شنبه 18 مرداد 1399

کشمیری: تئاتر نباید به کمک دستگاه‌ها و ادارات متکی باشد

سید مهدی کشمیری
    -     کد خبر: 11440
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/14|15:35
سرویس : استانها
آسیب‌شناسی اقتصاد تئاتر و بازگشایی اماکن نمایشی شهرستان‌ها در قالب گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی با حضور کارشناسان حوزه تئاتر خراسان شمالی بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سید مهدی کشمیری و سعید نوروزی از کارشناسان و صاحب نظران تئاتر در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی، اقتصاد تئاتر شهرستان‌ها را آسیب‌شناسی کردند.

سید مهدی کشمیری مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری خراسان شمالی گیشه، تبلیغات و اسپانسر را سه رکن اقتصادی تئاتر در استان‌ها برشمرد و گفت: تئاتر نباید به کمک دستگاه‌ها و ادارات متکی باشد و با توجه به پتانسیل بالای این هنر می‌تواند از نظر مالی مستقل باشد.

وی با اشاره به این مسئله که تئاتر باید در سبد فرهنگی خانوار سهم داشته باشد، افزود: محتوای آثار نمایشی نقش بسیار مهمی در استقبال مخاطب از تئاتر دارد، البته باید در این مورد دقت کرد که سلیقه مخاطب عام باعث سخیف شدن اثر نشود.

کشمیری ضمن اشاره به کمک گرفتن از فعالان و کارشناسان اقتصادی در جهت احیاء اقتصاد تئاتر، اجراهای منظم و برنامه‌ریزی شده در طول سال را یکی از روش‌هایی دانست که به این امر کمک خواهد کرد.ض

سعید نوروزی کارشناس و صاحب نظر تئاتر نیز در این نشست مجازی نقش دستگاه‌های فرهنگی را در حمایت از تئاتر در شرایط کنونی مهم دانست و گفت: در حال حاضر هنر نمایش از نظر اقتصادی حال روز خوبی ندارد و دستگاه‌های متولی این امر نباید کمک به تئاتر را فراموش کنند.

نوروزی برای برون‌رفت از شرایط نامناسب اقتصادی هنر نمایش پیشنهاد داد: در هر استان هیئتی متشکل از مدیران دستگاه‌های فرهنگی تشکیل و برای حمایت جدی از نمایش برنامه مدونی ترسیم شود.

بازگشایی اماکن نمایشی شهرستان‌ها بررسی شد

همچنین با حضور رضا گشتاسب از نویسندگان مطرح کشور و سید مهدی کشمیری مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری خراسان شمالی، گفت‌وگوی زنده‌ای پیرامون موضوع بازگشایی اماکن نمایشی شهرستان‌ها صورت گرفت.

در این گفت‌وگو ابتدا طرح مسئله توسط جواد روحانی نویسنده و کارگردان تئاتر بیان و سپس سید مهدی کشمیری و رضا گشتاسب در این خصوص به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

بر اساس این گزارش جواد روحانی با بیان مشکلات پیش روی اجرای تئاتر در شرایط کرونا گفت: طبق پروتکل‌های بهداشتی فقط 50 درصد تماشاخانه‌ها مجاز به پذیرش تماشاگر هستند و این موضوع هم از نظر اقتصادی و هم از نظر روحی و روانی آسیب‌زاست، و آیا در این وضعیت و با وجود مشکلات اجرای تئاتر ضرورت دارد؟

رضا گشتاسب نویسنده مطرح کشور ضمن اشاره به اینکه هنر نمایش هنوز برای مردم به عنوان یه ضرورت شناخته نشده است گفت: بارها شاهد این بودیم که در رسانه‌ها عنوان شده فلان شغل‌ها از کرونا آسیب دیده ولی هیچ جای این لیست عریض و طویل اشاره‌ای به آسیب دیدن تئاتر از کرونا نشده است.

وی افزود: مشکل از آنجایی شروع می‌شود که من تولیدکننده تئاتر نتوانسته‌ام مناسباتم را به مناسبات مردم نزدیک کنم و آیا در طول این سال‌ها ما توانسته‌ایم تئاتر را به عنوان یک دغدغه با مخاطب به اشتراک بگذاریم.

گشتاسب اظهار داشت: به نظر می‌رسد در این مدتی که از کرونا می‌گذرد مردم نبود تئاتر را حس نکرده‌اند و این بازگشایی‌ها صرفا برای خود هنرمندان تئاتر مهم بوده است.

وی ادامه داد: مشکل این نیست که نیمی از ظرفیت سالن‌ها باید خالی باشد، مسئله اینجاست که آیا بنده به عنوان کارگردان یا تولیدکننده تئاتر می‌توانم نیمی از ظرفت سالن را با اتکاء به بلیط فروشی و گیشه پر کنم.

رضا گشتاسب ضمن اشاره به اینکه یکی از کارکردهای تئاتر سرگرمی است و رسانه‌ و فضای مجازی از هنر نمایش پیشی گرفته‌اند، گفت: تئاتر یک تولید و یک کالای فرهنگی است، اما مادامی که ما در این تولید مخاطب را در نظر نگیریم برخلاف شعار زیبای تئاتر برای همه، این محصول فرهنگی در حال حاظر برای همه نیست و فقط بخش کوچکی از مردم به تماشای تئاتر می‌آیند.

انتهای پیام/

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال