پنج شنبه 14 فروردین 1399
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها»:

نگارگری بعد از انقلاب در فرم و مضمون متحول شده است

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
    -     کد خبر: 10702
    -     تاريخ انتشار : 1398/12/1|13:13
سید عباس صالحی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «آسمان نگاره‌ها» گفت: هنرمندان نگارگر طی ۴۰ سال از گذشت انقلاب از نظر کمی و کیفی رشد چشمگیری داشته‌اند و امروز شاهد تحول معنادار در فرم و مضمون نگارگری هستیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح پنجشنبه اول اسفندماه با حضور در حوزه هنری از نمایشگاه نگارگری «آسمان نگاره‌ها» بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید با اشاره به نگارگری به عنوان یکی از مهم‌ترین هنرهای کهن که دارای دیرینه گسترده در ایران زمین است گفت: این هنر با ویژگی‌های متعددی شناخته می‌شود. از طرفی هنری قدسی‌ست که ریشه در آسمان‌ها دارد و خط اتصال آثار نگارگر با ملکوت است و از لحاظ فرم، همانطور که کانون توجه در تابلو مهم است، حاشیه‌های آن برای نگارگر مهم است و این از ویژگی‌های بارز این هنر است و نگارگر تلاش می‌کند با فعالیتی پیوسته و متراکم کل تصویر را به یک اثر هنری بی‌بدیل تبدیل کند که هیچ بخشی از بخش دیگر کم اهمیت‌تر نباشد.

وی با بیان اینکه نگارگری به عنوان هنری اصیل برجسته و دارای سابقه در ادوار مختلف هنر ایرانی پایدار و پا برجا مانده است تصریح کرد: در این هنر هنرهای دیگر هم همراه و پیوسته هستند و نگارگری پیوسته منتقل کننده خوشنویسی، ادبیات و مضامین دینی و عرفانی است و این نسبت مفهمومی و فرمی از شاخصه‌های مهم این هنر اصلی است.

وی اضافه کرد: وقتی ما با نگارگری ایرانی برخورد می‌کنیم صرفا با یک شاخه هنر ارتباط نداریم بلکه با مجموعه‌ای از هنرها مواجه می‌شویم.

صالحی با اشاره به فعالیت مضاعف هنرمندان نگارگر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: نگارگری ما بعد از گذشت 40 سال از انقلاب به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کرده است. این هنر توانسته بین مفاهیم قدسی و مفاهیم زمینی و رویدادهای روز ارتباط برقرار کند و امروز شاهد این تجربه‌ها در آثار نگارگران هستیم. در آثار نگارگری امروز ما شاهد مسائل روز همچون داعش، دفاع مقدس، فلسطین، استکبارستیزی، مجاهدت و ... هستیم و این امر بدون فاصله گرفتن از نگاه اسطوره‌ای و قدسی اتفاق افتاده است که به نوبه خود کار نو و تازه‌ای است.

وی تاکید کرد: لازم است این نوع نگاه به نگارگری در طول زمان به یک سنت هنری تبدیل شود.

صالحی همچنین با برشمردن شاخصه‌های مهم نگارگری بعد از انقلاب این هنر را هنری پویا و در حال رشد خواند و گفت: نگارگری امروز استعدادهای متنوع و قابل توجهی از لحاظ جنسیت(خانم‌های هنرمند) و جغرافی دارد که حضور این استعدادهای متراکم طبیعتا امید به آینده را برای این هنر به همراه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: نگارگری امروز هنر انقلاب اسلامی همچنین در حال تجربه پاره‌ای از ترکیب‌سازی‌های فرمی است که می‌تواند موجب ارتباط بینارشته‌ای مانند ارتباط نگارگری و کارتون باشد. نگارگری می‌تواند انرژی و فرم‌های تازه‌ای را در هنرهای دیگر به‌وجود بیاورد.

وی بابیان اینکه نگارگری با تحول در فرم می‌تواند مضامین متنوع‌تری را به تصویر بکشد تصریح کرد: ما در نگارگری امروز در حال خلق تجربه‌های جدیدی هستیم و این تجربه‌ها می‌تواند زمینه ارائه این هنر را در داخل و خارج از کشور بیشتر فراهم کند و با یک برنامه‌ریزی مدون می‌توان به بازتاب این هنر که سابق بر این هم در دنیا شناخته شده بود، کمک کرد.

گفتنی‌ است، نمایشگاه نگارگری «آسمان‌نگاره‌ها» با مضامین انقلابی، یکشنبه ۴ اسفندماه در گالری خانه حوزه هنری به کار خود پایان می‌دهد.

نمایشگاه «آسمان‌نگاره‌ها» شامل 90 اثر فاخر از 27 هنرمند نگارگر ایرانی از جمله اساتید: محمدباقر آقامیری، خشایار قاضی‌زاده، محمدعلی رجبی(دوانی)، پرویز حاصلی، امیرحسین آقامیری، مینا صدری، حسین عصمتی، رضا بدرالسماء، محمدرضا تائب و ... است که در گالری‌های عالی و خانه حوزه هنری از 15 بهمن‌ماه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال