دوشنبه 23 تیر 1399
هفته هنر انقلاب

پنج دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب چگونه گذشت؟ چهره برتر ششمین دوره کیست؟

هفته هنر انقلاب
    -     کد خبر: 10811
    -     تاريخ انتشار : 1399/1/6|12:11
هفته هنر انقلاب اسلامی با هدف مرور کارنامه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای یک‌ساله در رشته‌های مختلف، فروردین‌ماه هر سال هم‌زمان با سالروز آسمانی شدن سید شهیدان اهل قلم، شهید سید مرتضی آوینی، برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این رویداد که به همت حوزه هنری برقرار است، ضمن معرفی یک هنرمند، فعال فرهنگی و شخصیتی تاثیرگذار در یک هفته به نمایش تازه‌ترین فیلم‌ها، اجرای نمایش‌ها، برگزاری کنسرت‌ها و نمایشگاه‌های نقاشی، طراحی و پوستر، کارتون و کاریکاتور و... می‌پردازد.

هفته هنر انقلاب اسلامی همچنین در دوره‌های مختلف تلاش کرده است تا با به‌کارگیری ظرفیت‌‌های مراکز و دفاتر حوزه هنری در استان‌ها، این رویداد را در بُعد ملی و سراسری تقویت کرده و سهمی برای همه هنرمندانی قائل باشد که متناسب با شعار آن یعنی «هنر متعهد به حقیقت» حرکت می‌کنند و این مهم را نه صرفا در شعار که به عنوان سرفصل برنامه‌ها و اقدامات یک‌ساله خود در فضای فرهنگی و هنری قرار داده‌اند.

جشن هفته هنر انقلاب در دوره‌های نخست برگزاری خود به اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری با مضامین و مفاهیم مرتبط با سیاست‌ها و اهداف این رویداد محدود می‌شد و از سال ۹۳ تاکنون به معرفی چهار شخصیت تاثیرگذار و جریان‌ساز بر اشاعه و ترویج هنر انقلاب در ابعاد ملی و بین‌المللی پرداخته است. این شاخصه‌ها نه صرفا در هنر که به جریان‌سازی، کنشگری در برابر رویدادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و هنری نیز تعریف می‌شود.

همچنین سبقه عملکرد شخصیت‌های منتخب که کارنامه کاری یک‌ساله‌شان توسط شورای عالی سیاست‌گذاری هفته هنر انقلاب رصد و به کارشناسان و متخصصانی منتخب از جمع مدیران و مسئولان، هنرمندان و پیش‌کسوتان فرهنگ و هنر پیشنهاد داده می‌شود، اهمیتی ویژه دارد.

در ادامه این گزارش به مرور ۵ دوره گذشته جشن و هفته هنر انقلاب و بررسی نامزدهای ششمین دوره این رویداد می‌پردازیم:

اولین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب

در اولین سال معرفی چهره سال هنر انقلاب در سال ۹۳، در میان نامزدهای کسب این عنوان، از مرتضی سرهنگی نویسنده و پژوهشگر برجسته که گردآوری و تدوین خاطرات و آثار ادبی دوران دفاع مقدس در دفتر ادبیات و هنر مقاومت و چاپ بیش از ۵۸۰ عنوان کتاب، مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری، کارشناسی و داوری فیلم‌ها و فیلم‌نامه‌های جنگ در برخی جشنواره‌ها و ... را در کارنامه کاری‌اش دارد، تقدیر و شایسته این عنوان شناخته شد.

مسعود نجابتی، فاضل نظری، ابراهیم حاتمی‌کیا و نرگس آبیار نیز به عنوان نامزدهای چهره سال هنر انقلاب در سال ۹۳ مورد تقدیر حوزه هنری قرار گرفتند.

دومین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب

در دومین جشن هفته هنر انقلاب ۶ چهره فرهنگی و هنری برای کسب عنوان چهره سال هنر انقلاب معرفی شدند. مجید مجیدی برای كارگردانی و اكران عمومی فیلم «محمد رسول‌الله(ص)»، عبدالحمید قدیریان نقاش، مجسمه‌ساز و طراح صحنه فیلم‌های محمد رسول‌الله(ص) و مریم مقدس(س) به‌واسطه فعالیت‌های هنری برای ائمه اطهار(ع)، هادی محمدیان كارگردان انیمیشن سینمایی «شاهزاده روم»، جواد افشار برای تولید و نمایش مجموعه تلویزیونی «كیمیا» از پربیننده‌ترین سریال‌های سال ۹۴، پرویز پرستویی به‌واسطه فعالیت‌های خیریه هنری و اجتماعی در حمایت از كودكان مناطق محروم و بهناز ضرابی‌زاده نویسنده كتاب تحسین‌شده «دختر شینا» خاطرات زندگی قدم‌خیر محمدی كنعان همسر سردار شهید ستار ابراهیمی هژیر، در این سال به عنوان نامزدهای نهایی کسب عنوان چهره سال ۹۴ هفته هنر انقلاب معرفی شدند و در نهایت مجید مجیدی این عنوان را به خود اختصاص داد.

سومین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب

در سومین هفته هنر انقلاب که با مرور عملکرد هنرمندان متعهد به انقلاب در سال ۹۵ همراه بود، محمدرضا بایرامی به خاطر رمان «لم‌یزرع»، ابراهیم حاتمی‌کیا به خاطر فیلم «بادیگارد»، حمید حسام به خاطر کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، حسن روح‌الامین به خاطر مجموعه هنرهای تجسمی با موضوع عاشورا، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر «جشنواره کاریکاتور هولوکاست» به خاطر راه‌اندازی دو کمپین اجتماعی، بهناز ضرابی‌زاده به خاطر کتاب «گلستان یازدهم» و محمدحسین مهدویان نویسنده و کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» ۷ نامزد کسب عنوان چهره سال هنر انقلاب بودند که در نهایت سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر «جشنواره کاریکاتور هولوکاست» این عنوان را از آن خود کرد.

چهارمین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب

اما در فروردین‌ماه ۹۷ هم‌زمان با برگزاری چهارمین جشن هفته هنر انقلاب از میان ۵ نامزد که در سال ۹۶ فعالیت‌ها و عملکردی در راستای هنر انقلاب با شعار هنر متعهد به حقیقت داشتند، حمید حسام به خاطر نگارش کتاب «وقتی مهتاب گم شد» که روایتی از خاطرات شهید خوش‌لفظ را دربر می‌گیرد، چهره سال هنر انقلاب شناخته و معرفی شد.

این کتاب بیش از ۲۰ بار تجدید چاپ شده و کتاب‌های «آب هرگز نمی‌میرد» و «خداحافظ سالار» نیز از دیگر فعالیت‌های این نویسنده پیش‌کسوت است.

«محمدرضا دوست‌محمدی» هنرمند نام‌آشنا در عرصه گرافیک، «حسن روح‌الامین» از هنرمندان عرصه تجسمی، هنرمند نقاش و گرافیست برای خلق اثر شهید محسن حججی، «محمدحسین مهدویان» کارگردان «ماجرای نیمروز» با رویکرد و ساختی متفاوت، «مهدی نقویان» مستندساز برای ساخت مستند «ارثیه پدری» نیز دیگر نامزدهای کسب عنوان چهره سال سال هنر انقلاب در دوره اخیر آن بودند.

پنجمین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب

پنجمین جشن هفته هنر انقلاب نیز با پیگیری اهداف و سیاست‌های این رویداد که به عنوان سرفصل فعالیت‌های حوزه هنری شناخته می‌شود و آغازگر جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری این سازمان است، در تاریخ ۱۹ الی ۲۶ فروردین‌ماه ۹۸ در حوزه هنری تهران و سایر استان‌های کشور برگزار شد. در این دوره که ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم «به وقت شام» موفق به کسب عنوان چهره سال هنر انقلاب شد، رضا امیرخانی برنده جایزه یازدهمین دوره جایزه جلال در سال ۹۷ برای نویسندگی رمان «رهش»، هدایت‌الله بهبودی برنده یازدهمین جایزه جلال در سال ۹۷ برای نویسندگی کتاب «الف-لام-خمینی» و مستندسازی از وقایع مهم تاریخ انقلاب، مسعود نجابتی تاثیرگذاری در عرصه هنر تجسمی و مهدی نقویان کارگردانی مستندهای «در برابر طوفان»، «خارج از دید ۲» و «ایران ۲۰»، مستندسازی  به عنوان نامزدهای نهایی این بخش فعالیت‌های درخوری در زمینه هنر متعهد به حقیقت ارائه کردند.

این رویداد در دوره پنجم خود با تغییراتی نسبت به دوره‌های گذشته از جمله گسترش آن به سایر استان‌ها به واسطه معرفی هنرمندان برتر استانی در زمینه هنر انقلاب، افزایش تعداد برنامه‌ها از جمله نشست‌های تخصصی، استفاده از ظرفیت سایر نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی به منظور گسترش مخاطبان و بهره‌گیری عموم مردم از برنامه‌های هفته هنر انقلاب در تهران و شهرستان‌ها توسط حوزه هنری برگزار شد.

ششمین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب

برپایی آیین معرفی چهره برتر هنر انقلاب در سال ۹۸ که می‌بایست در ششمین جشن هفته هنر انقلاب فروردین ماه ۹۹ برپا شود، به منظور همراهی با جریان عمومی جامعه، حفظ سلامت مخاطبان و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به خردادماه سال جاری موکول شده است. اما هفته هنر انقلاب اسلامی که هر سال همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی از ۱۹ فروردین‌ماه آغاز می‌شود، در این هفته از طریق پخش ویژه برنامه‌های تلویزیونی و فضای مجازی با گرامیداشت اقدامات صورت گرفته در زمینه هنر انقلاب با مخاطبان خود در ارتباط خواهد بود.

ششمین جشن هفته هنر انقلاب برای معرفی چهره برتر خود در سال ۹۸ باید از میان ۱۵ نامزد یکی را انتخاب کند. اسامی و معیارهای این نامزدها عبارتند از:

*نرگس آبیار به دلیل اکران موفق فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» مبتنی بر جنایت‌های عبدالمالک ریگی و برگزیده شدن به عنوان چهره سال زن مسلمان در پاکستان.

*سعید اسماعیلی به دلیل اجرای نمایش پرمخاطب و مورد استقبال «نگین شکسته» در شهر مشهد و نمایش‌های «سفینه نجات» در مسیر نجف به کربلا و «فصل شیدایی».

*جواد افشار به دلیل کارگردانی سریال پرمخاطب «گاندو» و واکنش هنری به‌هنگام به اتفاقات سیاسی روز با دامنه تاثیرگذاری وسیع.

*وحید چاووش به دلیل تولید «خبرنگار جنگ»؛ مستند منتخب جایزه شهید آوینی با موضوع خبرنگاری در عراق و حشدالشعبی که از تلویزیون نیز به پخش رسیده است.

*امیر داسارگر به دلیل کارگردانی فیلم «منطقه پرواز ممنوع» که روایتگر تلاش‌های سه نوجوان برای ساخت پهباد و مواجهه‌شان با یک یوزپلنگ در حوالی محل سکونتشان است.

*سید محمود رضوی به دلیل تهیه‌کنندگی مجموعه فیلم‌های مرتبط با وقایع تاریخی دفاع مقدس و دهه ۶۰ همچون «رد خون ۲» و «ماجرای نیمروز».

*حسن روح‌الامین به دلیل خلق آثار نقاشی در واکنش به اتفاقات روز اعم از شهادت حاج قاسم سلیمانی و لشکر فاطمیون، خلق تابلوی شهدای مرزبان و برپایی نمایشگاه با مضامین دینی و تاریخی در پاریس، بروکسل و برلین.

*وجیهه سامانی به دلیل تالیف کتاب «آن مرد با باران می‌آید» و تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب.

*مرتضی شعبانی مدیریت مرکز مستند حقیقت و تهیه‌کنندگی «گلوله باران»؛ بهترین مستند جشنواره سینما حقیقت به نام با موضوع «مدافعان حرم».

*محمدصابر شیخ‌رضایی به دلیل طراحی و اجرای دیوارنگاره‌های ضداستکباری و طراحی گورستان نمادین سربازان آمریکایی در لانه جاسوسی، طراحی و نشر اولین پوستر و طرح‌های مرتبط با شهادت حاج قاسم سلیمانی و واکنش به رویدادهای اجتماعی.

*غلامرضا صنعتگر به دلیل خوانندگی قطعه پرمخاطب «قاسم هنوز زنده است» برای شهادت حاج قاسم سلیمانی و «آهای ایران» با مضمون میهن دوستی.

*بهناز ضرابی‌زاده به دلیل نگارش کتاب «ساجی» و روایت خاطرات نسرین باقرزاده همسر سردار شهید بهمن باقری از چهره‌های مقاومت و فعال در جنگ تحمیلی و دریافت نشان طلایی جایزه ادبی اوراسیا بابت انتشار آن.

*محسن عنایتی اکران موفق فیلم پویانمایی «بنیامین» و انتقال ارزش‌های دینی و ظلم‌ستیزانه برای کودکان و نوجوانان.

*محسن کاظمی به دلیل تالیف کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» و کسب عنوان اثر برگزیده جایزه ادبی جلال آل احمد و کتاب سال ۹۸ جمهوری اسلامی ایران و برگزیده کتاب دانشجویی و به چالش کشاندن ضد انقلاب خارج از کشور.

*زهرا کاردانی از طلاب جامعه الزهرا به دلیل نگارش کتاب «زن آقا» درباره خاطرات سفر تبلیغی در ماه مبارک رمضان و رسیدن شمارگان چاپ این اثر به نوبت چهاردهم.

هفته هنر انقلاب اسلامی هر سال همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی از ۱۹ فروردین‌ماه از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی با برپایی برنامه‌های متنوع جشن گرفته می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال