سه شنبه 17 تیر 1399

امضای تفاهم‌نامه همکاری حوزه هنری اصفهان و دانشگاه علمی و کاربردی استان

امضای تفاهم‌نامه همکاری حوزه هنری اصفهان و دانشگاه علمی و کاربردی استان
    -     کد خبر: 11245
    -     تاريخ انتشار : 1399/3/12|13:32
سرویس : استانها
حوزه هنری استان اصفهان و دانشگاه علمی و کاربردی استان، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک خود را درخصوص راه‌اندازی آموزش دوره‌های کوتاه مدت هنری به امضا رساندند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری میان حوزه هنری اصفهان و دانشگاه علمی و کاربردی، با هدف تسریع آموزش رشته‌های هنری، راه‌اندازی دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی، ارتقای تحصیلی کارکنان حوزه هنری، اعطای مدرک خبرگی به اساتید هنرمند طراز اول استان، ایجاد مرکز رشد و نوآوری هنر، کمک به معیشت هنرمندان، احیا و ترویج رشته‌های هنری رو به زوال و... برگزار شد.

در این نشست که با حضور مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان و بهزاد رضایی رئیس دانشگاه علمی و کاربردی اصفهان و جمعی از مدیران این دو مجموعه برگزار شد، نکاتی درخصوص اقتصاد هنر، اهمیت و جایگاه هنرمندان، نقش آموزش در گسترش رشته‌های هنری و... مطرح شد.

احمدی‌فر با اشاره به اهمیت ارتقای دانش تخصصی کارکنان حوزه هنری گفت: آموزش و زبده کردن نیروهای حوزه هنری برای کارایی بیشتر آنان در زمینه‌های هنری از جمله نیازهای این مجموعه است.

وی افزود: حلقه مفقوده آموزش کنونی این است که فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌ها توان اجرایی و تجربه کافی ندارند و کسانی که در بخش خصوصی کاربلد هستند مدرک ندارند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به مسئله اقتصاد هنر و اینکه بسیاری از هنرمندان طراز اول مدرک ندارند و در معیشت خود دچار مشکل هستند نیاز به اعطای درجه خبرگی برای تدریس در دانشگاه و بهره‌مندی از تجارب هنری آنان احساس می‌شود.

احمدی‌فر با اشاره به عدم استفاده بهینه از تجارب اساتید هنرمند تصریح کرد: به‌ویژه در رشته‌های هنری منسوخ شده یا رو به زوال، انتقال تجارب هنری حائز اهمیت است و اگر با همکاری دانشگاه علمی و کاربردی بتوان دوره‌هایی را تعریف کرد تا این اساتید تدریس کنند، هم به هنر کشور خدمت کرده‌ایم و هم رشته‌های مغفول بازیابی می‌شود و به معیشت هنرمندان نیز کمک می‌کنیم.

وی با اشاره به مشکلاتی که هنرمندان در تامین هزینه ابزار هنری با آن دست به گریبان هستند گفت: نیاز به نوآوری و کارآفرینی در زمینه تولید ابزارهای هنری یک ضرورت جدی است تا وابستگی به خارج را از میان بردارد.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان ضمن ابراز امیدواری در همکاری مؤثر و مستمر با دانشگاه علمی و کاربردی اصفهان افزود: لزوم افزایش دانش هنری کارکنان حوزه هنری در مقاطع بالاتر از کارشناسی سبب همکاری بیشتر این دو مجموعه خواهد شد و ما پیشنهاد تحصیل کارمندان حوزه هنری در سراسر کشور (۳۲ استان) را با همکاری این دانشگاه به حوزه هنری کشور خواهیم داد.

در ادامه دکتر بهزاد رضایی رئیس دانشگاه علمی و کاربردی اصفهان با اشاره به مجوز آموزش رشته‌های موسیقی سنتی و مینیاتور و... در دوره‌های بین‌الملل با استفاده از فضای مجازی در بخش خصوصی گفت: در بخش خصوصی امکانات خوبی در این زمینه فراهم شده است و در هنر به ویژه سینما و گالری و... هزینه‌ها زیاد هستند و البته مخاطب نیز زیاد است که باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کرد.

وی افزود: حوزه هنری با توجه به تجارب خود در بخش‌های هنری مانند سینما و همچنین برند آموزشی که در اصفهان دارد می‌تواند در آموزش برخی از رشته‌های هنری مؤثر باشد.

وی تاکید کرد: بحث توان‌افزایی پرسنل و افزایش توانمندی علمی آنها برای ترویج آموزش‌های هنری دانشگاهی بسیار مؤثر خواهد بود و ما آماده همکاری لازم هستیم.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی اصفهان خاطرنشان کرد: ما به دنبال آموزش رشته و شاخه‌هایی هستیم که دانشگاه‌های دیگر ندارند، مانند تدوین سینما و.... ما به دنبال انتقال تجارب هنری افرادی که در رشته خود بهترینند هستیم و این افراد نباید صرف نداشتن مدرک از انتقال تجربه به هنرجویان کنار گذاشته شوند و امیدواریم بتوانیم در این مسیر (اعطای درجه نخبگی) کنیم. درجه نخبگی برای هنرمندانی است که از نظر تجربی درجه بالایی دارند، اما از نظر علمی مدرک لازم برای تدریس در دانشگاه را ندارند.

رضایی ادامه داد: به‌زودی برای برگزاری دوره ویژه برای آموزش رشته‌های هنری که در دیگر دانشگاه‌ها تدریس نمی‌شوند اقدام خواهیم کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: با امضای تفاهم‌نامه میان حوزه هنری استان اصفهان و دانشگاه علمی و کاربردی اصفهان بتوان به این مهم دست یافت.

در پایان تفاهم‌نامه همکاری فیمابین، توسط رؤسای دو نهاد به امضا رسید و مبادله شد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال