شنبه 10 آیان 1399
معاونت هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی خبر داد؛

برپایی اختتامیه «هفته هنر انقلاب» بعد از عید سعید فطر/ ۲ برنامه ویژه برای شهید قاسم سلیمانی

معلمی
    -     کد خبر: 10812
    -     تاريخ انتشار : 1399/1/6|11:39
مجدالدین معلمی از طراحی نشان «مکتب هنر مهر» در حوزه آموزشی معاونت هنری «حوزه هنری»، تغییر در زمان اختتامیه «هفته هنر انقلاب» و اضافه شدن دو بخش جدید به این رویداد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، معاونت هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی هر ساله در راستای پشتیبانی از گروه‌های هنری که در شاخه‌های مختلف هنری فعالیت دارند از جمله موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و… از آثار این گروه‌ها در جهت حفظ امتداد و تکیه بر آرمان‌های انقلاب اسلامی حمایت می‌کند. در ادامه با مجدالدین معلمی درباره برنامه‌های سال ۱۳۹۹ معاونت هنری حوزه هنری و به ویژه درباره برنامه‌های «هفته هنر انقلاب اسلامی» که در سال جدید دستخوش تغییراتی نیز شده است، صحبت کردیم که مشروح آن را می‌خوانید.

معلمی درباره برنامه‌های سال جدید معاونت هنری حوزه گفت: مهمترین وظیفه‌ای که برعهده معاونت هنری حوزه هنری گذارده شده، تولید است و طبیعتاً باید تمام تمرکز و ارتباطات‌مان را حول محور تولید شکل دهیم و تلاش کنیم در سال جدید تولیدات بهتری را نسبت به سال قبل داشته باشیم. فضای تولیدی که در سال ۹۸ داشتیم، راضی کننده بود هرچند بحث مالی و حمایتی دولت نسبت به حوزه فرهنگ و هنر بسیار پایین و تولید نیز هزینه‌بر است ولی از مجموع فعالیت‌های همکاران بهره بردیم و با استفاده از ظرفیت‌های حوزه هنری توانستیم تولیدات خوبی را شاهد باشیم.

وی بیان کرد: از برنامه‌هایی که سال ۹۹ به تولید آثار هنری کمک می‌‎کند، جدی‌تر کردن کارگاه‌های آموزشی و توجه به تربیت نسل جدیدی از هنرمندان انقلاب است؛ به همین دلیل سال ۹۹ در حوزه آموزش و تربیت نیرو تلاش می‌کنیم سرمایه‌گذاری بیشتر و جدی‌تری انجام دهیم.

طراحی نشان «مکتب هنر مهر» در مباحث آموزش حوزه هنری

معلمی، از طراحی نشان «مکتب هنر مهر» در حوزه آموزشی معاونت هنری حوزه هنری خبر داد و تاکید کرد: در «مکتب هنر مهر» از ظرفیت اساتید هنری برای تربیت نیروهای جدید استفاده می‌کنیم و طبیعتاً آنهایی که استعداد دارند در ابتدا شناسایی می‌شوند و سپس در موقعیت‌های آموزشی و کارگاهی با اساتید قرار می‌دهیم تا منجر به تولید آثار باکیفیت شوند. این پروسه به صورتی است که این جوانان هنرمند به مرور تبدیل به هنرمندان قابلی شوند.

معلمی، از طراحی نشان «مکتب هنر مهر» در حوزه آموزشی معاونت هنری حوزه هنری خبر داد و تاکید کرد: در «مکتب هنر مهر» از ظرفیت اساتید هنری برای تربیت نیروهای جدید استفاده می‌کنیم و طبیعتاً آنهایی که استعداد دارند در ابتدا شناسایی می‌شوند و سپس در موقعیت‌های آموزشی و کارگاهی با اساتید قرار می‌دهیم تا منجر به تولید آثار باکیفیت شوند. این پروسه به صورتی است که این جوانان هنرمند به مرور تبدیل به هنرمندان قابلی شوند.

وی با اشاره حسن روح الامین که پرورش یافته این مکتب در هنر انقلاب است، اظهار کرد: حسن روح الامین گل سرسبد هنر انقلاب است و استعداد و تعهد بالایی نسبت به مبانی دینی و انقلابی دارد و در کارش نیز موفق است. طبیعتاً افراد برای رسیدن به قله و جایی که حسن روح الامین قرار دارد، با توانایی و پشتکار به دست می‌آید و امیدواریم که این هنرمند جوان برای جوانان نسل جدید الگو باشد. در دامنه حرکتی هنرمندان جوان، افراد بسیاری هستند که تلاش می‌کنند اما رسیدن به قله مقصود زمان و تلاش زیادی می‌طلبد.

معاون هنری حوزه هنری در پاسخ به اینکه در این مسیر چقدر از آموزه‌های اساتید پیشکسوت بهره گرفته می‌شود، گفت: آموزش هنر اصولاً بر پایه آموزش کتابی نیست؛ بلکه اگر هنرجو ارتباط درستی با استاد پیدا نکند یا استاد نتواند تجربیاتش را انتقال دهد و هنرجو با کسب تجربه پیش نرود، مسیر درست نخواهد بود لذا حتماً و بدون شک باید ارتباط بین هنرجو و استاد کار بلد ایجاد شود. ما تمام تلاش مان این بوده که حداکثر ارتباطاتی که با اساتید داریم، خرج کنیم تا هنرمندان خوبی تربیت شوند.

اجرای سراسری ۵ تئاتر خیابانی با موضوع شهید سلیمانی

وی در ادامه برخی از برنامه‌های سال جدید را در شاخه‌های مختلف هنری برشمرد و توضیح داد: در معاونت هنری حوزه هنری همه رشته‌های هنری غیر از سینما را پوشش می‌دهیم و در هر رشته هنری متناسب با کارکردش، برنامه‌هایی را خواهیم داشت؛ در حوزه موسیقی تلاش می‌کنیم موسیقی‌های به روز و متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی تولید شود که برای مثال سال قبل نیز موسیقی‌هایی مرتبط با شهادت سردار سلیمانی تولید و پخش و خیلی شنیده شد.

معاون هنری حوزه هنری افزود: در ابتدای سال جدید نیز تلاش داریم برای پرستاران، پزشکان و کادر درمانی در مقابله با کرونا، قطعه موسیقایی خوبی را تولید کنیم. همچنین مجموعه‌ای از مناجات‌ها را از چندین خواننده مطرح تولید خواهیم کرد. در حوزه تئاتر؛ دو مجموعه پلاتو به پلاتوهای حوزه هنری اضافه شد و طبیعتاً تولید بیشتری خواهیم داشت و از ۳ نمایش انقلاب و دفاع مقدسی نیز حمایت خواهیم کرد که یکی از آنها قطعی و قرارداد آن منعقد شده است و ۲ نمایش دیگر در حال نوشتن نمایشنامه است و بعداً اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین ۵ تئاتر خیابانی نیز برای سردار شهید سلیمانی قطعی شده است که در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

معلمی همچنین بیان کرد: در حوزه تجسمی و عکس نیز ۳ مجموعه گالری در حوزه هنری داریم که هیچ زمانی تعطیل نیست و در مقطع فروردین و اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور «ما کرونا را شکست می‌دهیم» را میزبانی خواهد کرد. در حوزه آفرینش‌های ادبی نیز امیدواریم چاپ رمان و آثار عامه‌پسند را در برنامه‌مان پیگیری کنیم هرچند کارگاه‌های ما در این حوزه بسیار فعال بوده و هست.

وی به برگزاری «هفته هنر انقلاب» به عنوان مهمترین و جدی‌ترین برنامه سال حوزه هنری اشاره کرد و درباره معیارهای انتخاب هنرمندان به عنوان هنرمند انقلابی گفت: مهمترین معیارمان در انتخاب کاندیداهای هنرمندان انقلابی این بود که تولید یا ارائه اثر هنری‌شان متعلق به سال ۹۸ باشد و سابقه افراد را کمتر در نظر می‌گیریم برای مثال در سینما، نرگس آبیار با توجه به اینکه اکران فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» در سال ۹۸ بود، انتخاب شد. دومین نکته در انتخاب هنرمندان انقلابی این است که تولیدات هنرمندان، گستره مخاطب بالایی داشته باشد و مورد استقبال قرار گرفته باشد؛ برای مثال برخی از آثار، خوب بودند اما در اکران نتوانست مورد استقبال واقع شوند لذا در نتیجه نامزدها دیده نشدند.

معاون هنری حوزه هنری به هیأت انتخاب و داوران که متشکل از ۱۰۰ نفر از نخبگان، هنرمندان و مدیران فرهنگی هنری کشور هستند، اشاره کرد و افزود: این یکصد نفر رأی خود را در مورد نامزدها ارائه می‌کنند و در نهایت با رأی آن‌ها، چهره هنر انقلاب سال مشخص می‌شود.

اضافه شدن ۲ برنامه ویژه به «هفته هنر انقلاب اسلامی»

وی با تاکید بر اینکه شیوع کرونا در کشور برخی برنامه‌های «هفته هنر انقلاب» را نیز دستخوش تغییر کرده است، اظهار کرد: فعالیت‌های رسانه‌ای شامل اطلاع رسانی‌های تلویزیونی را در همان «هفته هنر انقلاب» انجام می‌دهیم اما بنا داریم مراسم اختتامیه این رویداد را بعد از عید سعید فطر و روز ۹ خرداد ماه برگزار کنیم.

معلمی در پایان در پاسخ به اینکه آیا در «هفته هنر انقلاب» برنامه ویژه‌ای برای شهادت سردار سلیمانی تعریف شده یا خیر، گفت: در «هفته هنر انقلاب» ۲ برنامه ویژه برای شهید قاسم سلیمانی داریم؛ اول اینکه همه هنرمندانی که با موضوع شهادت ایشان اثری تولید کردند، مورد ارزیابی قرار دادیم و جایزه‌ای ویژه برای یکی از این هنرمندان در نظر گرفتیم. دوم اینکه، از نشان ملی سردار سلیمانی رونمایی می‌کنیم و هر سال در «هفته هنر انقلاب اسلامی» به بهترین اثر در حوزه مقاومت اسلامی اهدا خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال