جمعه 9 خرداد 1399
محسن مؤمنی‌شریف در برنامه «سوره هنر» مطرح کرد:

ادبیات پایداری و دفاع مقدس انسان را به خود آرمانی‌اش ارجاع می‌دهد

محسن مومنی شریف برنامه سوره هنر
    -     کد خبر: 10939
    -     تاريخ انتشار : 1399/1/26|11:39
رئیس حوزه هنری با حضور در برنامه «سوره هنر» ویژه گرامیداشت هفته هنر انقلاب بیان کرد: ادبیات پایداری و دفاع مقدس انسان را به خود آرمانی‌اش ارجاع می‌دهد و وظیفه هنر انقلاب تلنگر و تذکر است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با حضور در برنامه «سوره هنر» ویژه گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: انقلابی که در سال ۵۷ شکل گرفت، گویی انسان جدیدی را پرورش داد و آن انسان در هنر انقلاب به مرور زمان نمود یافت و باید زبان ویژه آن را نیز می‌یافتیم.

وی افزود: ایران کشوری صاحب تمدن و ادبیات و دارای سبک و سنت هنری است. گذشتگان ما در بخش‌هایی برای معرفی انسان مؤمن به روش‌هایی درخور شأن دست یافته بودند. از جمله نگارگری که بسیار به این نوع نمایش خدمت کرد. در سینما و سایر رشته‌ها نیز می‌توانیم از تجارب نگارگری بسیار بهره ببریم. ما باید در هنر انقلاب به دنبال هنرمندانی واجد ارزش‌هایی متفاوت بگردیم.

مؤمنی‌شریف ادامه داد: استقبال کم‌سابقه مردم از آثار جدید سینمایی در معرفی چهره‌های انقلابی نیز نشان می‌دهد که آنها هنر انقلاب را می‌شناسند.

وی در پاسخ به این سوال رسالت بوذری مجری برنامه که آیا باید در آثار بیوگرافی درباره چهره‌های انقلابی و شهدا صرفا وجوه قدسی را لحاظ کرد یا نه، بیان کرد: نه صرفا اینطور نیست. زندگی عادی این عزیزان با وجوه قدسی در آمیخته است. در سال‌های اولیه فعالیت حوزه هنری بسیاری از نویسندگان ما ادبیات غرب را عمدتا دنبال می‌کردند و این آثار عرضه هم می‌شدند، اما مردم از آثار اولیه ما استقبال نکردند. ما باید راوی عروج انسان باشیم نه حکایت کننده سقوط او. اما ادبیات هنر در غرب عمدتا به موضوع هبوط و سقوط آدمی می‌پردازد. بنابراین طبق تاکیدات قرآن کریم بر پرداختن به الگوها و اسوه‌ها ما باید بر روایت الگوها متمرکز شویم.

تبیین ویژگی‌های انسان طراز انقلاب اسلامی کار دشواری است

رئیس حوزه هنری درباره انسان طراز انقلاب اسلامی در عالم هنر توضیح داد: تبیین ویژگی او کار سختی است. زیرا مردم با مصادیقش از جمله سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر عزیزان رو‌به‌رو بوده و هستند و تعریف من قطعا از واقعیت فاصله خواهد داشت اما «پدیدارشناسی بسیجی شهید» به قلم جواد طاهایی از جمله پروژه‌هایی است که در حوزه هنری در این باره انجام شده است.

وی ادامه داد: به نظرم این انسان برآمده از تاریخ ماست. نمونه بیرونی برگرفته از ادبیات مبتنی بر فضایل ایرانی و اسلامی به طور بارزی در انسان انقلابی مشهود بوده و فتوت،حقیقت‌طلبی، آرمان‌گرایی و میل به اتصال به عالم بالا و... از ویژگی‌های اوست.

وی با اشاره به اهمیت آرمان‌گرایی در انسان انقلابی عنوان کرد: گوته حافظ‌شناس و شاعر آلمانی معتقد است آرمان‌ها منتقد وضع موجود و تمدن‌ساز هستند. انسان انقلابی نیز در انتظار ظهور حضرت حجت است و کمتر وصیت‌نامه شهیدی را پیدا می‌کنیم که عشق به لقاءالله و آرمان‌خواهی در آن وجود نداشته باشد. این ویژگی در انسان وجود داشته است و حالا در هنر انقلاب و انسان انقلابی ظهور و بروز یافته است. گذشته را معنادار کرده، به امروز امید بخشیده و آینده را تغییر می‌دهد که همانا تشکیل دولت حق است.

این نویسنده و فعال فرهنگی افزود: در دوران بحران هویت مردم به ویژه جوانان، هویت خود را در چهره‌های انقلابی که در عین عظمت مظلوم واقع شده‌اند، جستجو می‌کنند. بنابراین خاطرات دفاع مقدس فرد را به خود آرمانی‌اش ارجاع می‌دهد. چراکه این هویت را در خود نهفته دارد و با این تلنگر احیا می‌کند. چنانچه وظیفه هنر انقلاب نیز تذکر است.

وی در پاسخ به این که آیا در ادبیات پایداری ایران می‌توان یک اثر شاهکار را نام برد، گفت: به نظرم شاهکار ادبیات پایداری در زمان خود مشخص نمی‌شود و باید زمانی از نگارش و چاپ آن بگذرد. به نظر می‌رسد هنوز در ایران خلق نشده است اما کارهای شاخصی را شاهد هستیم و تعدادی از آثاری که در حال حاضر در بازار کتاب موجود هستند، در آینده شاید با این عنوان از آنها یاد بشود. به طور کلی شاهکار تعریفی نسبی هم دارد زیرا ممکن است عده ای یک اثر را به عنوان شاهکار قبول داشته و دیگران نداشته باشند.

ششمین هفته هنر انقلاب به دلیل درگیری با ویروس کرونا، در صداوسیما و فضای مجازی با مخاطبان خود در ارتباط است. آیین معرفی چهره هنر انقلاب و اختتامیه این رویداد نیز با بهبود شرایط اجتماعی برگزار و زمان دقیق آن متعاقبا اعلام می‌شود.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال