جمعه 17 مرداد 1399
با معرفی برگزیدگان؛

جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» در آرامگاه فردوسی نقش بست

جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» در آرامگاه فردوسی آرام گرفت
    -     کد خبر: 11381
    -     تاريخ انتشار : 1399/4/3|23:09
جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» با برپایی آیین اختتامیه و معرفی نفرات برتر در آرامگاه فردوسی به پایان رسید.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، عصر امروز آیین اختتامیه جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» در آرامگاه فردوسی برگزار شد. متولیان از پیشکسوت تا افراد فعال در این زمینه گرد هم آمدند تا بتوانند فضای فاخری را ایجاد کنند.

مرشد ورزمزیار، عضو هیئت داوران جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» اظهار داشت: زبان فارسی به‌ویژه اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی از زیبایی کلام بسیاری برخوردار بوده است، البته کمی شکاف میان عموم و گسترش زبان فارسی ایجاد شده که دلیل آن کم‌کاری متولیان در این زمینه است.

وی خاطرنشان کرد: فارسی‌زبانان نمی‌توانند زبان دیگری را جایگزین زبان خود کنند؛ عدم تحقق این امر به این معناست که فرد دارای هویت کامل زبان فارسی نیست، هویت دینی و ملی هر فردی نباید توسط سایر ادیان و ملیت‌ها زیر سوال برود، سند هویت ملی ما شاهنامه حکیم، مثنوی معنوی، غزلیات حافظ، خواجو و نظایر این افراد بزرگ است.

ورمزیار تصریح کرد: هر فردی در هر جای کره زمین در صورت زیر پا گذاشتن زبان و دین و ملیت خود، هویت خود را کامل نکرده است، ۳۷۰ سال تاریخ پرشکوه هخامنشی، کوروش و نظایر این افراد در شاهنامه یافت نمی‌شود که دلیل آن تنگ‌نظری موبدان «خدای نابک» بوده است.

عضو هیئت داوران جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» عنوان کرد: صرف‌نظر از حذف برخی بخش‌ها مانند حکومت هخامنشی و نظایر آن‌ها، پیچیده‌ترین، فخیم‌ترین و مستحکم‌ترین داستان در کل ایران زمین بوده است.

ورمزیار ادامه داد: جشنواره امسال به‌شدت پرشور و در سطح بالایی تشکیل شد، البته باید در نظر داشت که ما اختتامیه جشنواره را پایان ماجرا نمی‌دانیم؛ بلکه این امر، آغاز ماجرای بزرگ شاهنامه‌خوانی بوده است.

احمدرضا آذری، دبیر علمی و عضو هیئت داوران جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» نیز در این برنامه اظهار داشت: زبان فارسی دایره بزرگی را در ادبیات ایجاد کرده و فردوسی با عملکرد خود این امر را زنده نگاه داشته است، به طوری که سایر زبان‌ها در این مورد غبطه می‌خوردند.

وی بیان کرد: زبان فارسی در حال خطر است، در حال حاضر دایره زبان کودکان محدودتر شده و این امر تهدید بزرگی برای زبان فارسی بوده است، رستم یک الگوی رازوَرانه بوده که به معنای ظرفیت داشتن برای اندیشه عمیق در مدل زندگی آن است.

آذری خاطرنشان کرد: در ارتباط با جشنواره «نقشا» فضای متفاوتی ایجاد شد، البته بحران کرونا وجود داشت، اما مسئولان با رعایت این مورد و راه‌اندازی فضاهای آموزشی مجازی اجازه ایجاد خلأ در این زمینه ندادند، به عنوان مثال ما ورزش‌های مرتبط با شاهنامه را مطرح و به آن توجه کردیم و استقبال آن باید توسط عموم صورت پذیرد.

وی تصریح کرد: برخی از امور با تأخیر صورت پذیرفت، اما به طور کلی جشنواره امسال به نحو مطلوبی اجرا شد.

پس از صحبت‌های آذری، مراسم پایانی اختتامیه جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی نقشا شکل گرفت، در این مراسم پس از قرائت قرآن و اجرای سرود ملی ایران به بازخوانی یکی از اشعار فردوسی پرداخته شد، در ادامه نیز مرشد برنامه مجدداً هنر خود را به نمایش گذاشت.

پس از آن محسن میرزاعلی، دبیر جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی «نقشا» اظهار داشت: برآن شدیم تا به عنوان سربازان کشورمان برای زبان پارسی گام برداریم، ۷۱۳ اثر به این جشنواره ارسال شد و ۳۲۱ اثر از آنها به مرحله داوری راه یافت، ۶۴ نفر نیز در بخش‌های مختلف کاندیدا شدند، اختتامیه جشنواره نقشا پایان دوره نبوده و این قصه سر دراز دارد.

محسن مؤمنی‌شریف رئیس سابق حوزه هنری نیز در این برنامه اظهار داشت: هنر امروز ما خالی از حماسه بوده و باید خلأهای موجود در این بخش پر شوند، باید بیش از وضعیت کنونی به این حوزه اهتمام شود.

وی ادامه داد: جشنواره نقالی و شاهنامه‌خوانی از راه‌حل‌هایی برای بهبود شرایط در زمینه هنر حماسی بوده است، در روزگار فردوسی حماسه ملی و مذهبی درآویخته بودند اما مدتی است که این دو از یکدیگر تمییز شدند.

از مجید کلانتری، کاپیتان گروه و ورزشکاران محسن شهابی، مرتضی چوبدار، رضا علیزاده و عباس دوروکی تجلیل به عمل آمد، در این مراسم پایانی چمی‌گو، مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی نیز حضور داشت.

پهلوان توکل نیز مورد تقدیر این برنامه قرار گرفت، امیر چوبدار مؤسس زورخانه امیرکبیر، پهلوان آزمون و غلامعلی راد از بزرگان پهلوان نیز در این برنامه تجلیل شدند.

محمدجعفر یاحقی عضو هیئت مدیره دانشگاه فردوسی اظهار داشت: نقل به معنای انتقال فرهنگ و تمدن از گذشته تاکنون بوده است، ما باید قدردان پهلوانان و نگاه دارندگان اخلاق و فرهنگ ایرانی و اسلامی و همچنین نقالان و منتقل کنندگان این فرهنگ باشیم.

میثم مرادی رئیس حوزه هنری خراسان‌ رضوی نیز در ادامه آیین اختتامیه امروز اظهار داشت: مجموعه فعالیت‌های حوزه هنری سبب ایجاد جایگاه بالای هنر حماسی شده است.

در بخشی از این برنامه کاشی متبرک صحن رضا(ع) به اساتید چمی‌گو مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی و کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اهدا شد.

در ادامه اسامی برگزیدگان در بخش‌های گوناگون این جشنواره را با هم مرور می‌کنیم:

برگزیدگان بخش نقالی کودک:

۱-آوا فیاضی
۲-آرش ملکی وند
۳-ریحانه خدایی 
۴-هستی شایسته فر
۵-نیوشا ارزنده
۶-محمدحسین دادمان


برگزیدگان بخش شاهنامه کودک:

۱-آدرین زهرابی
۲-پریان سادات ندیمی
۳-ساریناحیدری
۴-طنازحسینی
۵-مهیا محمدجعفری
 

نقالی نوجوان بانوان:

نفراول آتنا بیات
نفردوم نادیا نظری دهنو
نفرسوم نیوشا تنگسیری
 

برگزیدگان بخش شاهنامه‌خوانی نوجوان بانوان:

نفراول پرنیان شعبانی

نفردوم نرگس فکر نشان 

نفرسوم بانو میرفندرسکی
 

برگزیدگان نقالی نوجوانان آقایان:

نفراول محمدرضا محمدی نصر آبادی

نفردوم علی رضا متشفع

نفرسوم حمیدرضا محمدلو
 

برگزیدگان نقالی آقایان بزرگسال:

احسان افچنگی نفراول
مهرداد کاوسی نفردوم
محمد رفیع شیخی سوم
 

برگزیدگان نقالی بانو بزرگسال:

اول فهیمه باروتچی
دوم بهاره جهاندوست
سوم معصومه لشنی
 

برگزیدگان بزرگسال شاهنامه بانوان:

اول سارا عباسپور
دوم مه سیما درگی
سوم مشترک
مینا منصوری والا 
صدیقه کردی
 

برگزیدگان شاهنامه بزرگ سال:

پویا بازرگان دوم

رضا سالار وند سوم

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال