یکشنبه 4 آیان 1399

احمدی‌فر: زبان پارسی و داستان‌نویسی قوی‌ترین رسانه است

مهدی احمدی‌فر
    -     کد خبر: 10728
    -     تاريخ انتشار : 1398/12/5|15:04
سرویس : استانها
رئیس حوزه هنری استان اصفهان در مراسم رونمایی از کتاب «سپهر برشده» گفت: زبان پارسی و داستان‌نویسی یکی از قوی‌ترین رسانه‌هایی است که در اختیار ما قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مجموعه داستان «سپهر بر شده» روز شنبه 3 اسفندماه در سالن سوره حوزه هنری اصفهان با حضور مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان در میان جمعی از نویسندگان و اساتید مرکز آموزش حوزه هنری اصفهان رونمایی شد.

با توجه به اصلی‌ترین اهداف حوزه هنری که تربیت نیروی هنرمند متعهد و همچنین تولید آثار فاخر هنری است، این نهاد مجموعه داستان «سپهر برشده» را که حاصل ماه‌ها تلاش نویسندگان نوجوانی است که در واحد آموزش حوزه هنری کلاس‌های نویسندگی را زیر نظر مرضیه کهرانی گذرانده اند به چاپ رساند.

در این مراسم گزیده‌ای از 5 داستان از کتاب «سپهر بر شده» خوانده شد و هنرجویان و مربیان موسیقی مرکز آموزش حوزه هنری قطعات موسیقی تولید شده برای این داستان‌ها را به صورت زنده اجرا کردند.

گفتنی است، کتاب «سپهر برشده» شامل 13 داستان است که در قطع رقعی به چاپ رسیده است و داستان‌های «کفترهای آقا پرویز» علیرضا احمدی، «می‌بینی، می‌شنوی» کیمیا جمشیدی، «فیروزه» فاطمه خوشکام، «نود و هفت ثانیه» محبوب زمانی، «رویای وونگ» شکیبا فهیم، «بازی سپهر» یاسمین محبوبی، «مخمل قرمز» سپیده محمودیه، «خانه ی دوست» فریناز مردی‌ها، «زنجیر» و «آلک» کیمیا میرزایی، « وارونه» گلناز وثوق‌مهر، «شطرنج مرگ» و «سی متر، بیست نفر» زهرا هادی‌زاده را شامل می‌شود.

زبان پارسی و داستان‌نویسی قوی‌ترین رسانه است

مهدی احمدی‌فر رئیس حوزه هنری استان اصفهان در مراسم رونمایی از کتاب «سپهر برشده» گفت: زبان پارسی و داستان‌نویسی یکی از قوی‌ترین رسانه‌هایی است که در اختیار ما قرار دارد.

وی با اشاره به زندگی نویسنده و حکیم ایرانی مولانا که با توجه به زندگی در سرزمین‌های ترک زبان پس از پنجاه سال، مثنوی معنوی را به زبان فارسی سروده است گفت: این بزرگترین درس تاریخ ادبیات کهن ما برای همه است که زبان فارسی چه جایگاه رفیعی دارد که فردی چون مولانا اقدام به چنین حرکت بزرگ فرهنگی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با آن همه همت و فداکاری نویسندگان فارسی زبان در گذشته باید دانست که چه رسالت عظیمی در حفظ زبان پارسی برای آیندگان برعهده داریم.

رئیس حوزه هنری استان اصفهان تصریح کرد: داستان‌نویسی و قصه‌گویی یکی از عمیق‌ترین و سریع الاثرترین رسانه‌هایی است که ما در طول تاریخ در اختیار داشته‌ایم.

وی با اشاره به سختی و مرارتی که فرودسی برای شاهنامه فردوسی در سی سال پشت سر گذاشت گفت: شاهنامه نیز بر اساس قصه شکل گرفته است و ما میراث‌دار این ادبیات ارزشمند هستیم و در زمینه حفظ زبان پارسی تاکنون لطف بزرگی به ما شده و به‌خصوص امروزه با توجه به هجمه‌های زیادی که برای نابودی این زبان شکل گرفته مسئولیت بزرگی نیز بر عهده ما قرار دارد.

احمدی‌فر افزود: اصلی‌ترین مولفه ماهیت هر کشور زبان آن کشور محسوب می‌شود و اگر زبان یک کشور را از آن بگیرید هویتش را گرفته اید، متاسفانه اکنون زبان فارسی که زمانی در سراسر عالم گسترده بود اکنون تنها در سه کشور ایران، افغانستان و گرجستان صحبت می‌شود و این در حالی است که در سیصد سال گذشته کتاب‌هایی به زبان فارسی در کشور چین چاپ می‌شد.

در این مراسم همچنین از نویسندگان نوجوان و جوان مجموعه داستان «سپهر برشده» قدردانی و تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال