سه شنبه 24 تیر 1399

روزشمار انقلاب اسلامی در استان سمنان، بازگویی موج انقلاب در گوشه و کنار استان

روزشمار انقلاب سمنان
    -     کد خبر: 10642
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/21|15:43
سرویس : استانها
کتاب سه جلدی «روز شمار انقلاب اسلامی در استان سمنان» به کوشش مرتضی حاجیان‌نژاد است که در سه جلد از سوی حوزه هنری استان سمنان منتشر شده و به بازگویی موج انقلابی شدن مردم استان سمنان در دوره‌های مختلف می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، جلد اول کتاب «روز شمار انقلاب اسلامی در استان سمنان» وقایع مربوط به سال ۱۳۵۶ و ۶ ماه اول سال ۱۳۵۷ است که در ۱۲۶ صفحه به چاپ رسیده است.

حاجیان‌نژاد دفتر دوم کتاب خود را با وقایع مربوط به مهر و آبان ۱۳۵۷در ۱۷۸ صفحه نگاشته است که حوزه هنری استان سمنان آن را به چاپ رساند.

نویسنده در جلد سوم کتابش وقایع مربوط به آذر، دی، بهمن و اسفند ۱۳۵۷ را نیز در ۲۰۶ صفحه تالیف کرده است. این سه جلد جزء دانشنامه فرهنگ و تمدن استان سمنان است که در قالب ۱۱۰ جلد پیش‌بینی شده است.

شماره‌های ۷۲، ۷۳ و ۷۴ این دانشنامه به کتاب روزشمار انقلاب اسلامی در استان سمنان اختصاص داده شده است.

بخشی از کتاب:

«سمنان/ ساعت ۹ روز چهارم آذر ۵۷/ فرهنگیان سمنان در سالن دبیرستان پهلوی اجتماع و ساعت ۹:۵۰ روحانیون که عبارت بودند از: [ آیات] سید محمد شاهچراغی و محمدعلی عالمی و (حجج الاسلام) محمدتقی نصیری، علی سالار، محمدباقر عبدوس، علی اکبر ادب، غلامرضا خطائی، حسینی و کمال الدین رازینی به آن‌ها پیوستند. در این جلسه تلگراف آیت الله گلپایگانی به تیمسار ارتشبند ازهاری و اعلامیه ۲۱ ذی‌حجه [امام] خمینی توزیع گردید و «رضا شریفی» دبیر دستور جلسه را قرائت و آن گاه شخصی که از فرهنگیان ساری معرفی شده بود، اظهار داشت: ما از ۱۶ مهر مدت ۲ هفته اعتصاب نمودیم تا این که مأمورین شهربانی در دهات کسانی را که بوی تمدن نبرده، چماق به دستان به دکان‌ها حمله ور شده و زد و خورد شدیدی بین مردم رخ داد و معلمان را تهدید کردند که به کلاس بروند....»

جلد اول کتاب «روز شمار انقلاب اسلامی در استان سمنان» وقایع مربوط به سال ۱۳۵۶ و شش ماه اول سال ۱۳۵۷ در ۱۲۶ صفحه، جلد دوم وقایع مربوط مهر و آبان ۱۳۵۷ در ۱۷۸ صفحه و جلد سوم وقایع مربوط آذر، دی و بهمن ۱۳۵۷ در ۲۰۶ صفحه به کوشش مرتضی حاجیان‌نژاد در قالب مجموعه دانشنامه فرهنگ و تمدن استان سمنان، در قطع رقعی و در سال ۱۳۹۶ از سوی حوزه هنری استان سمنان منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال