پنج شنبه 6 آذر 1399
نگاه هنرمندان به هنر انقلاب/ ۱۵

امینی: هنر انقلاب مؤثر در زندگی فردی و اجتماعی است/ داوودی: هنوز مکتب مستقلی در هنر انقلاب نداریم

امینی و داودی
    -     کد خبر: 11040
    -     تاريخ انتشار : 1399/2/6|12:08
اسماعیل امینی شاعر و نویسنده معتقد است: هنر انقلاب فقط برای زیبایی انتزاعی نیست بلکه برای این است که در زندگی فردی و اجتماعی انسان تاثیر داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، اسماعیل امینی شاعر و نویسنده درباره مکتب هنری انقلاب اسلامی گفت: در ابتدای انقلاب اسلامی هدفی برای رسیدن به یک مکتب هنری در انقلاب وجود نداشت. کارهای بسزایی در این حوزه انجام شد و تعداد زیادی آثار نیز تولید شد که می‌توان ویژگی سبکی این آثار را بررسی و تدوین کرد، اما در واقع چنین مکتبی در ایران به وجود نیامده است.

این نویسنده با اشاره به شاخصه‌های انقلاب اسلامی عنوان کرد: مهم‌ترین شاخصه هنر انقلاب این است که این هنر مدافع ارزش‌هایی است که در جریان انقلاب شکل گرفته و مطالبه‌گر این ارزش‌ها است. این‌گونه نیست که بگوییم هنر انقلاب فقط مدافع وضعیت موجود است، حتی از لحاظ زبانی و بیانی هم می‌توان گفت که به جای نخبه‌گرا بودن زبان مردم است و از میان مردم به وجود آمده است؛ اگرچه متخصصان و هنرمندان شاخصی را پرورش داده اما این‌گونه نبوده که فقط برای خواص باشد، هنر عموم مردم بوده و با مشارکت اقشار مختلف مردم شکل گرفته است.

وی همچنین درباره مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای هنر انقلاب این است که توانست نشان بدهد که می‌شود اثر هنری ارجمند بوده و هم در عین حال نسبت به انسان و ارزش‌های انسانی متعهد و تاثیرگذار باشد. هنر انقلاب فقط برای زیبایی انتزاعی نیست بلکه برای این است که در زندگی فردی و اجتماعی انسان تاثیر داشته باشد.

امینی همچنین درباره چالش‌هایی که هنرمندان انقلابی با آن‌ها روبه‌رو هستند گفت: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هنرمندان از لحاظ کمی و کیفی گریبانگیر آن هستند، دفاع از وضعیت موجود و کارکرد دستگاه‌های حکومتی و سکوت نسبت به کاستی‌ها و کج‌روی‌ها است.

وی افزود: غلط بزرگ‌تری که رایج است درباره کسانی است که بدون اطلاع دقیق و تعهدی به انقلاب و آرمان‌های آن در دستگاه‌های حکومتی که سرمایه و اعتبار فراوانی دارند کار می‌کنند و مقام‌های بالایی هم دارند و تنها کاری که خوب یاد گرفته‌اند دخالت در کار هنرمندان انقلابی است.

این نویسنده در ادامه درباره شرایط مردمی شدن هنر انقلاب عنوان کرد: برای مردمی شدن هنر انقلاب تنها چیزی که نیاز است دخالت نکردن دستگاه‌های سیاسی در امور فرهنگی است، بهتر نیست این یک مورد را به کسانی که اهل فرهنگ هستند بسپارند؟ سیاست ارزش‌های موقتی و گذرا دارد، اما ارزش‌های انقلاب سطحی و گذرا نیستند و به همین دلیل است که با تغییر کردن سیاست‌مدارها رویکردهای دستگاه‌های فرهنگی به سرعت تغییر می‌کند.

وی افزود: اگر سرنخ سیاست‌گذاری‌ها و جهت برنامه‌ها تبلیغاتی نباشد و به دست کسانی باشد که هنرمند و صاحبت‌نظرند مؤثر خواهد بود، اما اگر فقط جنبه تبلیغی داشته باشد طبعا بازتاب تبلیغاتی موقتی خواهد داشت که این فقط پول هدر دادن است.

امینی با اشاره به هنرمندان متعهد به انقلاب اسلامی گفت: در چهل سال گذشته انقلاب اسلامی، کسی هنرمند انقلابی متعهد تربیت نکرده و نیازی هم به این کار نبوده؛ زیرا روال انقلاب و فراز و نشیب‌هایی که در چهل سال گذشته به همراه داشته، خود به خود باعث تربیت هنرمند انقلابی شده و حتی کسانی که اصلا فعالیتی در این حوزه نداشته‌اند علاقه‌مند شده‌اند و آثار خوبی خلق کرده‌اند.

وی درباره انتخاب چهره سال هنر انقلاب گفت: با انتخاب چهره سال مخالفم، زیرا کار درستی نیست و باعث می‌شود بسیاری از کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند دلسرد شوند.

رسیدن به ویژگی سبکی مستقل کار آسانی نیست

علی داوودی شاعر با اشاره به وجود مکتب مستقل هنری گفت: به نظرم هنوز مکتب مستقلی در هنر انقلاب نداریم. ادبیات انقلاب مکتب و سبک نبوده و تاکید و اصرار برخی از بزرگان است که سبکی از شعر انقلاب داریم. داشتن ویژگی سبکی ارزش محسوب نمی‌شود؛ زیرا فردی می‌تواند بانی سبک‌های گوناگونی باشد. سبک یک ویژگی ادبی فنی است؛ ارزش محتوایی ندارد و کارکرد هنری و فنی دارد.

وی افزود: در ادبیات انقلاب چهره‌هایی وجود دارند که به صورت مستقل، جدا از جریان شعر انقلابی، آثارشان دارای ویژگی فنی و هنری است. علی‌رغم اینکه کتاب سبک هنر انقلاب اسلامی در این راستا تالیف شده است اما رسیدن به ویژگی سبکی مستقل کار آسانی نیست و لازمه آن هم زبانی و نگاهی تفنن‌محور به مقوله هنر است. ایجاد مکتب مستقل ملزم به زمان طولانی است. چه بسا اگر ساده بود در قرون متمادی به‌صورت انگشت‌شمار مکتب و سبک نداشتیم.

داوودی درباره تربیت هنرمندان متعهد در عرصه چهل‌ساله انقلاب اسلامی گفت: جریان شعر انقلاب ادوار مختلفی داشته است. این جریان قبل از انقلاب شروع شده و اگر بخواهیم برای شروع شعر انقلاب اسلامی تاریخ مشخصی در نظر بگیریم، از 15 خرداد 1342 که دستگیری امام اتفاق افتاد برای انقلاب شعر سروده شد و بزرگانی چون علامه حکیمی و بهزاد شفق اولین کسانی بودند که در واکنش به دستگیری امام شعر گفتند. پس از آن در دوره‌های بعدی در محفل‌های کوچک و سپس حرفه‌ای شاعرانی بودند که به صورت گمنام شعر سرودند تا الان که افراد سرشناسی در این زمینه فعالیت کردند نشان دهنده این است که ما توانسته‌ایم هنرمندان متعهد را تربیت کرده به جامعه تحویل دهیم و از هنرشان در عرصه انقلاب بهره‌مند شویم.

وی درباره تاثیر جشنواره‌ها و همایش‌ها در جهت شناساندن هنر انقلاب به مردم و هنرمندان عنوان کرد: اینکه پس از جشنواره برای دستاوردهای آن چه تصمیماتی می‌گیرند حائز اهمیت است. دستاوردهای جشنواره باید در دل فرهنگ عمومی و مردم نفوذ کند تا بگوییم مؤثر واقع شده است.

گفتنی است، ششمین هفته هنر انقلاب به‌منظور حفظ سلامت مخاطبان این روزها از طریق فضای مجازی و تلویزیون با علاقه‌مندان در ارتباط است. زمان برگزاری آیین معرفی چهره و رویداد هنر انقلاب سال ۹۸ نیز متعاقبا اطلاع‌رسانی می‌شود.

نرگس آبیار، سعید اسماعیلی، جواد افشار، وحید چاووش، امیر داسارگر، سید محمود رضوی، حسن روح‌الامین، وجیهه سامانی، مرتضی شعبانی، محمدصابر شیخ رضایی، غلامرضا صنعتگر، محسن عنایتی، محسن کاظمی، زهرا کاردانی و بهناز ضرابی‌زاده ۱۵ نامزد کسب عنوان چهره هنر انقلاب در سال ۹۸ هستند.

همچنین رویداد شاخص هنر انقلاب در سال ۹۸ نیز از میان «نمایشگاه‌های بین‌المللی ترامپیسم، ملکه، پهباد و... به همت سید مسعود شجایی طباطبایی»، «تولید و پخش برنامه اقیانوس آرام به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه نوجوانانه»، «مجموعه فعالیت‌های جهادی و خیرخواهانه سردار مکی یازع و حبیب احمدزاده» و «پروژه عکس خلاقانه و این قهرمان، واقعی است در پیاده‌روی خیابان انقلاب با عکاسی زهرا استادزاده، مجتبی حیدری، علی دهقان، اشکان پردل و پوریا ترابی» انتخاب خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال