پنج شنبه 8 آیان 1399
به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی؛

کتاب «رسانه، نژاد و بازنمایی» منتشر شد

کتاب  «رسانه، نژاد و بازنمایی»
    -     کد خبر: 11273
    -     تاريخ انتشار : 1399/3/19|10:54
کتاب «رسانه، نژاد و بازنمایی: عرب‌ها و مسلمانان در رسانه‌ها پس از یازدهم سپتامبر» به قلم اوِلین السلطانی و ترجمه محمدمهدی وحیدی منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «رسانه، نژاد و بازنمایی: عرب‌ها و مسلمانان در رسانه‌ها پس از یازدهم سپتامبر» مشارکتی مهم در حوزه مطالعات فرهنگی و رسانه‌ای است. درست است که کتاب به موضوع آشنای نژادپرستی آمریکایی می‌پردازد، با مسئله بغرنج تازه‌ای نیز درگیر می‌شود که عبارت است از: تداوم این نژادپرستی در دنیایی چندفرهنگی که خود را فارغ شده از مسائل نژادی می‌داند. «اوِلین السلطانی» نشان می‌دهد چگونه می‌توان به طرز موفقیت‌آمیزی به نقد مسائلی پرداخت که در گفتمانْ درونی شده‌اند. به‌علاوه او، ضمن استفاده از نظریات نظریه‌پردازان مطرحی چون جورجوآگامبن و جسبیرپوار، امکانات نظری تازه‌ای را عرضه می‌کند که می‌توانند در نظریه‌پردازی‌های آتی استفاده شوند. کتاب، به طور کلی، شیوه‌های جدید برای نظریه‌پردازی‌ پیرامون رابطه میان لیبرالیسم، فرهنگ و قدرت دولت عرضه می‌کند و نقدی قدرتمند و به لحاظ سیاسی ضروری از منطق گفتمانیِ امروزِ ایالات متحده به دست می‌دهد.

تمرکز تحقیق نویسنده بر شیوه به تصویر کشیده شدن جنگ با ترور در برنامه‌های تلویزیونی و گزارش‌های خبری است و به‌طور خاص به شیوه‌های به تصویر کشیدن تاریخ معاصر از سوی دولت ایالات متحده نمی‌پردازد، اما این دو موضوع به طور جدایی‌ناپذیری به هم مرتبطند. در نتیجه، به گفتمان‌های در هم‌تنیده دولت و رسانه توجه کرده‌ است. در نظر نویسنده این دو با هم یک حوزه هژمونیک معنایی را شکل می‌دهند.

حالت بازنمودی‌ای که پس از یازدهم سپتامبر به معیار تبدیل شده‌ است می‌کوشد بین بازنمایی منفی و مثبت تعادل برقرار کند؛ چیزی که نویسنده در خلال این کتاب از آن به عنوان «بازنمایی‌های پیچیدة ساده شده» یاد می‌کند. این بدین معناست که اگر یک تروریست عرب/ مسلمان در سیر داستان یک سریال تلویزیونی یا فیلم سینمایی به نمایش در بیاید، معمولاً بازنمایی مثبتی از یک عرب، مسلمان، عرب آمریکایی، مسلمان آمریکایی نیز ارائه می‌شود که این کار ظاهراً برای جبران کلیشه‌سازی از عرب/مسلمان تروریست است.

فصل یک کتاب بررسی می‌کند که چگونه نویسندگان و تولیدکنندگان سریال‌های تلویزیونی از راهبردهای بازنمودی متعددی استفاده کردند تا از ثبت مجدد کلیشة تروریست‌های عرب/ مسلمان بگریزند.

فصل دوم به بررسی اسف‌بار آمریکایی‌های عرب تبار در سریال‌های تلویزیونی دوران پس از یازدهم سپتامبر می‌پردازد؛ روایت‌هایی که آمریکایی‌های عرب تبار قربانی جنایات ناشی از تنفر می‌شوند و بینندگان در موقعیت همدلی با وضعیت اسف‌بار آن ها قرار می‌گیرند. فصل‌های سوم و چهارم درباره این مسئله بحث می‌کنند که منطق‌های اصلی جنگ با ترور، بدون تأثیراتی که ملازمشان‌اند، توجیه‌پذیر نیستند. فصل پنجم و خاتمه کتاب به بررسی تلاش‌های سازمان‌های غیرانتفاعی، گروه‌های حقوق بشری و نویسندگان و تولیدکنندگان برنامه‌های طنز برای به چالش کشیدن این ایده می‌پردازد که فرهنگ عربی و اسلامی با ایالات متحده ناسازگار و مخالف است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال