شنبه 18 مرداد 1399
همزمان با روز قلم منتشر شد

فراخوان مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسیِ اقتباسیِ «چهارراه»

ایوب آقاخانی
    -     کد خبر: 11434
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/14|10:54
ایوب آقاخانی مدیر دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از انتشار فراخوان نخستین مسابقه‌ سراسری نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه»، همزمان با روز قلم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، دفتر مطالعات و پژوهش مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری فراخوان مسابقه نمایشنامه‌نویسی اقتباسی «چهارراه» را همزمان با روز قلم (۱۴ تیرماه) منتشر کرد.

در متن این فراخوان آمده است:

«امروزه دیگر این یک باور جهانی است که تولید اثری فرهنگی و خلاقانه از جدی‌ترین روش‌های اثرگذاری در زیرساخت‌های فرهنگی یک جامعه، و تئاتر و سینما از مهم‌ترین ابزارهای این تولید و هدف‌گذاریِ طولانی‌مدت است. جدا از این، بدون هیچ بحث و جدلی همگان در حوزه‌های نظریِ وابسته پذیرفته‌اند که «اقتباس» خون حیات‌بخش درام است.

گنجینه‌های معنوی ادبیات فارسی با اشتهاری جهانی نگین تابناک فرهنگ سرزمین پُرفخر ایران و آینه‌ای تمام‌نما از گذشته، تاریخ و تفکر ایرانی است.

دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری در بزنگاهِ کنونی جامعه و در مسیر توجهی کارشناسانه به ضرورت‌های امروز و همچنین نیاز جدی این روزها، یعنی احیا و توجه به زبان پارسی به‌عنوان زبان معیار که در منویات مقام معظم رهبری نیز مورد تأکید است، با انتشار این فراخوان دقت خود را معطوف به چهارراهی می‌کند که ادبیات، فرهنگ، تاریخ و تئاتر به یکدیگر می‌رسند و درصدد تقویت، رشد، تثبیت و تکوینِ هم برمی‌آیند.

ازاین‌رو، از کلیه‌ نمایشنامه‌نویسان و علاقه‌مندان دانش‌آموخته دعوت می‌کند نمایشنامه‌های اقتباس‌شده‌ خود را از چهار اثر سترگ و پُرحکمت ادبیات فارسی تا نیمه‌ شهریورماه 1399 به دبیرخانه‌ این جشنواره یعنی دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از طریق آدرس الکترونیکی sahnemagazine@yahoo.com ارسال کنند.

1- شاهنامه‌ فردوسی
2-گلستان سعدی
3-مثنوی معنوی مولانا
4-جوامع‌الحکایات و لوامع‌الروایات عوفی

شرایط و جوایز: نمایشنامه‌ها باید در حجم حداقل 30 صفحه و حداکثر 90 صفحه (صفحه‌ 18سطری، با فونت 14) نوشته شده، در قالب فایل Word به دبیرخانه ایمیل شود. نوع اقتباس و رویکرد نویسنده به این چهار اثر دارای محدودیت نیست.

پایان مهلت آثار 15 شهریورماه 1399 و زمان اعلام نتایج حداکثر تا 15 مهرماه 1399 خواهد بود.

سه اثر برگزیده در رتبه‌های اول تا سوم، به‌ترتیب، 200 میلیون ریال، 150 میلیون ریال، و 100 میلیون ریال و سه اثر تقدیرشده هرکدام 50 میلیون ریال دریافت خواهند کرد.

آثار برگزیده و تقدیرشده به همت انتشارات سوره‌ مهر به چاپ خواهند رسید.»

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال