دوشنبه 7 مهر 1399
معرفی کتاب؛

همراه با خاطرات مبارز سرخه‌ای، در کتاب «سرو سور»

کتاب سرو سور
    -     کد خبر: 10599
    -     تاريخ انتشار : 1398/11/19|16:08
سرویس : استانها
کتاب «سروِ سور» شامل خاطرات «خلیل نجار» از مبارزان شهرستان سرخه در دوران انقلاب اسلامی نوشته محمود امامی از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «سروِ سور» شامل خاطرات «خلیل نجار» از مبارزان شهرستان سرخه در دوران انقلاب اسلامی نوشته «محمود امامی» از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

تهران، قم، مشهد و... تمام ایران درگیر انقلاب بود. مبارزات همه مردم ایران در کنار هم به پیروزی انقلاب اسلامی منجر شد؛ شهری و روستایی در کنار یکدیگر مبارزه کردند. هر کدام از آنها در این پیروزی، سهمی دارند. هر کدام، خاطراتی را در ذهن خود ثبت کرده‌اند که بخشی از تاریخ شفاهی انقلاب است. «سروِ سور» از بخشی از این خاطرات می‌گوید، از خاطرات یکی از اهالی سرخه؛ خلیل نجار.
«سروِ سور» از 6 فصل تشکیل شده: «تولد و کودکی»، «مهاجرت به تهران»، «دستگیری»، «کمیته مشترک ضدخرابکاری»، «زندانی قصر» و «در آغوش مردم» عناوین نخستین بخش‌های این فصل‌ها است.

فصل نخست، به تولد و کودکی خلیل نجار اختصاص دارد. در این فصل، مخاطب با وضعیت خانوادگی راوی این کتاب آشنا می‌شود. پدر او حسینعلی نجار، شخم‌زنی می‌کرده، مادرش صغری حسنان هم به بافندگی مشغول بوده و حوله، زیرانداز یا روانداز می‌بافته است. این فصل با خاطراتی از بوی خوش علف‌ها و صدای زنگوله گوسفندها شکل می‌گیرد. خاطرات تلخی هم هست؛ دوران ترکه‌های خیس انار در مقطع دبستان که کمتر دانش‌آموزی در آن زمان مزه‌اش را نچشیده بود تا سال‌های آغاز نوجوانی ادامه پیدا می‌کند. در همین سال‌هاست که خلیل نوجوان به مغازه خیاطی «حسن صلواتی» رفت و آمد پیدا می‌کند و فارغ از شیطنت‌های دوران نوجوانی، شخصیتش به سوی فعالیت‌های مذهبی و سیاسی گرایش می‌یابد.

رفت و آمد به مغازه خیاطی، آغاز دوره‌ای جدید در زندگی راوی کتاب است که به خوبی به فصل دوم کتاب و موضوع «مهاجرت به تهران» پیوند می‌خورد. در تهران، او با کار در مغازه کفاشی، سررشته زندگی‌اش را به دست می‌گیرد: «کفاشی هنرگاه در خیابان جمهوری (خیابان شاه سابق) واقع شده بود و صاحبان اصلی آن دو نفر ارمنی به نام ایلوش و مجنون بودند و همه کسانی که آنجا کار می‌کردند هم ارمنی بودند. در آن خیابان چندین مغازه دیگر که شبیه به این کارگاه بود قرار داشت.

کفاشی به این شکل بود که قسمت جلو و رو به خیابان آن فروشگاه و قسمت پشت آن کارگاه تولیدی بود. خریداران آنجا افرادی از طبقه مرفه و سطح بالای جامعه بودند. زنان کیف و کفش‌هایی از چرم اصل سفارش می‌دادند که با پول آن زمان چند هزار تومان قیمت داشت.»

کفاشی، کاری نبود که او را راضی نگه دارد و همین موضوع باعث شد تا در سن 20 سالگی در نیروی هوایی استخدام شود و 7 سال در نیروی هوایی خدمت کند. مسئولیت محافظت از جان محمدرضا پهلوی در کنار سایر سربازان در سالروز تولدش در 4 آبان 1346، یکی از خاطراتی است که در فصل دوم روایت می‌شود. ازدواج وی، استعفا از نیروی هوایی و شروع به کار در اداره مستشاری سفارت آمریکا هم از دیگر موضوع‌های این فصل است.

فصل سوم کتاب به ماجرای دستگیر شدن نجار می‎پردازد. وی در فصل چهارم اتفاق‌های داخل زندان و شکنجه‌های ساواک را شرح می‌دهد: «متداول‌ترین و رایج‌ترین شکنجه‌ای که هر زندانی در بدو ورود به [زندان] کمیته [مشترك ضد خرابكاری ساواك و شهرباني]، آن را با چشم‌های بسته تجربه کرده است، زدن کابل‌های برق به کف پا بوده است. شکنجه کابل بر خلاف ظاهر و تصور اکثر افراد، دردی به مراتب بیشتر از دیگر شکنجه‌ها داشت و نه کمتر. در انواع دیگر شکنجه مانند اتوی داغ، شدت شکنجه و درد به حدی بود که به یکباره باعث بیهوشی فرد و در نتیجه ناتمام ماندن بازجویی می‌شد، در صورتی که در شکنجه کابل کمتر پیش می‌آمد زندانی بیهوش شود، فرد دردی شدید و مداوم را متحمل می‌شد.»

انتقال به زندان قصر، ماجرای هم‌بند شدن با شهید رجایی، اعتصاب غذا و آزادی نیز موضوع‌هایی است که در فصل پنجم بیان می‌شود. این فصل که با بخش «آزادی» به پایان می‌رسد به فصل بعدی کتاب، پیوند می‏‌خورد.

ششمین و آخرین فصل کتاب هم به موضوع‌هایی مانند آزادی خلیل نجار و پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد و آخرین خاطرات این کتاب به سال 1358 بازمی‌گردد.

در صفحات پایانی کتاب «سرو سور» نیز بخش «اسناد و تصاویر» مربوط به خلیل نجار قرار گرفته است.

«سروِ سور»، یکی از کتاب‌هایی است که در قالب تاریخ شفاهی، بخشی از اتفاق‌های انقلاب اسلامی را روایت می‌کند، این اتفاق‌ها در زندگی خلیل نجار رخ داده و او فقط یکی از افرادی است که می‌توانند روایت‌گر تاریخ شفاهی پیروزی انقلاب اسلامی باشند.

کتاب «سروِ سور» شامل خاطرات «خلیل نجار» از مبارزان شهرستان سرخه در دوران انقلاب اسلامی نوشته «محمود امامی» در 152 صفحه و در قطع رقعی با تیراژ 2500 نسخه در سال 1394 با قیمت80000 ریال از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان توسط انتشارات سوره مهر، در سطح ملی به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال