چهارشنبه 5 آذر 1399

برگزاری سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه علی(ع)» در حوزه هنری

نخستین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه علی(ع)»
    -     کد خبر: 11106
    -     تاريخ انتشار : 1399/2/17|13:03
نخستین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه علی(ع)» همزمان با شب‌های قدر در حوزه هنری برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مرشد محسن میرزاعلی دبیر نخستین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه علی(ع)» که همزمان با شب‌های قدر در حوزه هنری برگزار خواهد شد، درباره این رویداد توضیح داد: سوگواره شبیه علی(ع) همزمان با شب‌های قدر با حضور تعدادی از تعزیه‌خوانان برجسته کشورمان از شهرهای مختلف در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

وی افزود: این سوگواره در نخستین دوره برگزاری خود دارای شش مجلس تعزیه است که شامل مجالس حضرت مسلم بن عقیل(ع)، طفلان مسلم، شهادت حضرت حر، شهادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و شهادت امیرالمومنین(ع) و مجلس تعزیه بازار شام می‌شود که همه آن‌ها از نظر مضمونی و مفاهیم با روزگار معاصر ما دارای قرابت هستند و به یکدیگر نیز متصل‌اند.

میرزاعلی خاطرنشان کرد: برای مثل در مجلس طفلان مسلم به ظلم و ستم علیه کودکان بی گناه فلسطین، یا در مجلس حر اشاره به توبه و بخشیده شدن که بی‌مناسبت با ماه مبارک رمضان نیست، اشاره می‌شود. ولایت‌پذیری، به شهادت رساندن ناجوانمردانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و... نیز از جمله این پیام‌هاست.

مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به حضور تعزیه‌خوانانی از شهرهای قزوین، قم، تهران، تفرش، اصفهان و... بیان کرد: هر مجلس با حضور اساتیدی همچون اسماعیل محمدی، مرتضی صفاریان، محمد رضایی، سیدحسن گل ختمی، مجتبی حسن بیگی، امیر صفری، ابوالفضل صابری، رضا حیدری، محسن گیوه‌کش، حسن برکتی، عباس حیدری، سعید نبئی، جواد فلاحتی و... از بهترین مجلس‌خوانان کشور برگزار می‌شود.

وی توضیح داد: سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه علی(ع)» بدون حضور تماشاگران و با جمع محدودی از مجلس‌خوانان برگزار می‌شود. این برنامه به صورت زنده و تولیدی از آپارات و فضای مجازی حوزه هنری پخش می‌شود. سوگواره «شبیه علی(ع)» از 21 اردیبهشت‌ماه بعد از اذان مغرب و عشا در سالن اندیشه حوزه هنری آغاز می‌شود و تا شش شب ادامه دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال