سه شنبه 29 مهر 1399

کنکاش روزگار پنهان همدان، در شهرهای زیرزمینی «سامن» و «ارزانفود» بر پرده نقره‌ای

مستند لانه خرگوش
    -     کد خبر: 11405
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/8|14:30
سرویس : استانها
مستند «لانه خرگوش» روایت شهرهای اسرارآمیز «سامن» و «ارزانفود» همدان، به کارگردانی میلاد مستقیمی و تهیه‌کنندگی حوزه هنری استان همدان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، میلاد مستقیمی کارگردان مستند «لانه خرگوش» با بیان اینکه مستند کوتاه «لانه خرگوش» نگاهی  اجمالی به شهر زیرزمینی «ارزانفود» و «سامن» دارد که هر دو در استان همدان واقع شده‌اند، گفت: این نگاه فقط منوط به بافت تاریخی این منطقه نمی‌شود، بلکه سعی شده مصائب زیستی و گردشگری این بناها را در تصویر بگنجاند.

این مستندساز جوان با اشاره به اینکه کمرنگی توجه به آثار تاریخی در زندگی مدرن امروزی فقط شامل شهر زیرزمینی «ارزانفود» یا «سامن» نمی‌شود بلکه دامنگیر خیلی از آثار باستانی ایران شده است، تصریح کرد: در این اثر تلاش شده تا نگاهی ساده و مینیمالیستی بر بافت زیست محیطی شهر وجود داشته با‌شد تا زیبایی‌های این شهرِ مدفون و تاریک در اعماق زمین بر پرده نقره‌ای نمایان شود.

وی مدت تصویربرداری و تدوین مستند «لانه خرگوش» را یک ماه عنوان کرد و گفت: فیلم در چهار لوکیشن، شهر زیرزمینی «ارزانفود»، «سامن»، روستای «ارزانفود» و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همدان فیلم‌برداری شده است تا بتواند جدای از تحولات تاریخی، تأثیرات اهالی و نگاه اهل فن را به این آثار بیان کند.

یکی از  باستان‌شناسان استان همدان، آغاز استقرار در شهرهای زیر زمینی «سامن» و «ارزانفود» را متعلق به دوره اشکانیان دانست و تصریح کرد: این شهرهای زیرزمینی در دوران اسلامی مورد استفاده بوده و آثار مربوط به دوران اسلامی نیز از آنجا کشف شده است.

خلیل‌الله بیک‌محمدی با اشاره به اینکه این شهرها از آثار باستانی شاخص در غرب ایران محسوب می‌شوند، افزود: سازه‌های معماری این شهرهای اسرارآمیز در دل کوه‌ها به صورت دست‌کن ایجاد شده است که دارای راه روها، فضاهای پخت و پز، اتاق تدفین، انبار، آب انبار، راه آب‌ها و .... است.

نویسنده کتاب «شیردربان اکباتان» فلسفه وجودی شهرهای زیرزمینی را مبهم دانست و تصریح کرد: نظریات مختلفی درباره کاربری این فضاهای زیرزمین شهری از سوی پژوهشگران مختلف ارائه شده است و استان همدان دارای بیش از 5 اثر باستانی زیرزمینی است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال