شنبه 29 شهریور 1399

«زخم الماس»؛ روایتی از خواننده ترانه‌های حماسی

مستند زخم الماس
    -     کد خبر: 10634
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/21|15:40
سرویس : استانها
آیین رونمایی از فیلم مستند «زخم الماس» ساخته عزیز بابانژاد که روایتی از زمانه و زندگی محمد میرزاوند هنرمند عرصه موسیقی انقلاب اسلامی و خواننده ترانه‌های حماسی است در خرم‌آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، از سوی حوزه هنری لرستان آیین رونمایی از فیلم مستند «زخم الماس» ساخته عزیز بابانژاد که روایتی از زمانه و زندگی استاد محمد میرزاوند هنرمند شاخص در عرصه موسیقی انقلاب اسلامی و خواننده ترانه‌های حماسی ماندگاری چون «دایه دایه»، «کمبو دیره» و «در سنگر رزم بسیج» و ... است، برگزار شد.

این برنامه به همت واحد هنرهای تصویری حوزه هنری لرستان مقارن با هفتمین روز از دهه مبارک فجر با حضور علاقه‌مندان به هنر انقلاب در سینما استقلال خرم آباد برگزار شد.

رئیس حوزه هنری لرستان در این آیین با اشاره به اهمیت تولید آثار فاخر ارزشی در ترویج مفاهیم دینی و معنوی تصریح کرد: هنرمندان می‌توانند بیشترین تاثیرگذاری را در زمینه آگاه‌سازی جامعه به زبان لطیف هنر و بالاترین نقش و اثرگذاری را در تولید محتوای فرهنگی داشته باشند.

محمد کرم‌اللهی با تاکید بر ضرورت توجه به تولید آثار فاخر هنری و ارتقاء هنر ارزش‌مدار و ماندگار، هنرمندان را به تلاش و مجاهدت بیشتر برای رشد و اعتلای هنر انقلاب اسلامی که نمونه بارز هنر متعهد ارزش‌مدار و تکلیف‌گرا است دعوت کرد.

وی در ادامه یاد و خاطره همه هنرمندانی که در عرصه هنر شگرف موسیقی محلی لرستان تلاش داشته و بر جان‌های عاشق علاقه‌مند، نغماتی نغز و ماندگار را به یادگار گذاشته گرامی داشت.

وی، محمد میرزاوند را نمونه ویژه ای از کار و تلاش مداوم، درک عمیق شرایط زیستی و محیط فرهنگی جامعه خود و عمل به تکلیف انسانی اسلامی و انقلابی برشمرده و ایشان را روح ماندگار حماسه در کالبد موسیقی بومی و محلی ایران زمین نامید که باغ سبز و لطیف تلاقی تغزل و حماسه را با نغمه‌های شورانگیز خود شکوهمند و بالنده جلوه داده است.

کرم‌اللهی در ادامه افزود: رستنگاه حیات هنری محمد میرزاوند خانواده ای‌ست که به تدبیر مادری مومن و انقلابی محفل انس با قرآن و محل نشر ارزش‌های دینی و اسلامی به ویژه عاشورایی برای خانواده‌های خرم آبادی بوده و  طبیعی است وقتی محیط رشد و تربیت انسان هنرمند پاک و قرآنی و اهل بیتی باشد باید فرزند هنرمندی چون محمد میرزاوند را به جمع فرهنگی هنری ایران تقدیم کند.

وی افزود: میرزاوند در عین حال که سفیر عشق و مهربانی است، راوی بی‌بدیل حماسه‌های ماندگار سرزمین شقایق و بلوط لرستان است.

رئیس حوزه هنری لرستان در پایان ضمن قدردانی از هنرمند متعهد لرستان کارگردان این اثر عزیز بابانژاد، کار ایشان را ستودنی و قابل تجلیل دانست که با تلاش و پیگیری شخصی و بهره‌گیری از عوامل اجرایی متعهد و انقلابی زمینه ساخت این مستند شخصیت‌محور را فراهم آوردند و امروز ما شاهد رونمایی از این فیلم هستیم.

در ادامه این آیین رئیس انجمن موسیقی لرستان، با اشاره به صدای منحصر به فرد استاد میرزاوند ویژگی ساختاری صدای ایشان و دلایل جاودانی و ماندگاری این صدای خاص را برای حضار برشمردند.

سید سیامک موسوی با بیان اینکه در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی موسیقی لرستان متاثر از شرایط خاص فرهنگی آن زمان امکان عرضه نداشت و چند سالی هزار دستان این دیار نغمه‌ساز زندگی مردم این دیار نبودند تصریح کرد: با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و شروع دفاع مقدس جوانان این مرز و بوم از میهن اسلامی، موسیقی لرستان جانی تازه گرفت و زمینه نقش‌پذیری هنرمندان در بسیج عمومی مردم برای دفاع از کیان ایران اسلامی مهیا شد.

وی اضافه کرد: اینگونه بود که در سال 64 نخستین کنسرت موسیقی در شهر خرم آباد به همت استاد حسین شیدایی و با حضور استادانی چون استان حسین سالم، استاد رامین دربندی، استاد علیرضا حجتی و استاد محمد میرزاوندی در کانون ادب شهر خرم آباد اجرا و با استقبال باشکوه شهروندان خرم آبادی مواجه شد.

موسوی گفت: صدای محمد میرزاوند در طبقه‌بندی صداها در حوزه تِنور که همان بالاترین صدا در مردان است قرار می‌گیرد که البته دامنه‌های مختلفی دارد.

وی در ادامه به ویژگی قدرت صدا و صدای متمایز و پرحجم و طنین دلنشین صدای استاد میرزاوند اشاره کرد و افزود: ایشان به واسطه روح ظریف و حساسش و مطالعات ادبی مستمر و فهم عمیق مفاهیم شعری و درک علمی موسیقی توانسته آثار قابل توجه را به عرصه فرهنگ و هنر استان و ایران هدیه کند.

رئیس انجمن موسیقی لرستان یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد این هنرمند را تحریر پر سرعت و البته لطیف در فواصل کوتاه و بلند و البته خودآگاه این هنرمند دانست.

موسوی اضافه کرد: استاد میرزاوندی با پاپ شروع کرد و در عرصه موسیقی سنتی نیز کارهای خوب و موفقی را اجرا کرد و به واقع پشتوانه خوبی برای اجراهای حیرت آور دل انگیز و شورآفرین محلی ایران شد.

وی در پایان با اشاره به هنرمندان طراز اول استان و فعالیت‌های ارزنده آنان در عرصه موسیقی محلی افزود: متاسفانه هزار دستان‌هایی در لرستان در جوانی و در اوج شهرت محبوبیت و کارایی، پایان یافتند اما در همان مجال اندکی که در امتداد حیات هنری خود یافتند، کارهای ماندگار و خاطره انگیزی ساختند که همچنان دلنشین در گوش علاقه‌مندان موسیقی طنین‌انداز است.

وی اضافه کرد: جناب میرزاوندی اگر به واسطه بیماری از خوانندگی باز مانده امیدواریم با به‌دست آوردن سلامتی خود بار دیگر روایتگر عشق و حماسه مردمان دیار فرهنگ‌پرور لرستان باشد.

در ادامه این آیین با اهدا لوح تقدیر از استاد محمد میرزاوندی و عزیز بابانژاد تقدیر شد.

انتهای پیام/

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال