شنبه 10 خرداد 1399

آیت‌الله یعقوبی: هنرمندان ملموس‌تر به میدان بیایند

آیت‌الله یعقوبی
    -     کد خبر: 10885
    -     تاريخ انتشار : 1399/1/20|15:50
سرویس : استانها
نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی در آستانه روز هنر انقلاب اسلامی توصیه‌های هنرمندانه‌ای به اهالی هنر کرد و از آنها خواست تا ملموس‌تر به میدان بیایند و سیاست‌زده و جناح‌زده نشوند، بلکه بیانه گام دوم را در متن کار خود قرار داده و فوق خطوط حرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، آیت‌الله یعقوبی با بیان این که خوشبختانه هنر بعد از انقلاب دارد خاستگاه واقعی خود را پیدا می‌کند و خط‌شکن آن هم رزمندگان اسلام هستند که هنر مقاومت را به نمایش گذاشتند، از شهید آوینی به عنوان هنرمندی که هنرش را در جبهه پیاده کرد و عینیت بخشید نام برد و گفت: شهید آوینی یکی از الگوهایی‌ست که برای نسل انقلاب ما محسوس است و می‌توانیم به عنوان یک هنرمند میدانی روی آن حساب باز کنیم.

وی به تعریف هنر اسلامی پرداخت و آن را هنری دانست که انسان‌ها را بدون این که باور دین را به آنها تحمیل کند آنها را دین‌باور و عملگرا تربیت می‌کند به گونه‌ای که در قید بند نام و نان و حتی در قید و بند زمان و مکان نیستند.

امام جمعه بجنورد، البته در یک نگاه کلان‌تر، از امام خمینی(ره) به عنوان هنرمند یاد کرد که زبان، بیان و مدیریت هنرمندانه‌ای داشتند و انسان‌های بی‌شماری را بسیج کردند و به جبهه فرستادند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به بیان توقع خود از هنرمندان اصطلاحی و معروف و طایفه خاصی که به نام هنرمند می‌شناسیم پرداخت و تصریح کرد: این انقلاب مایه‌های هنری بسیاری دارد که هنوز خام است و دفاع مقدس گنج پنهانی است که اهالی هنر باید، آنها را برای نسل امروز و فردا آشکار کنند و نوجوانی مثل «حسین فهمیده» یک گنج است و از هنرمندی همچون «حسین فهمیده» قهرمان ملی بسازند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: هنرمندان باید این قهرمان‌های ملی را به جای قهرمان‌های بدلی بزرگ معرفی کنند و ملموس‌تر به میدان بیایند و سوژه‌هایشان را از جبهه و جهاد و امام راحل و مقام معظم رهبری بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: اهالی هنر استان با این نگاه، هنر را جهت‌دهی کنند تا تحولی در هنر ایجاد شود و بتوانیم به مردم ارتقای فکری دهیم و نگاه‌هایشان را ژرف، عمیق و دوراندیش کنیم و اینها حوزه‌هایی است که هنر می‌تواند میدان‌داری کند و تحول‌آفرین شود.

یعقوبی با اشاره به این که سرمایه‌های بسیاری داریم اما آن را درست به کار نمی‌گیریم، تصریح کرد: سرمایه‌ها و بن‌مایه‌هایی داریم که هر کدام دنیایی حرف در خود پنهان دارند که باید آشکار شود و هنرمند متعهد باید همچون قرآن ناطق انقلاب و جهادی و میدان‌دار باشد.

وی با تاکید بر این که بیانیه گام دوم باید متن کار هنرمندان باشد، افزود: هنرمندان سوژه‌های بیانیه گام دوم را تبدیل به هنر و ماندگار کنند.

رئیس ستاد رسیدگی به امور مساجد استان ضمن قدردانی از تلاش‌های حوزه هنری در بخش‌های مختلف، بر تشکیل شورای عالی هنر برگرفته از افکار گوناگون هنرمندان با تجربه و جوان برای تولید معجونی از هنر متعهد تاکید کرد و افزود: تا رسیدن به طراز انقلاب و رهبری کار بسیار است.

یعقوبی توصیه‌هایی هم به هنرمندان کرد و از آنها خواست تا در این مقوله سیاست‌زده نشوند و در واقع هنر باید وارد سیاست شود اما سیاست‌زده و جناح‌زده نشود.

وی یکی از آفت‌هایی که حوزه‌های هنری می‌تواند پیدا کند، در این دانست که هنر خود را در کانال خاص و از زاویه خاص ببینند.

رئیس شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی بر این مسئله که هنرمند باید فوق خطوط حرکت کند و جناحی فکر نکند، بلکه انقلابی فکر کند، تاکید و خاطرنشان کرد: باید به گونه‌ای هنر را عرضه کنیم که انقلاب و دستاوردهای ۴۰ ساله آن را پیش برده و به نسلمان معرفی و به زیرساخت‌ها و مؤلفه‌های تمدن‌سازی دست پیدا کنیم. 

وی افزود: زمان نگاه‌های محدود به پایان رسیده و اهالی هنر باید در راستای ریل انقلاب، هنر را پویا و شتابان کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال