شنبه 10 اسفند 1398

«میان لشکر هجران»؛ زندگی و سفرهای آیت‌الله صادقی

کتاب «میان لشکر هجران»
    -     کد خبر: 10633
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/21|15:39
سرویس : استانها
به همت دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری لرستان، همزمان با گرامیداشت ایام‌الله دهه مبارک فجر، نشست نقد و بررسی کتاب «میان لشکر هجران» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، این نشست روز شنبه 19 بهمن‌ماه با حضور علی نوری، محمدتقی عزیزیان و سامان سپهوند و جمعی دیگر از نویسندگان و پژوهشگران حوزه ادبیات پایداری در سالن اجتماعات حوزه هنری لرستان در خرم آباد برگزار شد.

دکتر علی نوری استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان در ابتدای این نشست گفت: این اثر در سه بخش محتوایی، ساختار و زبان و سبک بیان قابل بررسی و ارزیابی است.

وی تصریح کرد: از لحاظ محتوایی کتاب بسیار غنی و حاوی اطلاعات مهمی از زندگی شخصی و سفرهای آیت‌الله صادقی به مناطق مختلف است و به همین منظور اطلاعات فراوانی راجع به تاریخ معاصر ایران، همچنین فرهنگ مناطق مختلف را بازگو می‌کند.

وی افزود: از لحاظ محتوایی می‌توان این کتاب را بسیار غنی دانست، زیرا حاوی مباحث مربوط به تاریخ معاصر بوده و می‌توان گفت از این حیث قابل توجه است که برخی اطلاعات و گفته‌های این اثر در برخی کتاب‌های تاریخ معاصر نیامده است.

نوری در ادامه به بخش ساختاری کتاب اشاره کرد و افزود: در این بخش متاسفانه ضعف‌هایی دیده می‌شود و حجم بالای مطالب باعث شده برای خواننده خسته کننده باشد.

وی در ادامه همچنین به شیوه بیان در اثر اشاره کرد و افزود: در این کتاب از نظر شیوه بیان به اصطلاح، زبان عادی رسمی و معیار به کار گرفته شده نه به زبان ادبی، فنی و هنری که این نیز از ضعف‌های موجود این کتاب است.

نوری با بیان اینکه این کتاب از حیث ادبی اثرگذاری لازم را نداشته و به نوعی مخاطب تا پایان خوانش اثر نمی‌تواند ارتباطش را حفظ کند تصریح کرد: این در حالی است که اگر در شیوه بیان اثر از ابزارهای ادبی استفاده می‌شد به جذابیت آن اضافه می‌شد.

در ادامه این جلسه نقد و بررسی، تعدادی از نویسندگان و کارشناسان ادبی حاضر در این نشست نیز نظرات خود را پیرامون کتاب «میان لشکر هجران» بیان کردند.

کتاب «میان لشکر هجران» نوشته سامان سپهوند مسئول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری لرستان، به شرح زندگی و خاطرات آیت‌الله عباسعلی صادقی قهاره از روحانیون مبارز و انقلابی استان می‌پردازد.

انتهای پیام/

 

سایر تصاویر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال