پنج شنبه 6 آذر 1399

یوسفی: تمرکز مهرواره شعر و داستان جوان سوره بر کشف استعدادهای نو و تازه‌نفس است

فریبا یوسفی
    -     کد خبر: 10618
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/20|13:05
دبیر بخش شعر مهرواره شعر و داستان سوره با بیان لزوم استعدادیابی در جشنواره‌ها گفت: کاستن سن شرکت‌کنندگان در این جشنواره گامی است برای فرصت دادن به جوان‌ترها و نشان‌دهنده تمرکز این همایش بر کشف استعدادهای نو و تازه‌ نفس است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، به مناسبت برگزاری هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره، با فریبا یوسفی دبیر بخش شعر این جشنواره گفت‌وگو کردیم که مشروح این گفت‌وگو در ادامه آمده است:

به عنوان اولین سوال لطفا نحوه برگزاری این مهرواره و تفاوت آن با دوره‌های پیش را بفرمایید؟

هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در حال برگزاری است. چند ماه از انتشار فراخوان آن گذشته است و داورانی برای گزینش آثار برتر، همه شعرها را بررسی کرده‌اند. ظاهرا چند سال است که رویکرد حذف رقابت از این همایش، با آزمون و خطاهایی در حال تثبیت است؛ با این حال همچنان داورانی به بررسی آثار و گزینش بهترین‌ها می‌پردازند. در نهایت می‌بینیم که این همایش همچنان در بطن خود رقابت‌محور است با این تفاوت که نفرات بیشتری در این شیوه گزینش انتخاب می‌شوند.

البته باید عرض کنم سعی ارزشمند دبیران دوره‌های قبل برای حذف رقابت، معطوف بوده است به تعیین تعداد بیشتری شعر و دعوت صاحبان آثار برتر به شرکت در مراسم گردهمایی و شرکت در جلسات کارگاهی. این تحول ارجمندی خود را از نگاه مسئولانه و دلسوزانه به شعر و داستان از سوی دبیران پیشین دارد و پیشبرد این توجه موثر و مشفقانه مشروط به نگاه دقیق و متعهدانه مسئولان به این امر است.

هدفمند ساختن این نوع همایش‌ها که همواره با صرف هزینه‌هایی از منابع مالی و انسانی همراه است، موجب اثربخشی آن در سرنوشت و آینده شعر و داستان این سرزمین خواهد بود به این شرط است که همواره روی در نوسازی راه و تازه‌سازی فکر سیاستگذاران این امر داشته باشد. گمان این است که همایش شعر و داستان جوان سوره بر این نوع راهبرد تاکید دارد و از جمله جشنواره‌های اثرگذار در نسل تازه‌نفس شعر و داستان است.

شعرها در چه بخش‌ها یا دسته‌هایی داوری می‌شوند؟

شعرها در این جشنواره در دو گروه کلی سنتی و نو داوری شده‌ است. ترانه‌ها‌ هم که عموما شعرهایی با زبان محاوره‌اند، در گروه شعرهای نو دیده و گزینش شده‌اند.

گفته شده که نسبت به سال‌های گذشته گروه سنی شرکت‌کنندگان در جشنواره محدودتر شده است. این درست است؟

بله

چرا این جشنواره به جوان‌ها اختصاص داده شده و نسبت به سال‌های قبل این گروه سنی محدودتر هم شده است؟

کاستن سن شرکت‌کنندگان در این جشنواره گامی برای محدود کردن شرکت‌کنندگان تجربه‌مند و اختصاص دادن این فرصت به جوان‌ترها و تمرکز این همایش بر کشف استعدادهای نو و تازه‌نفس است. هرچند در امور هنری این ملاک ممکن است قطعی نباشد و برخی قلم‌های نو با سن و سالی بالاتر از این محدوده به این وادی وارد شده باشند.

به هر حال قطعا با محدودیت سنی، آثار فاخر هم محدود می‌شود. این محدودیت سنی به جشنواره ضربه نمی‌زند؟

طبیعی است که این محدودیت بر محدود کردن تعداد آثار و تعداد شرکت‌کنندگان در جشنواره اثر خواهد گذاشت و جای آن است که با این شرایط خدمات بهتر و مناسب‌تری به راه‌یافتگان در مراسم اختتامیه ارائه شود تا اهداف مورد نظر بهتر قابل دست‌یابی باشند. در آثار ارسال شده و حتی آثار راه‌یافته به مرحله پایانی ضعف‌هایی در ساخت و زبان شعرها وجود دارد که به دلیل سن و تجربه محدود شرکت‌کنندگان، طبیعی و قابل اغماض است چرا که نظر بر جذب استعدادهای جوان‌تر و ارج‌گذاری بر استعدادهای خلاق است.

انشاءلله که همینطور شود. به نظر شما برگزاری این جشنواره‌ها چه تاثیری می‌تواند بر ادبیات کشور داشته باشد؟

هدف باید اثر گذار کردن جشنواره‌های ادبی باشد. اثرگذار شدن این نوع جشنواره‌ها را می‌توان در تقویت کارگاه‌ها یا انتخاب نوع جوایز یا نوع تشویق شاعران مستعد جستجو کرد، بنابراین تلاش بر مفید و موثر واقع شدن این جشنواره همچنان باید ادامه داشته باشد.

لطفا توضیحی هم درباره انتخاب داوران و نحوه داوری بخش شعر بفرمایید؟

انتخاب داوران در این دوره با نظر به جوان بودن شاعران، از میان پیشکسوتانِ جوان‌تر و شاعران جوانِ توانمند بوده است. داوران محترم ابتدا آثار کدگذاری شده را به صورت انفرادی بررسی کردند سپس در جلسه داوری، پس از بررسی بیشتر و مقایسه آثار و مباحاث دقیق‌تر، آراء نهایی خود را اعلام کردند.

نکته یا صحبت دیگری درباره جشنواره دارید که لازم باشد به آن اشاره شود؟

امسال بخش ویژه زبان فارسی و هویت ملی، با هدف جلب توجه شاعران به این امر مهم، در فراخوان جشنواره اعلام شد. این که اثری شاخص در این موضوع تولید شده باشد یا نه، نتیجه نهایی این امر است اما هدف این است که شاعران جوان به ویژه جوان‌ترها که شاید در محیط‌های مجازی، متاثر از فضاهای تنبل و بی‌اعتنا به زبان، دچار سهل‌انگاری‌های عمومی می‌شوند، توجهشان به این امر مهم جلب شود و حساسیتی در آن‌ها برانگیخته شود در نتیجه هم شاعر در آثار خود به این امر مهم توجه داشته باشد هم در محیط زندگی و فعالیت‌های اجتماعی خود بر سایرین اثرگذار باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال