شنبه 10 خرداد 1399
جهش تولید در فرهنگ و هنر/ ۲

«جهش تولید» در آثار سینمایی اولویت اصلی حوزه هنری کردستان در سال ۹۹

زانیار لطفی
    -     کد خبر: 10867
    -     تاريخ انتشار : 1399/1/19|15:03
سرویس : استانها
مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری استان کردستان برنامه‌ریزی در جهت «جهش تولید» آثار سینمایی در بخش فیلم کوتاه را اولویت اصلی این حوزه عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، زانیار لطفی کارشناس مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری استان کردستان با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۹ به عنوان سال «جهش تولید» اولویت اصلی این واحد را حمایت از فیلم‌سازان استان در جهت تولید آثار سینمایی خصوصاً در بخش فیلم کوتاه عنوان کرد.

وی در این زمینه گفت: در سال ۹۸ خوشبختانه علی‌رغم مشکلات شدید اقتصادی، سالی پر از موفقیت برای سینمای کردستان رقم زده شد.

لطفی افزود: تولید و حمایت از ۳۰ اثر کوتاه در بخش‌های داستانی، مستند و پویانمایی با موضوعات مرتبط با مسائل روز از جمله کاهش آسیب‌های اجتماعی از دستاوردهای یک ساله واحد هنرهای تصویری حوزه هنری در سال ۹۸ است.

وی ادامه داد: ۱۴ فیلم از این ۳۰ فیلم به صورت اختصاصی با موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی و آگاه‌سازی اجتماع در زمینه ضرورت مقابله با این آسیب‌ها بود که با نظارت فیلم‌ساز برجسته کشور پوران درخشنده تولید و با استقبال بسیار خوبی هم روبه‌رو شد.

مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری کردستان با برشمردن تعدادی دیگر از برنامههای انجام شده ادامه داد: برگزاری چندین دوره آموزشی در زمینه فیلم مستند، تدوین، فیلم‌نامه‌نویسی در سنندج و بیجار و مشارکت در برگزاری سومین جشنواره منطقه ای فیلم دانشجویی «ریگا» و مشارکت در برگزاری همزمان سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر در کنار دیگر حمایت‌های صورت گرفته از فیلم‌سازان می‌توان اشاره کرد.

وی تصریح کرد: اکران آثار فیلم‌سازان استان کردستان در کنار برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار سینمایی فیلم‌سازان برتر ایران و جهان از برنامه‌های دیگری است که در طول سال گذشته به انجام رسیده است.

لطفی از سینما به عنوان یک هنر صنعت نام برد و گفت: در تلاشیم تا در سال جدید و انشاءالله با پایان یافتن دوره شیوع ویروس کرونا و با مشارکت هنرمندان توانمند عرصه هنرهای تصویری استان و شناسایی استعدادهای ارزنده این هنر در یک برنامه‌ریزی فشرده در جهت «جهش تولید» آثار سینمایی با توجه جدی به کیفیت آثار تولیدی در زمینه جبران رکود ناشی از این دوران اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: البته در این دوره کرونایی نیز این واحد همچنان فعال بوده و با توجه به تأثیرگذاری هنرمندان بر افکار عمومی هم‌سو با سیاست‌های اتاق رسانه ستاد مقابله با ویروس کرونا استان کردستان با دعوت از ۱۵ هنرمند مطرح استان و کشور و ضبط پیام‌های آنان در زمینه تشویق ماندن مردم در خانه و تدوین جهت پخش در فضای مجازی در مدت زمان کلی ۲۳۸۰ ثانیه اقدام شد.

لطفی به دیگر برنامه این واحد را که با نگاه ارزشمند مدیرکل صداوسیمای مرکز کردستان و تمهیدات رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان رقم خورد اشاره کرد و گفت: از آغاز شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مکان‌های فرهنگی از جمله سینماها با تلاش‌های صورت گرفته امکان به تصویر درآمدن آثار تولیدی هنرمندان استان در شبکه استانی سیمای مرکز کردستان فراهم شد و در این مدت چندین اثر کوتاه فیلم‌سازان به تصویر در آمد که فرصت بسیار خوبی جهت معرفی هنرمندان و آثار آنان در سطح ملی فراهم شد که بسیار قابل تقدیر است.

وی به موفقیت‌های حاصله توسط فیلم‌سازان و آثار تولیدی حوزه هنری استان کردستان نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۹۸ همچون سال‌های گذشته سینمای کردستان موفقیت‌های بسیار ارزنده‌ای را در سطح ملی و بین‌المللی به‌دست آورد.

وی همچنین این استان را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی فیلم‌سازی در ایران و از کانون‌های مهم فیلم کوتاه جهان برشمرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال