahan.ir/ تدارک دیده شده است. هم‌وطنان می‌توانند فایل تصویری روایت خاطره خود را به شماره تلفن: 09131018982 ارسال کنند و همچنین جهت اطلاع بیشتر از نحوه ارسال، با شماره تلفن 32220056 (کد شهر 031) و داخلی 126 تماس برقرار کنند.

آدرس پست الکترونیک inf@artesfahan.ir  به جهت ارتباطات پست الکترونیک جشنواره اختصاص یافته است.

جشنواره ملی حماسه‌گویان در دو بخش حماسه‌گویی تصویری و حماسه‌گویی دانش آموزی برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان خاطرات خود را در یکی از این دو قالب به حوزه هنری اصفهان ارائه دهند.

مهلت ارسال آثار تا آخر مردادماه پیش‌بینی شده و نتایج داوری مسابقات همزمان با هفته دفاع مقدس (از سی و یک شهریور تا ششم مهر ۱۳۹۹) اعلام خواهد شد.

به برگزیدگان جشنواره، جوایز نفیس به همراه تقدیرنامه اهدا می‌شود.

در بخش خاطره‌گویی بزرگسالان، راویان فیلم خاطره خود را حداکثر ۳ خاطره با استفاده از دوربین تصویربرداری و یا تلفن همراه ضبط کرده و  ارسال کنند.

کامل بودن خاطره از نظر جزئیات وقایع و جذابیت و تأثیرگذاری آن، داشتن حافظه مناسب و فن بیان و قدرت کلام، استفاده از جلوه‌های ویژه سمعی و بصری (عکس، فیلم، نقشه، کالک، افکت‌های صوتی-تصویری، پاورپوینت و...) و خلاقیت‌های فردی در روایت حائز اهمیت و امتیاز ویژه است، مدت زمان روایت هر خاطره نهایتاً  ۷ دقیقه است. حجم فیلم ارسالی هر خاطره از طریق اینترنت نهایتاً ۱۰۰ مگابایت باشد و در صورت ارسال به‌صورت دی وی دی، محدودیتی برای حجم وجود ندارد، تصویربرداری باید به صورت افقی و دارای کیفیت صوت و تصویر مناسب باشد.

در بخش خاطره‌گویی دانش‌آموزی، شرکت‌کنندگان می‌توانند حداکثر ۳ خاطره را از میان کتاب‌های خاطرات منتشر شده از سوی انتشارات سوره مهر انتخاب، و آن‌ها را در مقابل دوربین گوشی همراه یا دوربین تصویربرداری، روایت نموده و ارسال کنند. بهره‌گیری از جلوه‌های ویژه سمعی و بصری، موشن‌گرافی، موسیقی زمینه مناسب، ویدئو پروژکتور، نقاشی، عکس، نقشه و کالک و سایر خلاقیت‌های فردی برای روایت بهتر، از اهمیت و امتیاز ویژه برخوردار است. مدت زمان روایت هر خاطره نهایتاً  ۷ دقیقه است. حجم فیلم ارسالی هر خاطره از طریق اینترنت نهایتاً ۱۰۰ مگابایت باشد و در صورت ارسال به‌صورت دی وی دی، محدودیتی برای حجم وجود ندارد، تصویربرداری باید به صورت افقی و دارای کیفیت صوت و تصویر مناسب باشد.

فرم‌های ثبت‌نام هر دو شاخه جشنواره در همین صفحه بارگذاری شده اند. شرکت‌کنندگان باید بعد از دریافت و تکمیل فرم‌های ثبت‌نام، آن‌ها را به همراه فایل تصویری خود، به آدرس‌های دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

امید است که جشنواره ملی حماسه‌گویان، مجالی نو برای شناسایی، جذب و پرورش استعدادهای درخشان و گمنام در حوزه ادبیات پایداری، تولید محصولات ناب، درخشان و اثرگذار در عرصه هنر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  و ایجاد جریان اصولی و هدایتگر دائمی بر هنر و ادبیات روایت باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال