پنج شنبه 12 تیر 1399
در صورت موافقت وزارت بهداشت؛

نمایش‌های هفته هنر انقلاب با عنوان «من قاسم سلیمانی‌ام» اجرا می‌شوند

کوروش زارعی
    -     کد خبر: 10781
    -     تاريخ انتشار : 1398/12/24|10:50
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از اجرای پنج نمایش در سراسر کشور همزمان با هفته هنر انقلاب با عنوان کلی «من قاسم سلیمانی‌ام» در صورت موافقت وزارت بهداشت با توجه به شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری درباره برنامه‌های این مرکز در هفته هنر انقلاب سال آینده گفت: با توجه به این که اجراهای نمایشی حوزه هنری یه دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است، اما این موضوع ما را از ادامه فعالیت‌های خود باز نداشته است. به این ترتیب این روزها مشغول برنامه‌ریزی برای کارهای هفته هنر انقلاب هستیم. البته این برنامه‌ریزی‌ها با توجه به دستورات سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهدشت است که آیا با این وضعیت شیوع بیماری کرونا امکان برپایی هفته هنر انقلاب را چگونه ارزیابی می‌کند.

زارعی افزود: تاریخ هفته هنر انقلاب 20 تا 27 فروردین‌ماه است، ما پنج نمایشنامه تئاتر خیابانی با موضوع حاج قاسم سلیمانی بر اساس قصه‌های مستند و داستان شخصیت‌های واقعی به نویسندگی مرتضی شاه‌کرم آماده کردیم که انشاءالله این آثار قرار است به زودی چاپ شوند و اگر هفته هنر انقلاب برگزار شود در این هفته رونمایی خواهد شد.

زارعی ادامه داد: به غیر از این هم ما این پنج نمایشنامه را به 32 استان فرستادیم تا تولید شوند و در هفته هنر انقلاب تحت عنوان «من قاسم سلیمانی‌ام» اجرا شود. الان پنج نمایشنامه یکی به همین عنوان «من قاسم سلیمانی‌ام»، دومی «مهندس مین»، سوم «کاخ ریاست جمهوری»، چهارم «مفقود» و پنجم «مفقود ۲» هستند. عنوان کتاب «من قاسم سلیمانی‌ام» بر اساس یکی از نمایشنامه‌ها و سایر نمایشنامه‌هایی است که معرفی کردم.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: الان خیلی گروه‌ها در سراسر کشور در حال آماده‌سازی کار هستند تا اگر مجوز اجراها در هفته هنر انقلاب به لحاظ بهداشت و درمان بدهند همزمان در سراسر ایران در این تاریخ گفته شده هر استان پنج گروه بالغ بر 200 تا 250 گروه نمایشی نه فقط در مراکز استان بلکه شهرستان‌های هر استان هم اجرا خواهند داشت.

زارعی افزود: کتاب شناخت‌نامه استاد سعید کشن‌فلاح تحت عنوان «نقش سعید» که بالغ بر 1700 صفحه است و یک شناخت‌نامه از این هنرمند برجسته تئاتر ایران در طول سال‌های اخیر است، آن را هم برنامه داریم در هفته هنر انقلاب طی یک  مراسم خوب در جمع هنرمندان، دانشجویان او و اساتید دانشگاه و مدیران فرهنگی هنری در حوزه هنری خواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: تدارک دو نمایش کمدی برای همان ایام دیده‌ایم که مقارن با ایام شعبانیه هم هست و به حال و هوای این ماه نزدیک است اینها همه منوط به این امر هست که اجازه اجرا را وزارت بهداشت به سالن‌ها و گروه‌ها بدهد اگر در آن ایام این اتفاق هم نیفتد ما برنامه‌هایمان را داریم و دیرتر آنها را اجرا می‌کنیم مهم این است که از الان ما در حال تدارک برنامه‌های فروردین 99 هستیم.

حوزه هنری مدیران و هنرمندان انقلابی تربیت و صادر می‌کند

زارعی در ادامه با تاکید بر اهمیت هفته هنر انقلاب گفت: حوزه هنری انقلاب افتخار این را دارد که هنرمندان و جوانان و مدیران خوب انقلابی را تربیت می‌کند که این مدیران منشأ خیر و برکات برای فرهنگ و هنر و دستگاه‌های مرتبط شده است. اخیرا دو تن از بچه‌های ما که دست پرورده‌های حوزه هنری هستند یعنی توحید معصومی و امیرحسین شفیعی در بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مشغول شده‌اند و با حضور حمید نیلی فعال هستند.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری افزود: در حال حاضر امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه سرو شده و توحید معصومی هم مشاور ارشد انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس شده است، اینها از برکات هفته هنر انقلاب و حوزه هنری است که علاوه بر اینکه برای حوزه هنری و انقلاب اسلامی فرهنگ‌سازی می‌کند، ما هم در حوزه مدیر و هنرمند هم صادر می‌کنیم. به عنوان مثال الان فاضل نظری و تیمش نیز در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان فعال و موفق هستند.

زارعی افزود: بنیاد فرهنگی روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از تلاش‌های دوستان حوزه هنری و شاگردانش بهره می‌برد و اینها همه از برکات هفته هنر انقلاب و حوزه هنری است، امیدوارم امیرحسین شفیعی و توحید معصومی و حمید نیلی در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد روایت فتح کمک کنند تا اتفاقات بهتری بیفتد.

حوزه هنری ایده‌پرداز رویدادهای فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی است

وی در ادامه گفت: خیلی از ایده‌هایی که در هفته هنر انقلاب مطرح می‌شود به ارگان‌ها و دستگاه‌های فرهنگی هنری منتقل می‌شود، الان همین ایده هنرمند برگزیده سال به شکل دیگر در بنیاد روایت و انجمن تئاتر انقلاب ودفاع مقدس تحت عنوان جایزه بزرگ سرو در حال برگزاری است. این ایده‌پردازی‌ها به دستگاه‌های مختلف منتقل می‌شود و جایزه بزرگ سرو هم جزء این برنامه‌ها است. من افتخار می‌کنم به عنوان سرباز کوچک در حوزه هنری به خانواده تشکیلات خودمان که ایده‌های مختلف دارد و آنها را به بخش‌های مختلف منتقل می‌کند تا رشد و توسعه یابند خدمت می‌کنم.

زارعی با اشاره به سخنان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: حضرت امام(ره) زمانی که انقلاب به پیروزی رسید، یک جمله مهم را همیشه می‌گفتند و آن هم این بود که باید انقلابمان را به جهان صادر کنیم و به دلیل اینکه امام(ره) خودش در درجه اول یک شخصیت فرهنگی بود تا یک چهره سیاسی، بنابراین با دستاوردهای فرهنگی خود انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند، با توجه به این موضوع، چون امام خمینی(ره) نتیجه قدرت فرهنگ و هنر را در پیروزی انقلاب اسلامی ایران دیده بود، بارها گفتند که این انقلاب، توان آن را دارد که به کشورهای جهان صادر شود.

وی افزود: من اعتقاد دارم که فرهنگ و هنر از ابزارهای مهمی هستند که می‌توانند انقلاب اسلامی ایران را صادر کنند و شاهد هستیم که در طول سال‌های پس از انقلاب اتفاق‌های مهمی در هنر این مرز و بوم رقم خورد که سر منشأ آن انقلاب و همت انقلابی است که پشت آثار هنری انقلاب بعد از پیروزی بهمن سال 57 شد.

این هنرمند تئاتر، تلویزیون و سینمای کشور ادامه داد: همین سینمای ما سال‌هاست که در دنیا معرفی شده است و مدتی پس از آن تئاتر و ادبیات ما به دنیا معرفی شد. ما توانستیم بگوییم که تئاتر، ادبیات، شعر و هنرهای تجسمی قوی و غنی‌ای داریم. نگاهی جدید و متفاوت پس از انقلاب اسلامی در شعر، رمان و ادبیات ما در ایران شکل گرفت. بنابراین هنر انقلاب هنری است که باید قابلیت صدور داشته باشد. هنر انقلاب باید به گونه‌ای باشد که قابلیت صدور و توان تأثیرگذاری در دنیا را داشته باشد و ریشه فرهنگی اسلامی ایرانی خودش را به نمایش بگذارد. آن زمان می‌توانیم بگوییم هنر انقلاب نقش خودش را ایفا کنده است.

زارعی در مورد برنامه اجراهای تئاتر سال آینده در حوزه هنری گفت: فراخوانی را تحت عنوان فراخوان مهر و ماه معین کردیم که گروه‌های جوان، حرفه‌ای و دانشجویی می‌توانند طرح‌های خود را برای اجرا در این دو تماشاخانه و پلاتو اجرای سعید کشن‌فلاح ارسال کنند. ما پس از خواندن طرح‌ها و اجراها، جدول اجرای کارها را مشخص کنیم این فراخوان هم 10 روزی است که منتشر شده و گروه‌ها در حال ارسال طرح هستند و خوب است. لازم به ذکر است که اگر کسی طرحی دارد در این ایام برای ما بفرستد که ما بتوانیم جدول اجراهای شش ماه اول را برنامه‌ریزی کنیم.

تماشاخانه‌های حوزه هنری ضد عفونی شده است

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مورد ضدعفونی کردن تالارها و سالن‌های نمایشی مجموعه حوزه هنری با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: ما نه تنها تماشاخانه‌ها بلکه در تمامی درب‌های ورودی دستگاه ضدعفونی قرار دادیم تا هر فردی از هر چهار درب حوزه هنری وارد می‌شود بتواند دست‌هایش را ضدعفونی کند، بنابراین در تمام اداره کل‌ها و دفاتر مواد ضدعفونی قرار دادند. همچنین در همه اتاق‌ها و راهروها هم همینطور دستگاه و مواد ضد عفونی به اندازه کافی وجود دارد که علاوه بر کارمندان، ارباب رجوع هم استفاده کند.

زارعی در خصوص خسارت‌های وارد شده به گروه‌های نمایشی که اجراهایشان به دلیل شیوع بیماری کرونا لغو شده است گفت: قطعا جناب آقای رئیس جمهور و دولت می‌بایست تدبیری برای این ماجرا بیاندیشند. چرا که همیشه اینطور بوده که ضربه خورده و متضرر شده‌ترین اقشار در جامعه ما اصحاب فرهنگ و هنر هستند همیشه اینها متضرر هستند و به حقشان نمی‌رسند. امیدوارم که جناب آقای رئیس جمهور و همکارانشان در دولت تدبیری بیاندیشند و دستوری ابلاغ کنند به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا کلیه هنرمندان در عرصه سینما، تئاتر و تجسمی و سایر هنرمندانی که در این مدت متضرر شدند و تماشاخانه‌دارها یک یارانه و شرایطی در نظر بگیرند که جلوی ضرر افراد و سالن‌ها گرفته شود.

زارعی در پایان گفت: امیدوارم که همه مردم ایران سال 98 را به خوبی و با سلامتی پشت سر بگذارند و این ویروس منحوس نیز به زودی سایه‌اش را از کشور ما و از سر دنیا کم کند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال