پنج شنبه 3 مهر 1399
یادداشت دبیر نخستین همایش سراسری «تئاترمان»؛

صابری: تئاتر آپارتمانی در این دوره حیات تئاتر را تداوم می‌بخشد

محمود صابری
    -     کد خبر: 11131
    -     تاريخ انتشار : 1399/2/21|13:28
محمود صابری، دبیر نخستین همایش سراسری «تئاترمان» در یادداشتی عنوان کرد: شاید در مقطعی برحسب ضرورت سالن‌های تئاتر بسته شوند، اما هنر تئاتر تعطیل نمی‌شود و راهی را برای ادامه حیات باز خواهد کرد. تئاتر آپارتمانی در این دوره به عرصه وارد شده تا حیات تئاتر را تداوم بخشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «محمود صابری»، دبیر نخستین همایش سراسری «تئاترمان» درباره شرایط فعلی تئاتر و شیوع ویروس کرونا در یادداشتی می‌نویسد:

«کرونا آمد. انگار برای به چالش کشیدن «عادی شدن»‌ها و هر آنچه «عادت» است. گویی کرونا آمده تا بگوید: «باید»ها چندان هم «باید» نیستند و «نباید»ها هم. آمد تا نسبیت‌ها را یادآور شود و خط بطلانی بر هر آنچه مطلق است بکشد. الا خدا.

کرونا با آمدنش همه چیز را به تعطیلی کشاند. اما انگار آنچه برخاسته از فطرت انسان‌هاست تعطیلی نمی‌شناسد. شاید مساجد و عبادتگاه‌ها تعطیل شوند، اما نفس عبادت و بندگی که برخاسته از فطرت خداخواهی انسانی است، هرگز تعطیل نشده و نخواهد شد. همین گونه است در خصوص هنر که از فطرت زیبایی دوستی انسان سرچشمه می‌گیرد.

شاید در مقطعی برحسب ضرورت سالن‌های تئاتر بسته شوند. اما هنر تئاتر تعطیل نمی‌شود و راهی را برای ادامه حیات خود باز خواهد کرد و این گونه است که تئاتر آپارتمانی که در شرایط «عادی» در حاشیه قرار می‌گیرد و گاه به فراموشی سپرده می‌شود. اکنون که فصل به چالش کشیده شدن «عادت»هاست، وارد عرصه می‌شود تا حیات تئاتر را تداوم بخشد و حیرت انگیز آن که این‌گونه‌ نمایشی، تئاتر را از مراکز مشخص و «عادی» به دل خانه‌ها و خانواده‌ها می‌برد و فارغ از قید و بندهای سخت افزاری و دغدغه‌های مالی به تئاتر وسعت می‌بخشد.

کرونا می‌رود. همانگونه که طاعون، تیفوس، وبا و بسیاری از امراض دیگر رفتند و به تاریخ پیوستند. اما آثار نیک و بد آن بر آینده جوامع باقی خواهد ماند. «ویروس تاجدار» با همه تلخی‌هایش انگار آمده تا بیدار باشی برای جامعه بشری سر دهد و آدمی را به بازنگری در رفتارهایش وا دارد. کرونا آمده تا تحول ایجاد کند و بیدار شدن از خواب شیرین شاید در ابتدا تلخ، ولی درک درست آن آینده ساز است. کرونا می‌رود و «این نیز بگذرد». امید که وقتی گذشت، ما به از آن باشیم که بودیم.

همت و تلاش مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در برگزاری همایش سراسری «تئاترمان» را ارج می‌نهیم. با این امید که «تئاتر در قرنطینه» آغازی باشد بر رسمیت بخشیدن به تئاتر آپارتمانی و گامی در جهت مردمی‌تر کردن و گسترش هر چه بیشتر تئاتر و فرهنگ غنی آن.»

 

گفتنی است، مركز هنرهاى نمايشى حوزه هنرى در راستاى تداوم توليد و ارائه‌ محصولات فرهنگى و هنرى در عرصه هنرهاى نمايشى در روزهاى قرنطينه و فاصله‌گذارى اجتماعى در دوران شيوع كرونا، همایش تئاتر آپارتمانى را برگزار مى‌كند. برای مشاهده فراخوان این رویداد اینجا کلیلک کنید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال