چهارشنبه 30 مهر 1399
سومین جلسه از نشست‌های «شبی با نویسنده» برپا شد/ ۲

باقری: ۱۵خرداد یوم‌الله برجسته در تاریخ ایران است/ پورمحمدی: در حجاب معاصرت قرار داریم

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی باقری سومین جلسه از نشست‌های «شبی با نویسنده»
    -     کد خبر: 10638
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/21|14:47
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی باقری گردآورنده مجموعه خاطرات ۱۵خرداد در این مراسم گفت: قصه ۱۵خرداد در تاریخ ایران یکی از برجسته‌ترین یوم‌های خداوند است که همواره باید آن را به یاد آورد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، سومین جلسه از نشست‌های «شبی با نویسنده» شنبه ۱۹ بهمن‌ماه در تالار مهر حوزه هنری با تکریم حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی باقری برپا شد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی باقری گردآورنده مجموعه خاطرات ۱۵خرداد در این مراسم با اشاره به آیه ۵ سوره مبارکه ابراهیم در خصوص توجه قرآن به تاریخ و ایام‌الله گفت: بزرگداشت انقلاب و روزهایی که نقطه تحول و عطف در تاریخ ملت‌ها به حساب می‌آید فرمانی قرآنی است که خداوند از آنها به عنوان ایام‌الله یاد می‌کند. البته ایام‌الله لزوما به معنای روزهایی که یک حادثه مثبت و ایجابی در آن صورت گرفته است در قرآن نیست، ولی بی‌شک حرکت‌هایی که به هر شکل نقطه عطف به حساب می‌آید، قطعا از نظر قرآن ایام‌الله است.

باقری افزود: خداوند دو ماموریت در این آیه شریفه برای حضرت موسی ذکر می‌کند. اولین آن این است که قوم خود را از ظلمت نادانی به نور دانایی، از ظلمت جهالت به نور بردباری و خردورزی، از ظلمت خرافات به نور واقعیات، از ظلمت رذایل اخلاقی به نور فضیلت‌های اخلاقی، از ظلمت هواپرستی به نور خداپرستی و از ظلمت شرک و نفاق به نور ایمان، اسلام و ارزش‌های متعالی انسانی هدایت کن. این اولین ماموریت یک پیامبر صاحب شریعت و بزرگ که ۱۳۶ بار خداوند به اسم از او در قرآن یاد کرده است و تاریخ او بیشترین توجه را در مجموعه قرآن جلب کرده است، چرا که حاوی مجموعه دستاوردهای بعثت پیامبران قبل از خاتم‌الانبیا به حساب می‌آید و جمع‌بندی همه تجربیات تاریخ پیامبران در قالب داستنان‌های حضرت موسی در اختیار پیامبر خاتم قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نکته دومی که خداوند در این آیه به موسی متذکر می‌شود این است که مردمان را به یاد آن نقطه‌های تحول بینداز. نقطه‌هایی که خداوند با تمام وجود حضور زنده و حیات‌بخش خود را به مردم نشان می‌دهد. و خداوند تاکید دارد که آن روزها را به مردم یادآوری کن.

باقری با بیان این مقدمه از قرآن گفت: قصه ۱۵خرداد نیز در تاریخ ایران یکی از برجسته‌ترین یوم‌های خداوند است که همواره باید آن را به یاد آورد. مشخصات ۱۵خرداد نسبت به حرکت‌های پیش از آن مشخصاتی است که توجه به آنها پایه و اساس حرکت‌های بعدی انقلاب است. یعنی حرکت‌های عدالت‌خواهانه، آزادی‌خواهانه و ضد استبدادی در جامعه ما از ۱۵خرداد آغاز نشد، چرا که جامعه ایرانی بسیاری پیش از ۱۵خرداد رویدادهایی همچون نهضت مشروطیت، ملی شدن صنعت نفت، تبعات حضور بیگانگان در جنگ جهانی دوم، کودتای ۲۸ مرداد، خیزش‌های کمونیستی، حرکت‌های ملی‌گرایانه را داشتند. پس از ۱۵خرداد هم کم‌وبیش پاره‌ای از این رویدادها را داشتیم. اما آنچه ۱۵خرداد را از دیگر رویدادهای قبل و بعد از ۱۵خرداد در ایران تمایز می‌کند، تکیه بر مردم است.

وی افزود: امام خمینی نقطه عظیمت حرکت خود در ۱۵خرداد را بر بسیج عموم مردم و تکیه بر آن استوار کرده بود. برخلاف بسیاری از مبارزانی که به گروه‌های خاص اجتماعی، تکنوکرات‌ها، روشنفکران و یا جوانان مبارز متاثر از انقلاب کمونیستی تکیه کرده بودند، امام خمینی بر همسو کردن افکار عمومی کل جامعه تکیه کرد.

باقری در پایان گفت: امام خمینی برای بسیج کردن توده‌های گوناگون مردم دو کار مهم انجام داد. یکی توجه به عقبه حوزه‌های علمیه و بزرگان تاثیرگذار جامعه و دیگری پیوند زدن مسئله نهضت و جنبش مردمی علیه حکومت شاهنشاهی به نهضت اباعبدالله‌الحسین بود، چرا که امام می‌دانست آنچه که می‌تواند مردم را به صورت طولانی‌ مدت در صحنه نگه دارد و امکان فداکاری و جانبازی با خلوص نیت و افتخار را برای آنها فراهم کند، تزریق رنگ و بوی حسینی به نهضت است.

در حجاب معاصرت قرار داریم

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر اسبق دادگستری نیز با حضور در این مراسم گفت: حجت‌السلام باقری به معنای واقعی یکی از موفق‌ترین نیروهای انقلاب اسلامی ایران در حوزه‌های اجرایی و فرهنگی هستند. ایشان بسیار پرکار بوده و همواره در حال فعالیت و کوشش بوده است.

پورمحمدی افزود: مجموعه آثار علمی، تحقیقی، تاریخی و جمع‌آوری‌ها از سوی باقری فوق‌العاده است. ایشان نه تنها مجموعه ۱۵خرداد را گردآوری کرده است، بلکه مجموعه مفصلی هم در مورد تاریخ روحانیت نوشته است. مجموعه‌ای که هیچ‌کس چنین به آن نپرداخته و اینگونه به سیر تحول روانیت در تاریخ ایران نگاه نکرده است. همچنین مجموعه‌ای چند جلدی در مورد نماز، مجموعه‌ای در مورد دعاهای مختلف و بسیار آثاری از این دست را ایشان جمع‌آوری و تالیف کرده‌اند.

وی ادامه داد: باید از فعالین آثار تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری‌های جنگ و انقلاب اسلامی ایران همانند هدایت‌الله بهبودی، مرتضی سرهنگی و در کل مجموعه تشکل‌های حوزه هنری قدردانی کرد. حوزه هنری غیر از گام‌های بلندی که در عرصه هنری برداشته است، در راستای آثار تاریخی به‌خصوص تاریخ انقلاب و جنگ تلاش‌های اثر بخش، ماندگار و عظیمی انجام داده است. مردم ایران بسیاری از این دستاوردهای فرهنگی و تاریخی را مرهون تلاش‌های حوزه هنری است، چرا که رزمندگی، مجاهدت‌ها و تلاش‌های میدانی از یک سو و بازگویی، تجمیع، تبیین و انتشار تاریخ انقلاب و جنگ اقدامی جهادی و ارزشمند است.

پورمحمدی انقلاب را دنیایی از عظمت دانست و گفت: ما در حجاب معاصرت قرار داریم. به این ترتیب در متن انقلاب هستیم و اصلا نمی‌دانیم چه تحولاتی در انقلاب اتفاق افتاده است، چرا که انقلاب علی‌رغم تمامی حواشی، مشکلات، کمبودها، ضعف‌ها و اُفت‌ و خیزهایی که داشت موجب رویدادهای بسیار مهمی برای ملت ایران شد. اما با کارهای عظیمی که انجام داده است دنیایی از عظمت را خلق کرده است.

وی در پایان گفت: انقلاب اسلامی ایران فراتر از عصر است و نقطه عطف تاریخی است. انقلاب اسلامی ایران منشا تحولات عظیم تاریخی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال