یکشنبه 4 آیان 1399

برگزاری ششمین نشست «کارگردانی مؤلف»

محمدرضا آزاد
    -     کد خبر: 11325
    -     تاريخ انتشار : 1399/3/26|11:46
سرویس : استانها
ششمین نشست از سلسله نشست‌های کارگردانی مؤلف ویژه اعضای باشگاه تئاتر تجربه با حضور محمدرضا آزاد مدرس دانشگاه در سالن اجتماعات حوزه هنری قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در ابتدای این نشست‌ محمدرضا آزاد، کارگردان را محقق و اندیشمندی دانست که به عنوان مؤلف نگاه ویژه خود را در یک متن جست‌وجو و در قالب جلوه‌های نمایشی  به تماشاگر عرضه می‌کند.

وی سپس به داشته‌‎های کارگردان تئاتر اشاره کرد و اندیشه، نگاه ژرف و هنرمندانه به جهان،‌ شناخت هنر نمایش (شامل تکنیک، ویژگی، شیوه، سبک، و... )، ‌مهارت‌شناسی ارتباط، مردم‌شناسی و مخاطب‌شناسی را از الزامات کارگردانی تئاتر دانست.

این مدرس دانشگاه در ادامه به مرور مراحل کارگردانی یک اثر از متن تا اجرا پرداخت و متذکر شد: کارگردان در هر موقعیتی باید ‌تماتیک‌ترین،‌ دقیق‌ترین،‌ تاثیرگذارترین، ‌جذاب‌ترین، متنوع‌ترین و زیباترین تصاویر از متن و زیر متن را انتخاب داشته‌ باشد.

آزاد همچنین تجربه‌های فردی، مخاطب‌شناسی و رسیدن به کانسپت اجرایی را که از تعامل بین متن نمایشنامه، دانش و تز کارگردان حاصل می‌شود را از جمله مهارت‌های کاربردی کارگردان دانست.

آزاد با اشاره به مراحل ذهنی و عملیِ کارگردانی یک اثر نمایشی و لزوم کارگردانی مکتوب، به بررسی بخش دیگری از کار یک کارگردان تئاتر از کار روی متن، تا آماده‌سازی که شامل شرایط تمرین، تقسیم نقش، هدایت بازیگر و بهره بردن از عوامل میزان سن پرداخت.

وی همچنین تقطیع ساختاری، مضمونی و تصویری اثر و مشخص کردن اکت‌های نمایش را از جمله وظایف مهم کارگردان تئاتر دانست.

در این سلسله نشست‌ها که بخشی از فعالیت‌های کارگروه کارگردانی باشگاه تئاتر تجربه است، علاوه بر طرح مباحث تئوری با پخش فیلم و تمرین‌های عملی به درک مباحث ارائه شده کمک می‌شود.

باشگاه تئاتر تجربه وابسته به واحد نمایش حوزه هنری استان قم است که با هدف مهارت‌اندوزی هنرجویان کارگاه‌های تئاتر حوزه هنری شکل گرفته‌ است.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال