دوشنبه 16 تیر 1399

پارسایی‌فر: تعزیه، هنری ایرانی اسلامی است

پارسایی فر
    -     کد خبر: 11408
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/8|14:30
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: تعزیه، هنری ایرانی اسلامی است که ظرفیت بالای هنری و معرفتی دارد و باید برای تقویت و استحکام آن گام‌های جدی برداشت.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در دیدار مسئول کانون تعزیه انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر با رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان بوشهر، پس از تشریح فعالیت‌ها و عملکردهای دفتر تعزیه استان بوشهر، امید پارسایی‌فر با اشاره به قدمت تعزیه در استان به وجوه متمایز آن به نسبت سایر تعزیه‌های کشور اشاره و عنوان کرد: این نقاط قوت، نشان‌دهنده ظرفیت بالای این هنر آیینی برای انتقال پیام‌ها و مفاهیم عاشورایی به نسل جدید جامعه است.

وی با اشاره به فعالیت حوزه هنری استان بوشهر در تعزیه افزود: مشارکت در سوگواری‌های تعزیه، برپایی نمایشگاه ملی عکس تعزیه و برگزاری کارگاه موسیقی تعزیه از اقدامات حوزه هنری استان است که این روند نیز ان‌شاءالله ادامه خواهد داشت.

پارسایی‌فر با اشاره به دغدغه امروز در هنر تعزیه خاطرنشان کرد: دغدغه‌ای که در حال حاضر در هنر تعزیه وجود دارد، مبحث انتقال تجارب تعزیه‌گردان‌ها و معین البکاها به نسل جدید است.

وی با اشاره به اهمیت صحت متون تعزیه خاطرنشان کرد: استفاده از متن‌ها و نسخ معتبر و خالی از تحریفات عاشورایی و دینی و بهره‌گیری از روحانیون عالم استان و کشور برای به‌روزسانی لازم و ضروری است.

پارسایی‌فر با بیان اینکه استفاده از تجارب تعزیه‌گردانان مطرح کشور برای تقویت تعزیه استانی اهمیت دارد، افزود: تقویت بازیگری و موسیقی تعزیه‌های استان با توجه به موسیقی غنی استان بوشهر ضروری است.

وی با اشاره به شرایط کرونا و عدم امکان برگزاری مجالس تعزیه، بیان کرد: مجالس تعزیه می‌تواند به صورت بسته‌های تصویری یا فیلم کوتاه تهیه شود و در سیمای استان و شبکه‌های اجتماعی منتشر شود.

انتهای پیام/

 

مسئول کانون تعزیه انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر بیان کرد: استان بوشهر در حوزه تعزیه سابقه ای کهن دارد که با همکاری هنرمندان در شهرها و روستاهای استان بوشهر اجرا می‌شود

احمد مظفری با بیان اینکه سالانه در استان سوگواره تعزیه برگزار می شود، اظهار داشت: کانون تعزیه استان با وجود اینکه در حال حاضر گروه های زیادی را تحت پوشش خود قرار داده است، ولی در جایگاه مطلوبی قرار ندارد.

وی افزود: امید است که سایر نهاد های فرهنگی و هنری به یاری کانون تعزیه استان بیایند و بتوان در سال جاری نیز با وجود شرایط کرونایی با اعمال راهکارهای مناسب، سوگواره تعزیه را برگزار کرد.

محمد علی سلحشور، عضو کانون تعزیه استان بوشهر اظهار داشت: این کانون در حال حاضر شرایط سختی را می گذراند و حتی یک دفتر ثابت برای برگزاری جلسات خود ندارد و برای بهبود آن به همکاری بیشتر هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری استان نیاز است.

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال