پنج شنبه 6 آذر 1399
دیدار شعر و شمع/۲

امینی: قالب‌های مختلف شعری در دیدار رهبری مورد توجه است/عارفه دهقانی: ایجاد انگیزه مهم‌ترین تأثیر دیدار شعرا با رهبری است

دیدار شعر و شمع/۲
    -     کد خبر: 11107
    -     تاريخ انتشار : 1399/2/17|14:44
دیدار سالانه رهبر ادیب انقلاب با شاعران - بدون هیچ اغراقی- یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات ادبی سال‌های پس از انقلاب و همایشی باشکوه و بی‌بدیل است که محک و عیاری منطقی برای سنجیدن جریان شعر کشور دارد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، سودابه امینی، شاعر کشور، با بیان اینکه دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با شعرا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهار می‌کند: در این دیدارها، به زبان و ادبیات فارسی و ادبیات خلاق اهمیت خاصی از سوی رهبری داده می‌شود. همچنین به طیف شاعرانی که از گذشته در بطن انقلاب اسلامی بوده‌اند و نسل جوان، هم‌زمان توجه نشان داده می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: احترام ویژه‌ای که مقام معظم رهبری برای شعرا قائل هستند برایم بسیار قابل توجه و مهم است. در این دیدارها، ایشان هم‌سطح مهمانان خود می‌نشینند و ابتدا اجازه می‌دهند شعرا شعرشان را بخوانند.

امینی خاطرنشان می‌کند: رهنمودهایی که حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای برای جریان‌سازی در حوزه ادبیات پس از انقلاب اسلامی به شاعران می‌دهند اهمیت بسیاری دارد. این رهنمودها، هم شعر ایران و هم شعر جهان را در زمینه شعر آیینی و انقلابی و متعهد جهت‌دهی می‌کند.

این شاعر کشور همچنین با بیان اینکه در دیدارهای سالانه رهبر معظم انقلاب اسلامی با شاعران، قالب‌های مختلف شعری مورد توجه قرار می‌گیرد‌، عنوان می‌کند: در این جلسات از نسل‌های مختلف و خطه‌های گوناگون کشور و قالب‌های شعری متفاوت شعر خوانده می‌شود.

وی اظهار می‌دارد: نکته مهمی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دوره‌های گذشته این دیدار سالانه به آن اشاره فرمودند، بحث اهمیت دادن به انجمن‌های ادبی بود. تصور می‌کنم این نکته به غنای ادبیات خلاق کشور کمک می‌کند؛ چرا که رویکرد جوانان ما، امروز به سمت داستان است و شاید کمتر به شعر، به‌ویژه شعر کلاسیک توجه نشان دهند. شعر سپید با معیارهایی که جوانان کشورمان دارند نمی‌تواند ماندگار باشد و توجه مقام معظم رهبری به انجمن‌های ادبی در چند سال گذشته، باعث رونق انجمن‌ها شد و سازمان‌دهی درست و دقیقی برای انجمن‌های ادبی شکل گرفت. نسل‌های پیشین ادبیات انقلاب اسلامی در کنار نسل جدید در این انجمن‌ها فعالیت دارند و آغازگر این تغییر نگاه به انجمن‌های ادبی بحثی بود که ایشان مطرح کردند.

امینی همچنین با بیان اینکه شعر زنان شاعر کشورمان در دوره بسیار خوبی به سر می‌برد، می‌افزاید: حمایتی که مقام معظم رهبری در دیدارهای سالیانه از بانوان شاعر کشور داشتند اهمیت ویژه‌ای دارد و باعث شده که امروز در استان‌های مختلف چهره‌های بسیار خوبی داشته باشیم و این چهره‌های ادبی به شعر زنان رونق می‌دهند و به شکل جدی در این زمینه فعالیت می‌کنند.

عارفه دهقانی: ایجاد انگیزه مهمترین تأثیر دیدار شعرا با رهبری است

حضور شاعران جوان و شعرخوانی آنها در جلسات نیمه رمضان، مایه دلگرمی بسیاری از شاعران طی سال‌های گذشته بوده است. جلسات نیمه رمضان طی سال‌های گذشته توانسته‌اند چهره‌های جدید و تازه‌نفس را به عرصه شعر انقلاب معرفی کنند؛ شاعرانی که هم با ادبیات کلاسیک انس دارند و هم دریچه‌ جدیدی هستند برای شعر امروز.

عارفه دهقانی، از جمله شاعران جوانی است که دوبار در این جلسات حضور داشته است. او درباره تجربه خودش می‌گوید: من دوبار سعادت حضور در محضر رهبر انقلاب را داشتم و در این مدت، یک‌بار در سال 91 شعرخوانی داشتم. مهم‌ترین تأثیری که این جلسات دارد، ایجاد انگیزه است، علاوه بر اینکه نشاط درونی و معنوی برای شاعر حاضر در این جلسات ایجاد می‌کند، انگیزه‌بخشی این جلسات نیز برای طیف شاعران جوان یکی از موضوعاتی است که می‌توان به آن اشاره کرد. وقتی شاعری در این جلسات حاضر می‌شود، رهبر انقلاب را ملاقات می‌کند و چهره ایشان را می‌بیند و حتی یک جواب سلام از سوی ایشان، یک انرژی مثبت و انگیزه‌ای ایجاد می‌کند که قابل وصف نیست.

او ادامه می‌دهد: هنوز انرژی‌ای که سال 91 از حضور در جلسه شعرخوانی نیمه رمضان گرفتم روز به روز بیشتر می‌شود. هرگاه فایل صوتی آن دیدار را که گوش می‌دهم و پاسخ رهبر انقلاب را می‌شنوم، با صدای ایشان انگیزه می‌گیرم، این‌طور احساس می‌کنم که بعد از این جلسات، باید کاری کنم که اگر باز دوباره توفیق حضور داشتم، همان بازتاب را از ایشان در قبال تک‌تک سروده‌های بعدی داشته باشم.

گفتنی است، هر ساله با نزدیک شدن به نیمه ماه مبارک رمضان، شاعران و اهالی ادبیات کشور آماده دیدار با مقام معظم رهبری می‌شوند که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا احتمالا این دیدار به صورت ویدئو کنفرانس برپا شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال