شنبه 18 مرداد 1399
در دیدار با جمعی از بانوان هنرمند مازندران مطرح شد

آیت‌الله محمدی لائینی: انقلاب، اثر هنری ماندگار است / معصومی‌گرجی: حوزه هنری در خط مقدم قرار دارد

دیدار
    -     کد خبر: 11436
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/14|15:06
سرویس : استانها
نماینده ولی‌فقیه در مازندران عنوان کرد: انقلاب، یک اثر هنری ماندگار دانست. ملت ایران هنرمندانه به جنگ با بحران‌ها برخواستند و گام دوم انقلاب را هنرمندانه در پیش خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیت‌الله محمدباقر محمدی‌لائینی نماینده ولی‌فقیه در مازندران و مهدی معصومی‌گرجی رئیس حوزه هنری مازندران، چهارشنبه ۱۱ تیرماه به مناسبت بزرگداشت دهه کرامت با جمعی از بانوان هنرمند مازندران دیدار کردند.

محمدی‌لائینی در این دیدار با اشاره به اهمیت هنر در جامعه، بیان کرد: اگر می‌خواهید کار شما عنوان «جهاد» را پیدا کند، باید انتظار سختی‌ها و دشواری‌های این مسیر را داشته باشید.

وی جایگاه زنان هنرمند را به دلیل عجین شدن حوزه هنری و هنر انقلاب با ۲۲۰ هزار شهید، ده‌ها جانباز و آزاده، هزاران خانواده شهید و ایثار و حماسه ارزشمند دانست و ادامه داد: ایستادگی هنرمندان در برابر ناملایمات و سختی‌ها خود هنر؛ و پشیمانی، عصبانیت و برگشتن از مسیر، برخلاف آیین هنر است.

وی انقلاب را یک اثر هنری ماندگار دانست و تصریح کرد: ملت ایران هنرمندانه به جنگ با بحران‌ها برخواستند و گام دوم انقلاب را هنرمندانه در پیش خواهند گرفت.

نماینده ولی فقیه در مازندران، وظیفه هنرمند راستین را دفاع از هنر اعلام کرد و ادامه داد: در طول تاریخ برای استکبار، فساد و جایگزینی باطل به جای حق از هنر استفاده شده است؛ همانطور که از هر حقیقتی سوءاستفاده می‌شود و آن را به نام هنر به خورد جامعه می‌دهند.

وی در پایان، تبدیل هنر متعهد به گفتمان ملی را ضروری دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف هنرمندان باید صبر، استقامت و تلاش در راه متعالی هنر را در پیش بگیرند و مردم هم، هنرمند یا هنردوست شوند.

اولین کلیدهای شناسایی یک قوم، هنر است

مهدی معصومی‌گرجی، حوزه هنری را به عنوان تنها نهاد تخصصی در هنر انقلاب اعلام کرد و افزود: این نهاد تمام تلاش خود را برای تولید اثر فاخر به‌کار می‌گیرد.

معصومی‌گرجی هنر را نجات‌دهنده انسان در دنیای امروز دانست و ادامه داد: خوشحالیم که از سه هزار هنرمند مرتبط با حوزه هنری مازندران که در رشته‌های مختلف حائز رتبه‌های بین المللی، ملی و استانی هستند، بیش از هزار نفر آنان را بانوان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این نکته که بانوان حاضر در این نشست جمعی از هنرمندان زن فعال و کار آزموده استان هستند، افزود: توقع اصلی از نهاد انقلابی حوزه هنری این است که هنرمندان متعهد را حمایت کند تا آثاری ارزشمند و تاثیرگذار تولید شود.

رئیس حوزه هنری مازندران با تأکید بر اینکه فرهنگ، آداب، پوشش و گویش یک جامعه متأثر از هنر است، گفت: اولین کلیدهای شناسایی یک قوم هنر است و اگر به فرهنگ و هنر توجه بیشتری کنیم، مشکلات کمتر خواهد بود.

وی در پایان حوزه هنری را یک نهادی با واکنش سریع به اتفاقات رخ داده در جامعه دانست و اظهار کرد: حوزه هنری در خط مقدم قرار دارد. هر اتفاقی که در کشور یا جهان رخ می‌دهد، با کمک هنرمندان و در آن رابطه اثراتی را تولید می‌کند.

هنر وسیله تبادل اندیشه بین فرهنگ‌های مختلف است

در این دیدار «الهه میرباباییان» هنرمند رشته‌های تجسمی و نگارگری گفت: انسان‌ها در طول تاریخ با هنر همراه بودند و هنر وسیله تبادل اندیشه بین فرهنگ‌های مختلف بوده است.

وی ادامه داد: زمانی که هنر را در جامعه رشد دهیم، فرهنگ و تمدن ماندگار خواهد ماند.

این هنرمند خواستار توجه به هنرمندان، خرید آثار هنری و استفاده از قابلیت آن‌ها در بخش فرهنگی شد و تاکید کرد: این نگاه باید در بین سازمان‌ها نهادینه شود چرا که هر چه قدر دستگاه‌ها و سیستم‌ها هزینه کنند یا برای القای معنا و انتقال مفاهیم، متن بر در و دیوار بچسبانند، هیچ‌گاه جای یک اثر هنری را نخواهد گرفت.

همچنین «معصومه بخشنده» از دیگر هنرمندان حاضر در جمع، یکی از اشعار خود را در باب ستایش از همسران شهدا قرائت کرد.

«زهرا اسلامی» دیگر بانوی نویسنده استان به بیان وضعیت معیشتی، بیمه‌‎ای و زندگی شخصی هنرمندان پرداخت و گفت: در استان هنرمندانی وجود دارند که به‌رغم کسب رتبه‌های بین‌المللی، ناشناخته و بدون پشتیبان هستند.

وی نماینده ولی‌فقیه در استان را یکی از نقاط امید هنرمندان برشمرد و از مسئولان خواست که به قول‌های خود جامه عمل بپوشانند.

در پایان این نشست، اثر نگارگری «مریم فضل‌الله‌نژاد» با موضوع پیامبر اکرم (ص) و تابلوی تذهیب «زهرا قاسمی سنگتراشانی» بر کلام علامه حسن‌زاده آملی رونمایی و به دفتر نماینده ولی فقیه در مازندران هدیه شد.

گفتنی است؛ این اولین دیدار بانوان هنرمند استان با محمد باقر محمدی‌لائینی بوده که به همت حوزه هنری در دهه کرامت برگزار شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال