پنج شنبه 21 فروردین 1399
یادمان «سردار ایران» و «۱۷۶ کبوتر مهاجر» برگزیدگان خود را شناخت

مومنی‌شریف: شهادت سردار سلیمانی منجر به رستاخیز عظیمی در دل‌ها شد

محسن مومنی
    -     کد خبر: 10696
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/30|07:57
رئیس حوزه هنری در اختتامیه یادمان «سردار ایران» و «۱۷۶ کبوتر مهاجر» شهادت حاج قاسم سلیمانی را رستاخیز عظیم دل‌ها خواند و تصریح کرد: این شهادت، صاحبان فطرت پاک را به خود متوجه کرد و وضعیت مردم و کشور را در حوزه معنوی و احساسی نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم اختتامیه فراخوان یادمان «سردار ایران» و «176 کبوتر مهاجر» با هدف گرامیداشت خون شهید قاسم سلیمانی و 176 شهید حادثه هواپیمای اوکراین و ایجاد یک نگاه نو و جهان‌بینی جدید در بین اهالی شعر و فرهنگ و هنر به همت دانشگاه سوره و با مشارکت حوزه هنری، سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

محسن‌ مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری ضمن خوشامدگویی به حاضران در جلسه گفت: هنر زمانی ارزشمند است که با انسان‌ها همدردی کند و خودش را متعهد به حقیقت بداند.

وی با تاکید بر این موضوع که شهادت قاسم سلیمانی منجر به رستاخیز عظیمی در دل‌ها شده است ادامه داد: این شهادت، صاحبان فطرت پاک را به خود متوجه کرد و وضعیت مردم و کشور را در حوزه معنوی و احساسی نشان داد که خود سرمایه عظیمی برای تاریخ کشور به حساب می‌آید.

مومنی‌شریف با اشاره به ادبیات کهن و ذکر این نکته که پهلوانان و جوانمردان، عصاره فضائل ملت‌ها هستند گفت: قاسم سلیمانی به خوبی نشان داد که چنین است و نگهبان مرزهای کشور خود و فراتر از آن بود.

مهران هوشیار معاونت فرهنگی دانشگاه سوره نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: یادمان «سردار سلیمانی» را با هدف پاسداشت مجاهدت‌های او و «176 کبوتر مهاجر» را با هدف حفظ یاد این شهیدان برگزار کردیم.

وی در ادامه گفت: این یادمان در بخش تجسمی(طراحی پوستر، نشان و عکس) پذیرای 215 اثر که شامل 147 اثر در بخش عکاسی، 68 اثر در حوزه گرافیک و 260 اثر ادبی در بخش شعر «پرواز تا خورشید» از سراسر کشور بود که از این تعداد، 61 اثر تجسمی، 30 قطعه عکس، 8 نشان و 23 پوستر انتخاب شدند و قرار است قطعات ادبی در نسخه‌ای به همت شهرداری منطقه 10 تهران به چاپ برسد.

سردار سلیمانی انسانی تمدن‌ساز بود

«محمدحسین ساعی» رئیس دانشگاه سوره در سخنانی شهادت قاسم سلیمانی را دلیل محکمی بر قدرت تمدن ایرانی-اسلامی دانست و تصریح کرد: چیزی که تمدن‌ها می‌سازند و بر اساس آن قضاوت می‌شوند، آدم‌هایی است که تربیت کرده‌اند.

ساعی هدف این فراخوان را گرامیداشت نقطه عطفی دانست که در تاریخ پدید آمده است و گفت: اگر محور «وحدت» در جامعه وجود داشته باشد، تکثر و آزادی منجر به همدلی و سود جمعی می‌شود، در غیر این صورت جامعه دچار زیان خواهد شد.

«اسماعیل امینی» عضو شورای شعر و شورای عالی موسیقی صدا و سیما در این برنامه با تاکید بر این نکته که شهادت سردار سلیمانی سبب تغییر جهت و نگاه جامعه، انسان‌ها و رسانه‌ها شد، گفت: در شرایطی که شکل‌دهی فضای فرهنگی از اختیار اهل فرهنگ خارج شده و در اختیار مناسبات قدرت قرار گرفته است، اگر مراقب جهت و الگوهای جامعه نباشیم، هنرمندان در مناسبات قدرت حل خواهند شد.

«علی داودی» مدیر دفتر شعر حوزه هنری در طی سخنانی گفت: نمی‌توانم لفظ «شهید» را برای سردار سلیمانی به‌کار ببرم، چرا که هنوز شهادت ایشان را باور نمی‌کنم. 

داودی در این مراسم، همچنین اشعاری را درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و شهید سلیمانی خواند.

در این مراسم هنرمندانی همچون «رضا وحیدزاده»، «اسما سجادی‌پویا»، «علی داودی»، «محمدرضا طهماسبی»، «محمدحسین نجفی»، «میلاد عرفان‌پور» و «حسن خسروی‌وقار» اشعار خود را اجرا کردند.

در بخش اهدای جوایز در حوزه شعر، «محمدرضا طهماسبی» مقام اول، «اسما سجادی‌‌پویا» مقام دوم و «حسن خسروی‌وقار» مقام سوم را کسب کردند و از «محمدرضا وحیدزاده»، «محمدحسین نجفی» و «فائزه زرافشان» تقدیر شد.

در حوزه عکس، «مهدی آقابابایی» مقام اول، «حمیدرضا علی‌پور» مقام دوم و «فاطمه تحریری زنگنه» مقام سوم را کسب کردند و از «مهدی رمضانی»، «ناصر افشاری» و «ابراهیم صفریان» تقدیر شد.

در حوزه گرافیک، «امیر خادم‌شریف» مقام اول، «احمد خان‌بابایی» مقام دوم و «حسن منظوری» مقام سوم را کسب کردند و از «سیده الهام صالحی»، «مریم صابری» و «ناصر زارعی» تقدیر شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال