پنج شنبه 21 فروردین 1399

مرشد سعیدی چهره در نقاب خاک کشید

مرشد سعیدی
    -     کد خبر: 10704
    -     تاريخ انتشار : 1398/12/2|14:45
مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در پی درگذشت مرشد سید مصطفی سعیدی از استادان و هنرمندان عرصه نقالی، شاهنامه‌خوانی و مناقب‌خوانی نوشت: گنجینه‌ای از معرفت، داستان‌های شفاهی‌ام از حماسی و عاشقانه و سراسر حکمت را از دست دادیم و نمی‌دانم با این فقدان چه کنم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، مرشد محسن میرزاعلی مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری طی پیامی درگذشت این هنرمند را تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون

«و هر از گاه در گذر زمان در گذر بی صدای ثانیه‌های دنیای فانی، جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می‌دهد که در سکونی، آغازی بی‌پایان را می‌سراید»

درگذشت استاد ‌مرشد سید مصطفی سعیدی را به خانواده آن استاد بی‌همتا به مریدان راهش و جامعه هنری و ادبی تسلیت عرض نموده برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت، برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.

باخبر شدم استاد و پیشکسوت نقالی و شاهنامه‌خوانی کشور استاد مرشد سیدمصطفی سعیدی آسمانی شدند. اندوه فراوان قلب و وجودم را پر کرد. همسفر مرگ شدن برای همه ما یکسان است اما زمانش متفاوت، ولی اندوه و بی‌قراری من از این رو است که گنجینه‌ای از معرفت، داستان‌های شفاهی‌ام از حماسی و عاشقانه و سراسر حکمت را از دست دادیم و نمی‌دانم با این فقدان چه کنم. ایشان در این نزدیک به ۸۰ سال عمر با برکتشان خدمات ارزنده‌ای به فرهنگ و هنر این کشور پهناور ارائه کردند. در زمینه روایت‌گری نقالی و خصوصا شاهنامه و داستان‌‌های علوی و با ارزش‌ترین آنها نوشتن دو جلد طومار شاهنامه تربیت شاگردانی در این عرصه و زنده نگاه داشتن این هنر اصیل ایرانی بی‌شک از بهترین‌های دوران ما به حساب می‌آمدند.

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ ثبت است بر جریده عالم دوام ما»

مراسم تشیع و تدفین این استاد نقالی شنبه سوم اسفندماه، ساعت ۱۴:۳۰ در قطعه هنرمندان آرامستان دارالسلام بروجرد برپا می‌شود.

گفتنی است، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و جمعی از مسئولان و هنرمندان تئاتر، در پی بستری شدن مرشد سعیدی در بیمارستان دی تهران در مرداد‌‌ ماه سال جاری از مرشد سیدمصطفی سعیدی، پیش‌کسوت نقالی و پرده‌خوانی عیادت کردند.

یادآور می‌شود، مرشد سعیدی از جمله پیش‌کسوتان هنر نقالی و پرده‌خوانی است که در جریان برگزاری جشنواره پرده‌خوانان و نقالان علوی به اجرای آثار فاخر در قالب این هنر پرداخته و در دومین دوره این جشنواره نیز به پاس سال‌ها تلاش و مجاهدت وی در پاسداشت و اعتلای هنر نقالی و پرده‌خوانی به ویژه در زمینه قصص و روایات قرآنی و دینی از او تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، سید مصطفی در 3 سالگی مادرش را از دست داد و پس از آن، پدرش از زادگاهش هجرت کرد و به بروجرد رفت. پدر سید مصطفی در 9 سالگی او را به دست استادی به نام «سید مهدی صفوی پور» سپرد. او در سن 11 سالگی چنان در روضه‌خوانی و وعظ پیش رفت که عملاً بالای منبر قرار گرفت و به سخنرانی، روضه‌خوانی و موعظه پرداخت.

مرشد سعیدی در 13 سالگی به قهوه‌خانه رفت و با «مرشد کرم اصفهانی» آشنا و مأنوس شد. «مرشد کرم» چنان زیبا نقل می‌گفت که او را شیفته حرکات موزون و کلام آهنگین خود نمود. وی از آن پس قدم در میدان شاهنامه گذارد و مدت سه سال با این بزرگوار دوره نقالی و منقبت‌خوانی را طی کرد.

سید مصطفی در 14 سالگی به «نقال حنجره ارغوانی» ملقب شد. سید مصطفی در پانزده سالگی از بروجرد به ملایر رفت و چنان غوغایی برپا کرد که هنوز هم مردم ملایر از آن دوره یاد می‌کنند. در 16 سالگی نوشتن طومار شاهنامه را آغاز، اما چون امیدی به چاپ آن نداشت، نیمه کاره رها نمود.

او در 17 سالگی به زادگاهش اراک رفت در آنجا استقبالی فراوان از او شد و دوباره نقالی را آغاز نمود. سال 41 به خرم آباد رفت و مدت نه سال در این شهر نقالی کرد. سید مصطفی پس از آن به دورود رفت و به مدت 2 سال در این شهر هم نقل می‌گفت و هم منبر می‌رفت. سپس به بروجرد بازگشت و از آنجا به روستای یکه دانگه -که پیشتر در آنجا منبر می‌رفت- کوچ کرد و تا به امروز در آنجا ساکن است. پس از دیداری مرشد که با دکتر جابر عناصری داشت، به سفارش ایشان نوشتن طومار شاهنامه را از نو آغاز کرد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال