شنبه 21 تیر 1399

صمدی‌آملی: کل عالم هماهنگ می‌شود تا خطی نوشته شود

حجت‌الاسلام صمدی آملی
    -     کد خبر: 11387
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/4|16:48
سرویس : استانها
حجت‌الاسلام صمدی‌آملی معتقد است: خوش‌نویس باید حدود را در صفحه معلوم کند و با ایده‌یابی به این فکر کند در یک سطر یک عبارت را چگونه می‌خواهد بنویسد، از کجا شروع و به کجا ختم کند که مصور شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، حجت‌الاسلام صمدی آملی از شاگردان خاصه «علامه حسن‌زاده آملی» در بازدید از نمایشگاه «محفل نور هنرمندان مازندران» که با موضوع کتاب «الهی‌نامه» علامه حسن‌زاده آملی با حضور ۴۰ هنرمند خوش‌نویس و نگارگر در نگارخانه سوره مهر حوزه هنری مازندران برپا شد، در جمع تنی چند از هنرمندان عنوان کرد: خوش‌نویس باید حدود را در صفحه معلوم کند و با ایده‌یابی به این فکر کند در یک سطر یک عبارت را چگونه می‌خواهد بنویسد، از کجا شروع و به کجا ختم کند که مصور شود.

وی افزود: در حقیقت، «مصور» یکی از اسماءالله است که خطاط در خلق تابلو آن را پیاده می‌کند و تذهیب‌کار هم به همین گونه که باید تمام دقت و مناسبات را به کار ببندد.

وی بیان کرد: یکی از اسرار کار هنری مناسبات است. مثل نظم و ارتباط درخت با ساقه و برگ‌هایش و نوع میوه‌هایش است. مسلماً درخت هم بی‌مناسبت نمی‌تواند باشد! اما هرکس به‌راحتی به سِرّ مناسبات نمی‌رسد، این بحث پیچیده‌ای در نظام خلقت است. حال آنکه یک خطاط یا تذهیب‌کار برای حفظ مناسبات یک صفحه با خط، نوع خط و حروف، شکل حروف و چینش آنها تلاش می‌کند.

حسن‌زاده آملی ادامه داد: یک خوش‌نویس یا تذهیب‌کار در ماه رمضان با دهان روزه و قرآن‌خوانی شبانه، دعا خواندن و در کنار آن انجام کارهای شخصی، افکارش را جمع می‌کند تا یک یا چند اثر ارزشمند را به‌صورت تابلو درست کند. این نکته حائز اهمیت کار است.

وی گفت: به عزیزان خوش‌نویس «نون نویسی» را پیشنهاد می‌کنم. «نون» در یکی از آیات قرآن آمده است. آیه را به ظاهر نگاه می‌کنیم یک حرف است، اما گاهی یک آیه یک صفحه است. «نون، و القلم و ما یسطرون». قسم به نون و قلمی که سطر می‌سازد(و یا خط درست می‌کند).

حسن‌زاده آملی افزود: قلم به محض اینکه روی کاغذ قرار می‌گیرد نقطه درست می‌شود، یعنی هنوز حروف تشکیل نشده است، از کشیدن قلم روی لوح و سطر آثار زیادی خلق می‌شود. «نون نویسی» برکت می‌آورد، به قلم هنرمند برکت می‌دهد(هر کس مزاج خود را در نوشتن دارد) یکی نون را می‌کشد و می‌نویسند و این یک موهبت است. یک نکته جالب: به قلم و مزاجتان نوشتن را تحمیل نکنید، هر وقت قلم با زحمت کشیده می‌شود به اصطلاح می‌گوییم در آن نون نیست. یعنی برکت ندارد. هنگام بی‌حوصلگی قلم خوب حرکت نمی‌کند، موقع گرسنگی، سیری، خستگی و ... ننویسید.

وی ادامه داد: همچنین حرف نون را به عنوان برکت ۱۹ بار به عدد بسم ا... الرحمن الرحیم بنویسید، ۶۶ بار به عدد الله، ۱۱۰ بار به عدد اسم امام علی(ع)، ۱۰۰۱ بار به تعداد اسماءالحسنی در جوشن کبیر بنویسید. یک کاغذ را طراحی کنید و ۴۰ نون در آن بنویسید و بدانید که هنگام نوشتن نون، قلم مطابق با نظام تکمیل هماهنگ می‌شود.

وی افزود: دیگر نکته مهم این است که کل عالم هماهنگی می‌کنند تا خطی نوشته شود. ده‌ها نفر شاید خواسته باشند خط بنویسند اما بین آن‌ها این ۴۰ عزیز توانستند حق عبارت و حد حرف را اینگونه ادا کنند. بعضی از خطوط سِرّی دارند و به خاطر این است که مسائل را در خودشان مخفی کنند تا کسی سَر از آن مطلب در نیاورد. ببینید خط چقدر مهم است که بتوانیم اسرار را در خط تصور کنید. شما می‌توانید اسرار خود را در خط مستور کنید. البته سِری که آشکار شود دیگر سِر نیست و دیگر بی‌ارزش می‌شود.

حسن‌زاده آملی گفت: امیدوارم آثار تولید شده حفظ شود و سالیان طولانی برای آیندگان باقی بماند و شما عزیزان هم خلاقیت‌های جدید و بدیع در کارهایتان داشته باشید. همان‌گونه که بدیع از اسماءالله است و خدا هر چه می‌آفریند نو و تازه است.

شایان ذکر است که نمایشگاه ۲۰ اثر خوشنویسی نگارگری محصول تلاش ۴۰ هنرمند مازندرانی با موضوع کتاب «الهی‌نامه» اثر عارف حاضر «علامه حسن‌زاده آملی» توسط واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری مازندران در نگارخانه این مرکز برپا شد و تا پایان هفته نخست تیرماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال