پنج شنبه 19 تیر 1399

میخک: ما باید به بازنگری در هنر و پژوهش و اندیشیدن بپردازیم

علی اکبر میخک
    -     کد خبر: 11264
    -     تاريخ انتشار : 1399/3/17|16:12
سرویس : استانها
علی اکبر میخک هنرمند نقاش معتقد است: هنر، امکان بهتر زندگی کردن را می‌دهد، امکان بهتر زیستن را. روح و روان را شاد می‌کند و انسان را از غم‌ها آزاد می‌کند و انسان‌ها را با همدلی به یکدیگر نزدیک می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، هنرمندان با روحیه لطیف و حساس خود حتی در پدیده نابهنجاری مانند شیوع ویروس کرونا دید زیبایی‌شناسی خود را دارند. استاد علی اکبر میخک یکی از اساتید نقاشی و هنرهای تجسمی اصفهان است که این وقفه در زندگی مردم را سبب بازنگری در زندگی خویش و ایجاد همدلی بیشتر می‌داند.

وی معتقد است: هنر در رکود بوده و کرونا باعث تشدید آن شده است، اما آنچه مهم است این که هنر، امکان بهتر زندگی کردن را به انسان می‌دهد و سبب همدلی انسان‌ها با یکدیگر می‌شود.

به بهانه شیوع ویروس کرونا و کم رونقی بازار هنرمندان گفت‌و‌گوی با این هنرمند را در ادامه می‌خوانیم:

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

علی اکبر میخک هستم، نقاش و فارغ‌التحصیل آکادمی هنرهای زیبای رم در رشته طراحی صنعتی و نقاشی و دیزاین یا طراحی صنعتی در انستیتوی رم.

از چه زمانی و در چه رشته‌ای فعالیت دارید؟

من سال ۱۳۵۰ برای تحصیل هنر به ایتالیا رفتم تا سال ۱۳۷۶ در آنجا زندگی و کار می‌کردم و در سال ۷۶ به ایران آمدم تا در کشور خودم فعالیت کنم و منزل پدری را تبدیل به گالری کردم که بعداً این گالری تعطیل شد و خارج از گالری با شهرداری و دیگر سازمان‌ها به عنوان اجرا کننده کارهای هنری نیز فعالیت داشتم.

وضعیت کنونی هنر را چگونه توصیف می‌کنید؟

هنر، امکان بهتر زندگی کردن را می‌دهد، امکان بهتر زیستن را. روح و روان را شاد می‌کند و انسان را از غم‌ها آزاد می‌کند و انسان‌ها را با همدلی به یکدیگر نزدیک می‌کند، اما در این موارد اطلاع‌رسانی نشده و همیشه هنر جنبه تزئینی داشته است. در هر حال وضعیت هنر و فروش برای ما تقریبا یک موقعیت خاصی است، زیرا ارتباط هنر و جامعه به طور کل قطع است، هنر همیشه حالت لوکس داشته است.

کرونا چه تأثیری بر روی شغل و حرفه شما گذاشته است؟

متاسفانه  هنر در رکود بوده است و کرونا باعث تشدید آن شده است، من برای اسفند و اردیبهشت در تهران نمایشگاه داشتم که ثمره دو سال گذشته فعالیت من بود و کنسل شد.

فکر می‌کنید این شرایط تا کی ادامه دارد؟ و در چنین شرایطی چه باید کرد؟ چه راهکاری وجود دارد؟

متاسفانه فکر می‌کنم تا یکی دو سال آینده ادامه پیدا کند و بحث هنر به دلیل اینکه هنوز مردم در جامعه کارکرد هنر را نمی‌دانند و فضاسازی برای آن نشده است کمتر مورد توجه است. با توجه به این مشکل همه دارند یک بازنگری در زندگی خود می‌کنند و فکر می‌کنند باید به خود بیاییم و به ضرورت‌ها بیاندیشیم و به همدلی فکر کنیم و به فرهنگ‌سازی برای هنر بپردازیم. همه باید به فکر بازنگری در روش زندگی‌شان باشند، ما باید به بازنگری در هنر و پژوهش و اندیشیدن بپردازیم و ما باید ضرورت هنر را بشناسیم.

اگر رابطه ما با جامعه به وجود نیاید و ضرورت‌های جامعه را از نظر آنچه جامعه را شاد می‌کند و به آن نشاط می‌دهد درک نکنیم و اینکه باید بدانیم راه‌های دیگری هم هست، بزرگان ما همیشه چند وجهی بودن را توصیه کرده اند و فقط همین یک راه نیست، به قول ایتالیایی‌ها راه‌های رسیدن به خدا فراوان است و فقط همین یک راه نیست. به خدا رسیدن به خود رسیدن است. اساساَ در طول تاریخ هنر شصت ساله ما حتی خوانش هنر برایمان یک مسئله بوده است و حتی برای خود ما و این خودش یک هنر است، طبیعتاَ ما یک دوره بازگشت نیاز داریم.

گفتنی است، استاد علی اکبر میخک متولد ۱۳۲۶ در اصفهان است و تحصیلات هنر و طراحی صحنه را در آکادمی هنرهای زیبای رُم به پایان رسانده است. او در سال ۱۳۶۱ گالری التری تمپی را در رم تاسیس کرد و تا سال ۷۲ در آن مشغول به کار بود. میخک پس از بازگشت به ایران در سال ۷۴ گالری هنر اصفهان را تاسیس کرد و به تدریس در دانشگاه هنر اصفهان پرداخت.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال