سه شنبه 24 تیر 1399

هاشم‌پور: ماندگاری آثار ارزشی و اصیل، دائمی است

مرتضی هاشم‌پور
    -     کد خبر: 11091
    -     تاريخ انتشار : 1399/2/15|15:49
سرویس : استانها
مرتضی هاشم‌پور هنرمند پیشکسوت حوزه هنرهای نمایشی گفت: ماندگاری مفاهیم ارزشی، اصیل و تاریخی که در قالب‌های هنری ارائه می‌شوند دائمی است، از این رو هرگاه که تولیدات ارزشی پر مفهوم در جامعه بالا برود بر تاثیر ماندگاری آن خواهد افزود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مرتضی هاشم‌پور با بیان این مطلب اظهار کرد: ذات هنر از قدیم در تعمیق روحیه انسان‌گرایی، واقع‌گرایی، گریز از ناهنجاری‌های اجتماعی، زشتی، نابرابری، فساد، فقر و تباهی بوده است.

وی با بیان اینکه هنر و هنرمند همواره عواملی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ و اجتماع هستند، ادامه داد: طبیعتا وظیفه نهادی متولیان فرهنگی و هنری دولت و مردم در یک جامعه اسلامی، حمایت از هنر مردمی و ارزشی است، متاسفانه حقیقتی تلخ در این راستا وجود دارد که به علت رواج برخی جریانات ضد هنری و گاه ظاهر فریب، اغلب دستگاه‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ای اندک اندک از هنر و ادبیات  مردمی فاصله می‌گیرند و روی به تولید و حمایت از این نوع آثار می‌آورند.

هاشم پور افزود: مغاکی که درون آن پر از اجساد قربانیان هرزه‌پردازی یکی از ابزارهای قدرتمند جنگ علیه خانواده است که قلب، روح و وجدان زنان و مردان جوامع مختلف از غرب گرفته تا شرق را هدف قرار داده است.

این هنرمند پیشکسوت تبریزی گفت: با ظهور اینترنت و تلوزیون‌های ماهواره‌ای تمامی جوامع جهان هدف یک تهاجم هرزه‌پردازانه قرار گرفته که نتایج این هجمه روانشناختی و جامعه‌شناختی با توجه به آمارهای مربوط به «خانواده» در کشورهای مختلف با گذر زمان بیش از پیش آشکار می‌شود.

هاشم‌پور ادامه داد: اصرار بر دم غنیمت شماری خودخواهانه برای لذت‌جویی به هر قیمتی، شاکله درونی و ذات این هنر مدرن  را تشکیل می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تاثیر آثار هنری ارزشی بر جامعه توضیح داد: ماندگاری مفاهیم ارزشی و اصیل و تاریخی که در قالب‌های هنری خصوصا تئاتر ارائه می‌شوند بیشتر و گاهی دائمی است، از این رو هر گاه که تولیدات ارزشی پر مفهوم در جامعه بالا برود بر تاثیر ماندگاری آن خواهد افزود.

این هنرمند تبریزی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: برای رسیدن به وضعیت مطلوب در جهت تولید کارهای باارزش و نیز پرورش هنرمند، نیاز به بازگرد و نگرش عمیق بر برنامه‌های ارائه شده و روش‌های تولید آثار باشیم، بررسی نتایج غربالگری تولیدات ارائه شده، پایه و اساس تولیدات پر ثمر بعدی خواهد بود.

وی در بخشی هم در رابطه با عملکرد حوزه هنری استان ابراز کرد: بر همگان پوشیده نیست که حوزه هنری در ابعادی بخش‌هایی از رسالت خود را انجام داده است، حتی در مجموع همیشه مدافع ارزش‌های هنری بدیع و اصیل بوده، اما برای همراهی با نسل نوین جهت رشد فرهنگی والا، نیاز به تلاش بیشتری دارد چون با کاستی‌هایی نیز روبه‌رو است.

هاشم‌پور ادامه داد: فکر می‌کنم اصلی‌ترین نقطه آسیب‌پذیری حوزه هنری، کم بودن بودجه فرهنگی و هنری آن است، لذا از این جهت شاید نتوانسته باشد به بخش قابل توجهی از ماموریت‌های خود عمل کند.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های حوزه هنری این است که تولید در همه فعالیت‌های آن نقش به سزایی دارد، اما باید توجه داشت که هر جشنواره یا پروسه‌ای که منجر به تولید شود و هزینه‌های خاصی را می‌طلبد، وقتی نتوانیم در زمینه تولید هزینه کنیم طبیعی است که خروجی این روند ضعیف باشد و این مسئله مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای کرد.

هاشم‌پور در پایان خاطرنشان کرد: امروز هنرمندان کشور، در این روزگار وانفسایی که دامنگیر تئاتر و دیگر بخش‌های هنری شده است، حوزه هنری را امید و پناهگاه خود می‌دانند و اگر در این زمینه توان اقتصادی آن بالا برود، قطعا می‌تواند بیش از این اثرگذار باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال