دوشنبه 31 شهریور 1399

برگزاری کارگاه مجازی «نمایش‌نامه‌نویسی خلاق» و «اصول تاریخ شفاهی» در همدان

کارگاه تاریخ و نمایش نامه همدان
    -     کد خبر: 10940
    -     تاريخ انتشار : 1399/1/26|12:10
سرویس : استانها
به همت حوزه هنری استان همدان، کارگاه مجازی «نمایشنامه‌نویسی خلاق» با حضور حسن دولت‌آبادی و کارگاه مجازی «اصول تاریخ شفاهی» با تدریس محمد قاسمی‌پور، پنجشنبه ۲۸ فروردین‌ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کارگاه مجازی «نمایش‌نامه‌نویسی خلاق» با حضور دکتر حسن دولت آبادی، پنجشنبه ۲۸ فروردین‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

سرپرست واحد نمایش حوزه هنری استان همدان با بیان اینکه این برنامه به مناسبت هفته هنر انقلاب برگزار می‌شود گفت: پایه و اساس یک تئاتر خوب و تاثیرگذار نمایش‌نامه قوی است، نمایش‌نامه‌ای که بر مبنای اندیشه، تفکر، پژوهش و محتوای ارزشمند نوشته شده باشد.

محمدرضا باباخانیان توجه افراطی به بازیگری در تئاتر را ناپسند دانست و تصریح کرد: طراحی صحنه، کارگردانی، گریم، بازیگری و به‌ویژه نمایش‌نامه‌نویسی باید با هم رشد یابند و نمایش‌نامه قوی، حرفه‌ای و خلاق اساس و بنیان یک تئاتر قابل توجه خواهد بود.

وی محتوای این کارگاه مجازی را شیوه‌های تالیف نمایش‌نامه به شکل خلاقانه و تخصصی اعلام کرد.

باباخانیان، حسن دولت آبادی را از اساتید برجسته تئاتر و نمایش‌نامه‌نویسی دانست و تصریح کرد: حسن دولت آبادی دارای مدرک کارشناسی بازیگری، ارشد تئاتر و مدرک درجه یک کارگردانی است که نگارش 30 نمایش‌نامه و تالیف و انتشار 19 نمایش‌نامه را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

این کارگاه دومین کارگاه حسن دولت آبادی با موضوع «نمایش‌نامه‌نویسی خلاق» در حوزه هنری استان همدان است که به شکل رایگان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت دراین برنامه می‌توانند نام و نام خانوادگی خود را به شماره 09124230082 ارسال کنند.

برگزاری کارگاه مجازی «اصول تاریخ شفاهی»

همچنین به مناسبت هفته هنر انقلاب، کارگاه مجازی «اصول تاریخ شفاهی» با تدریس محمد قاسمی‌پور مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان‌های حوزه هنری کشور، ۲۸ فروردین‌ماه امسال به همت حوزه هنری استان همدان برگزار می‌شود.

مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان همدان با اعلام این خبر گفت: از آنجایی که شیوع ویروس «کووید- 19» موجب اخلال در برنامه‌های آموزشی تاریخ شفاهی این دفتر شده است، کارگاه اصول تاریخ شفاهی را به شکل مجازی و با وسعت استانی برگزار خواهیم کرد.

حامد زمان میرآبادی هدف برگزاری این کارگاه را معرفی اصولی تاریخ شفاهی، کشف استعدادها و ارتقای سطح دانش فعالان این عرصه دانست و تصریح کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی دیگری همچون مصاحبه، پیاده‌سازی، تدوین، برگزاری جلسات نقد کتاب نیز در دستور کار دفتر فرهنگ و  مطالعات پایداری حوزه هنری همدان قرار دارد.

وی تاریخ شفاهی را ابزاری برای دستیابی به تحولات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی در مقاطع مختلف تاریخ اعلام کرد و افزود: مصاحبه نبض کار و قلب تاریخ شفاهی است و تربیت مصاحبه گران جوانِ پرسشگرِ متخصص، می‌تواند عاملی کلیدی در جهت رشد، تقویت و ارتقای سطح تاریخ شفاهی استان باشد.

مسئول دفتر مطالعات و ادبیات پایداری حوزه هنری استان همدان وضعیت تاریخ شفاهی در استان را مطلوب و رو به رشد ارزیابی کرد و گفت: استان همدان دارای نویسندگان توانمند و برتر کشوری در عرصه تاریخ شفاهی است و حوزه هنری استان همدان با بهره‌گیری از این ظرفیت مناسب کتاب‌های قابل توجهی چون «حدیث حاضر غایب»، «ملازم اول؛ غواص»، «دوماشال» و «هما» را در سال 1398 تولید کرده است.

گفتنی است کارگاه مجازی «اصول تاریخ شفاهی» به شکل رایگان برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای شرکت در این دوره می‌توانند نام و نام خانوادگی خود را به شماره 09187500892 ارسال کنند.

انتهای پیام/

 

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال