دوشنبه 23 تیر 1399

نشست «تاثیر و نقش ادبیات کهن با محوریت شاهنامه برای کودکان» برگزار می‌شود

حوزه هنری کودک و نوجوان
    -     کد خبر: 10698
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/30|13:22
حوزه هنری کودک و نوجوان، سلسله نشست‌های پژوهشی و نقالی با موضوع «تاثیر و نقش ادبیات کهن با محوریت شاهنامه برای کودکان» را برگزار می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، نیما بیگلریان کارشناس نمایش حوزه هنری کودک و نوجوان با بیان این مطلب گفت: در اولین نشست، میزبان حسن دولت‌آبادی نویسنده و کارگردان نمایش‌های کودکان و نوجوانان، محمدحسین ناصربخت محقق و مدرس دانشگاه و همچنین فهیمه باروتچی بانوی نقال خواهیم بود.

وی افزود: ما از طریق نمایش می‌توانیم به دنیای کودکان نزدیک‌تر شویم و با این شیوه ادبیات غنی کهن را وارد دنیای کودکانه کنیم.

کارشناس نمایش حوزه هنری کودک و نوجوان ادامه داد: ادبیات کهن در کتاب‌های درسی کودکان و نوجوانان گنجانده شده، اما اگر بتوانیم این متون را به رفتاری نمایشی تبدیل کنیم، امکان بهره‌برداری حداکثری از دانش اندیشمندان و بزرگانمان را فراهم کرده‌ایم.

بیگلریان با اشاره به اینکه اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی آشنایی با ادبیات کهن و نقالی روز جمعه دوم اسفندماه در مجموعه ای تخصصی ویژه کودکان در جماران برگزار می‌شود، گفت: در این نشست‌ها تلاش شده است پژوهش و نمایش را با هم تلفیق کنیم تا کودکان هم بهره ببرند و هم لذت.

وی توضیح داد: دکتر ناصربخت عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، بخش‌هایی از شاهنامه را تحلیل می‌کند و همان بخش‌ها با نقالی و زبان کودکانه اجرا خواهد شد.

کارشناس نمایش حوزه هنری کودک و نوجوان در خاتمه گفت: متاسفانه بین کودکان این نسل و ادبیات غنی و کهن فارسی، شاهد بروز فاصله هستیم و همین امر وظیفه ای برای ما ایجاب می‌کند که برای نزدیک‌تر کردن این دو به هم، اقدامات موثر و البته متناسب با شرایط دنیای مدرن و استفاده از ظرفیت بازی و نمایش انجام دهیم.

انتهای پیام/

 

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال