شنبه 10 اسفند 1398
با حضور سینا دلشادی و محمدجواد آسمان:

ورک‌شاپ نمایش‌نامه‌نویسی بومی در بیرجند برگزار شد/ برگزاری کارگاه بررسی شعر فارسی

برنامه های دهه فجر خراسان جنوبی
    -     کد خبر: 10636
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/21|15:41
سرویس : استانها
به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان جنوبی و به مناسبت دهه فجر، ورکشاپ نمایشنامه نویسی بومی و کارگاه بررسی شعر فارسی در بیرجند برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این ورکشاپ با حضور سینا دلشادی در محل سالن جلسات حوزه هنری خراسان‌ جنوبی با شرکت علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی برگزار شد.

سینا دلشادی در این ورکشاپ به اصول نمایش‌نامه اشاره کرد و گفت: نمایش‌نامه‌های بچه‌های مسجد برای گام نخست آشنایی با نمایش‌نامه‌نویسی بسیار مناسب و خوب است.

وی یادآور شد: هنرمندی که بخواهد در نمایش‌نامه شرکت کند باید ابتدا نمایش‌نامه‌خوان باشد. این امر سبب می‌شود تا بهتر و بیشتر با ساختار نمایش‌نامه آشنا شویم.

وی با اشاره به اینکه تصور می‌شود نمایش‌نامه، نامه‌های بومی صرفا نمایش‌نامه‌هایی هستند که به آداب و آیین‌های بومی مناطق خاص می‌پردازد و با گویش محلی اجرا می‌شود در حالی که بومی پهناورتر از این باورها است، اضافه کرد: بوم در واقع به گستره ای از فرهنگ و جغرافیایی اشاره دارد که بر زندگی مردم اثر گذاشته و یا می‌گذارد.

دلشادی ادامه داد: برای اینکه نمایش‌نامه بومی باشد حتما نباید با گویش محلی باشد بلکه بیان وقایعی بوده که بر زندگی مردم اثرگذار است.

وی ابراز داشت: در نمایش‌نامه‌نویسی این موضوع مهم بوده که مستقیم‌گویی نکنیم بلکه در نمایش‌نامه به پرداخت غیرمستقیم نیاز است. نشان دادن تأثیرات یک واقعه در زندگی مردم هنر یک هنرمند نمایش‌نامه‌نویس است.

وی تصریح کرد: نمایش‌نامه‌نویسی این نبوده که یک هنر آیینی را به نمایش بگذاریم بلکه گستره بسیار وسیع‌تری دارد. برای ایجاد جذابیت در به نمایش گذاشتن آیین‌های متداول و معاصر یک منطقه جغرافیایی بازنمایی این آیین‌ها در چارچوب نمایش و تلفیق آن با وقایع و حوادث روز دارای اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: خلاقیت در نمایش‌نامه‌نویسی به کار نمایش‌نامه‌نویس عمق می‌دهد.

با حضور محمدجواد آسمان، کارگاه بررسی شعر فارسی در بیرجند برگزار شد

به مناسبت ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران کارگاه بررسی شعر فارسی در سه دهه اخیر با حضور شاعران نوقلم در رده سنی 15 تا 25 سال در محل حوزه هنری خراسان جنوبی برگزار شد.

در این کارگاه محمدجواد آسمان با اشاره به فراز و فرودهای شعر فارسی در ایام انقلاب از شاعران خواست تا نسبت به متن‌خوانی متون کهن و شاعران معاصر اهتمام ورزند. همچنین مقرر شد سلسله کارگاه‌هایی با این موضوع در فصل‌های آینده برگزار شود.

در پایان این مراسم ضمن اجرای موسیقی شاعران برجسته استان به شعرخوانی پرداختند.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال